V portugalských lesích uhořely desítky lidí uvězněných v autech. Hasiči zasahovali i v Chorvatsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2017 11:42
Nejméně 62 lidí zahynulo při lesních požárech v Portugalsku, dalších 60 je zraněno. Na místě zasahovalo podle úřadů kolem 1700 požárníků. Většina obětí uhořela ve svých autech, uvízlých v ohnivé pasti na silnici v regionu Leiria v centrální části Portugalska. Dalších minimálně 60 lidí, včetně šesti hasičů, je zraněných. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. S velkým požárem, ale naštěstí zatím bez obětí, se v neděli potýkalo taky Chorvatsko poblíž letoviska Makarská, kde zasahovalo kolem 250 hasičů. Oheň tam spálil 250 hektarů lesa a křovin. Podle diplomatů nikoho z českých turistů oheň neohrozil.
V portugalských lesích uhořely desítky lidí uvězněných v autech | Video: Reuters

Lisabon - Nejméně 62 mrtvých a okolo 60 raněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku.

Jedná se o jeden z nejhorších požárů za desetiletí. Podle agentury AP na místě v neděli zasahovaly stovky hasičů, někteří z nich utrpěli zranění. 

Podle zpravodaje BBC mohl požár vzniknout kvůli blesku. Agentura AFP ohnisko požáru lokalizuje do centrální části země, a to asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra.

Uvádí dále, že oheň propukl v sobotu v 15 hodin místního času kolem obce Pedrógão Grande.

Většina obětí zemřela při pokusu uniknout z oblasti autem.

Podle deníku Correio da Manhã ve čtyřech vozech uhořelo nejméně 18 lidí. Ti uvízli v plamenech mezi městečky Figueiró dos Vinhos a Castanheira de Pêra.

V zemi byl mezitím vyhlášen třídenní smutek.

Portugalská vláda oznámila, že vedle stovek požárníků bylo nasazeno i 360 vojáků. Pomoc v podobně letounů poskytly Španělsko a Francie i Evropská unie.

České ministerstvo zahraničí nemá podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. 

"Je to oblast, kam příliš nejezdí zahraniční turisté, přesto ale upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová k požárům.

V Chorvatsku požáry zatím bez obětí

Požáry sužovaly v neděli i Chorvatsko v horách nad letoviskem Podgora na Makarské riviéře. 

S ohněm tam bojovalo kolem 250 hasičů, informoval server Večernji list (VL). Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež řekl, že se oheň postupně podařilo zvládnout.

"Hasiči už dostali požár pod kontrolu a zdá se, že ani kouřový mrak s popílkem nesměřuje na pobřeží," upozornil. V oblasti jsou podle Papeže desítky Čechů. 

Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil. Nebezpečí obydleným oblastem podle něj nehrozí.

Podle informací serveru VL spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo.

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě dvou stovek hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. 

Češi kvůli obavám z možných teroristických útoků mění svoje zvyky, dovolenou ale nevynechávají, říká zástupce cestovních kanceláří Jan Papež. | Video: Daniela Drtinová

 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy