Jen kosmetické změny. Ministrem vnitra bude syn zpěváka Ráže, většina členů slovenské vlády zůstane

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2018 17:12
Na Slovensku se po demisi premiéra Roberta Fica formuje nová vláda Petera Pellegriniho. Dvě menší koaliční strany - Most-Híd a SNS - ale žádné velké změny nechystají.
Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. | Foto: ČTK

Bratislava - Předsednictvo strany Směr rozhodlo o kandidátech na ministry v nové vládě. Robert Fico a Peter Pellegrini na pondělní tiskové konferenci ohlásili, že na post ministra vnitra navrhnou Jozefa Ráže, dosavadního tajemníka z ministerstva zdravotnictví a syna populárního zpěváka Jožo Ráže. Ministerstvo kultury povede Ľubica Laššáková a ostatní ministři Směru zůstanou na svých pozicích.

Dvě menší slovenské vládní strany, Most-Híd a Slovenská národní národní strana (SNS), navrhnou do vznikající nové slovenské vlády většinu svých dosavadních ministrů. Vyplývá to z prohlášení předsedů zmiňovaných stran a vicepremiéra Petera Pellegriniho.

Právě Pellegrini minulý týden po demisi premiéra Roberta Fica dostal pověření od prezidenta Andreje Kisky k sestavení vlády. Nový kabinet vytváří dosavadní tříčlenná koalice, ve které je nejsilnější stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta by své nominace do vlády měla schválit v pondělí.

SNS do kabinetu navrhla stávající ministry obrany, zemědělství i školství. "SNS nemění své kandidáty. Pokud bude zachováno programové prohlášení, na kterém jsme se dohodli po parlamentních volbách, Slovenská národní strana nemá problém program naplňovat," řekl předseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko.

Ministerstvo obrany za dosluhující Ficovy vlády rozběhlo projekt obstarání obrněných vozidel za stovky milionů eur, což je největším modernizačním projektem slovenské armády. SNS loni vyměnila tehdejšího ministra školství Petera Plavčana, který rezignoval po aféře spojené s podezřením na netransparentní rozdělování evropských dotací.

Nejmenší vládní strana Most-Híd navrhne do Pellegriniho vlády dosavadní ministry dopravy a životního prostředí. Současnou ministryni spravedlnosti za Most-Híd Lucii Žitňanskou, která se rozhodla nepokračovat v novém kabinetu, by měl nahradit předseda poslaneckého klubu Most-Híd Gábor Gál.

Pellegrini, který je také místopředsedou Směru-SD, po schůzkách s předsedy SNS a Mostu-Híd řekl, že proti zmiňovaným nominacím nemá výhrady.

Pellegrini se odpoledne setkal s Kiskou, jemuž předal seznam navrhovaných členů nové vlády. "Nyní je na panu prezidentovi, aby se v době, kterou uzná za vhodnou, vyjádřil k návrhu, který jsem mu oficiálně předal do rukou. Pan prezident má ve smyslu ústavy čas, neplynou mu žádné lhůty," řekl Pellegrini po schůzce s prezidentem. Dodal, že Kiska si chce ponechat čas na prostudování návrhu. Hlava státu jednání s Pellegrinim nekomentovala.

Koalice Směru-SD, SNS a strany Most-Híd se dohodla na vytvoření nové vlády poté, co Fico minulý týden podal demisi při řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Proti současné koalici v pátek demonstrovaly v řadě měst na Slovensku desítky tisíc lidí, kteří požadovali vypsání předčasných voleb. Koalice, která má většinu ve sněmovně, ale sestavuje nový kabinet, byť Most-Híd také původně žádal nové volby.

Video: Sociolog Fedor Gál o krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 19 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy