Dvě třetiny Britů chtějí referendum o odchodu z EU

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 7. 2012 23:14
Skoro polovina občanů Velké Británie je pro vystoupení z Unie, ukázal průzkum
Foto: Thinkstock

Londýn - Dvě třetiny Britů by si přály, aby vláda před koncem svého funkčního období vyhlásila referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Ukázal to průzkum společnosti YouGov, o kterém informuje server The Telegraph.

Britský premiér David Cameron koncem června uvedl, že sice je ochoten vypsat referendum o vztahu Londýna s Unií, ale že teď není pro hlasování vhodný čas.

Průzkum ukázal, že premiérův postoj podporuje jen 23 procent britských voličů. Naprostá většina by se chtěla k budoucnosti Británie v EU vyjádřit ještě před rokem 2015, kdy vyprší funkční období současné koaliční vlády konzervativců a liberálních demokratů.

Pokud by se hlasování konalo nyní, 48 Britů by se vyslovilo pro odchod z Unie, zatímco setrvání v ní by podpořilo jen 31 procent z nich. Pokud by ale Cameronova vláda dokázala před referendem vyjednat nové podmínky britského členství v EU, poměr by byl opačný.

Průzkum také ukazuje, že členství v Unii hodnotí kladně 23 procent Britů, o 13 procentních bodů méně než před osmi lety. Naproti tomu si 43 procent voličů myslí, že být v EU je špatná věc. Před osmi lety bylo skeptiků o deset procentních bodů méně.

Britům na EU nejvíc vadí příliv přistěhovalců z východní Evropy, vměšování Bruselu do vnitřních záležitostí země a byrokracie. Za největší přínosy Unie pro Londýn označují volný obchod, možnost žít bez omezení v jiných zemích a mír a stabilitu.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil vládou nově dosazené soudce

Polský nejvyšší soud dnes dospěl k závěru, že soudci nominovaní novou Zemskou soudcovskou radou nemají rozhodovat soudní pře. I z dnešního neveřejného rozhodování, které podle médií trvalo sedm hodin, předsedkyně nejvyššího soudu vyloučila všechny soudce, které do této soudní instance nominovala soudcovská rada. Vysvětlila to zásadou, že soudce nesmí rozhodovat v případu, který se ho osobně týká.

Jde o další krok ve sporu s konzervativní vládou a vládnoucí stranou o nezávislost polské justice. Novou soudcovskou radu vytvořila parlamentní většina vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a ne sami soudci, jak tomu bylo dříve.

Jednání nejvyšší soudu se pokusila na návrh šéfky dolní komory parlamentu Elžbiety Witekové (PiS) zablokovat předsedkyně ústavního soudu Julia Przylembská. Ale nejvyšší soud se odmítl podřídit tomuto příkazu. Na ústavní soud se mezitím podle televize TVN 24 obrátili i noví členové nejvyššího soudu, kteří byli z dnešního rozhodování vyloučeni.

Prezident Andrzej Duda, pocházející z PiS, před novináři prohlásil, že jmenování soudců je výlučnou pravomocí hlavy státu, nepodléhá žádné kontrole a že nejvyšší soud se touto věcí neměl zabývat.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Praha ani v druhém výběrovém řízení ředitele magistrátu nevybrala

Komise nedoporučila žádného z přihlášených kandidátů. Magistrát o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě. Město vypíše nové výběrové řízení. Řízením úřadu, který zaměstnává zhruba 2300 úředníků, je nyní pověřena zástupkyně ředitele Zdena Javornická, a to od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Podle informací serveru Seznam Zprávy do druhého kola konkurzu postoupili šéf magistrátního odboru legislativy Tomáš Havel, Marta Kopecká, Karel Bláha a Radka Říhová. Do výběrového řízení se přihlásila právě také bývalá primátorka Krnáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy