"Dvě stě let výzkumu a vědění je ztraceno." V Brazílii hořelo Národní muzeum

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2018 11:04
Požár v nejstarší vědecké instituci v zemi pravděpodobně zničil sbírku více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie.
V Brazílii hořelo Národní muzeum. Požár zřejmě zničil sbírku více než 20 milionů předmětů | Video: Reuters

Brasília - Mohutný požár zničil 200 let staré Národní muzeum v Riu de Janeiro, což je nejstarší vědecká instituce v Brazílii. Plameny pravděpodobně zničily sbírku obsahující více než 20 milionů předmětů, od archeologických nálezů po historické memorabilie. S odvoláním na informace brazilské televize Globo to napsala agentura Reuters.

Oheň vypukl v neděli kolem 19:30 místního času (v pondělí 0:30 SELČ), tedy po skončení návštěvních hodin, a rozšířil se po budově. Zatím nebyla hlášena žádná úmrtí či zranění. Známa není ani příčina požáru a rozsah škod.

V muzeu, které bylo založeno v roce 1818, bylo umístěno několik významných sbírek včetně egyptských artefaktů a nejstarší lidské fosilie nalezené v Brazílii.

Náměstek ředitele muzea Luiz Duarte přiznal, že cítí "hlubokou sklíčenost" a "obrovský hněv". "Všechny historické archivy, které byly uchovávány v prostředním sektoru budovy, byly zcela zničeny. Zmizelo 200 let historie," posteskl si Duarte.

Mluvčí hasičů Roberto Robadey sdělil, že na místě zasahovalo 80 hasičů a některé předměty ze sbírek byly za pomoci zaměstnanců muzea zachráněny. Zásah se ale rozbíhal pomalu, protože dva požární hydranty, které jsou muzeu nejblíže, nefungovaly. Pro vodu z nedalekého jezera musely být poslány kamiony.

Podle brazilských médií požár zničil sbírky a archivy velké hodnoty. Mluvčí hasičů agentuře AFP řekl, že oheň se rozšířil velmi rychle, protože v muzeu je spousta hořlavého materiálu.

Letecké záběry televize TV Globo ukazují, jak plameny během několika hodin zpustošily majestátní budovu zabírající plochu 13 000 metrů čtverečních v severní části Ria. Přes rychlé vyslání hasičů požár zachvátil stovky muzejních sálů a ničil vše, co mu stálo v cestě.

Brazilský prezident Michel Temer neděli označil za tragický den pro Brazílii. "Dvě stě let práce, výzkumu a poznatků je ztraceno," uvedla hlava státu v tiskovém prohlášení.

Duarte v rozhovoru s televizí Globo uvedl, že brazilské vlády muzeum po celá léta zanedbávaly a že trpí nedostatkem finančních prostředků. "Nedávno jsme uzavřeli dohodu se státní rozvojovou bankou BNDES o značné investici do obnovy budovy. Ironií osudu je, že jsme plánovali nový systém protipožární ochrany," sdělil Duarte.

Banka v červnu na svých internetových stránkách uvedla, že se dohodla na poskytnutí 21,7 milionu reálů (115 milionů korun) na obnovu historické budovy a na zajištění vyšší bezpečnosti sbírek.

Brazilský ministr kultury Sérgio Sá Leitao později připustil, že "tragédii bylo možné zabránit" a že "problémy se časem hromadily". Ministr připomněl, že v roce 2015 za vlády levicové prezidentky Dilmy Rousseffové bylo muzeum uzavřeno "pro nedostatek prostředků na jeho údržbu".

Brazilské Národní muzeum založil v roce 1818 král Jan VI. Portugalský. Jde o jedno z nejstarších a nejvýznamnějších muzeí Brazílie a zároveň významnou kulturní a vědeckou instituci pro celou Latinskou Ameriku.

Na svých internetových stránkách muzeum uvádí, že v budově se nacházejí mimo jiné egyptská sbírka, sbírky umění a řecko-římských artefaktů nebo paleontologické sbírky zahrnující kromě nejstarší lidské kostry z Brazílie také kostru dinosaura nalezenou v brazilském státě Minas Gerais.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy