Jen kosmetické změny. Ministrem vnitra bude syn zpěváka Ráže, většina členů slovenské vlády zůstane

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 3. 2018 17:12
Na Slovensku se po demisi premiéra Roberta Fica formuje nová vláda Petera Pellegriniho. Dvě menší koaliční strany - Most-Híd a SNS - ale žádné velké změny nechystají.
Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. | Foto: ČTK

Bratislava - Předsednictvo strany Směr rozhodlo o kandidátech na ministry v nové vládě. Robert Fico a Peter Pellegrini na pondělní tiskové konferenci ohlásili, že na post ministra vnitra navrhnou Jozefa Ráže, dosavadního tajemníka z ministerstva zdravotnictví a syna populárního zpěváka Jožo Ráže. Ministerstvo kultury povede Ľubica Laššáková a ostatní ministři Směru zůstanou na svých pozicích.

Dvě menší slovenské vládní strany, Most-Híd a Slovenská národní národní strana (SNS), navrhnou do vznikající nové slovenské vlády většinu svých dosavadních ministrů. Vyplývá to z prohlášení předsedů zmiňovaných stran a vicepremiéra Petera Pellegriniho.

Právě Pellegrini minulý týden po demisi premiéra Roberta Fica dostal pověření od prezidenta Andreje Kisky k sestavení vlády. Nový kabinet vytváří dosavadní tříčlenná koalice, ve které je nejsilnější stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Ta by své nominace do vlády měla schválit v pondělí.

SNS do kabinetu navrhla stávající ministry obrany, zemědělství i školství. "SNS nemění své kandidáty. Pokud bude zachováno programové prohlášení, na kterém jsme se dohodli po parlamentních volbách, Slovenská národní strana nemá problém program naplňovat," řekl předseda SNS a šéf parlamentu Andrej Danko.

Ministerstvo obrany za dosluhující Ficovy vlády rozběhlo projekt obstarání obrněných vozidel za stovky milionů eur, což je největším modernizačním projektem slovenské armády. SNS loni vyměnila tehdejšího ministra školství Petera Plavčana, který rezignoval po aféře spojené s podezřením na netransparentní rozdělování evropských dotací.

Nejmenší vládní strana Most-Híd navrhne do Pellegriniho vlády dosavadní ministry dopravy a životního prostředí. Současnou ministryni spravedlnosti za Most-Híd Lucii Žitňanskou, která se rozhodla nepokračovat v novém kabinetu, by měl nahradit předseda poslaneckého klubu Most-Híd Gábor Gál.

Pellegrini, který je také místopředsedou Směru-SD, po schůzkách s předsedy SNS a Mostu-Híd řekl, že proti zmiňovaným nominacím nemá výhrady.

Pellegrini se odpoledne setkal s Kiskou, jemuž předal seznam navrhovaných členů nové vlády. "Nyní je na panu prezidentovi, aby se v době, kterou uzná za vhodnou, vyjádřil k návrhu, který jsem mu oficiálně předal do rukou. Pan prezident má ve smyslu ústavy čas, neplynou mu žádné lhůty," řekl Pellegrini po schůzce s prezidentem. Dodal, že Kiska si chce ponechat čas na prostudování návrhu. Hlava státu jednání s Pellegrinim nekomentovala.

Koalice Směru-SD, SNS a strany Most-Híd se dohodla na vytvoření nové vlády poté, co Fico minulý týden podal demisi při řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Proti současné koalici v pátek demonstrovaly v řadě měst na Slovensku desítky tisíc lidí, kteří požadovali vypsání předčasných voleb. Koalice, která má většinu ve sněmovně, ale sestavuje nový kabinet, byť Most-Híd také původně žádal nové volby.

Video: Sociolog Fedor Gál o krizi na Slovensku

Mnozí z mužů a žen roku 1989 si mysleli, že je hotovo a nešli do politiky, tu chybu vy nedělejte, je tam málo slušných lidí, vzkázal demonstrantům Gál | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy