reklama
 
 

V portugalských lesích uhořely desítky lidí uvězněných v autech. Hasiči zasahovali i v Chorvatsku

Aktualizováno 18. 6. 2017 11:42
V portugalských lesích uhořely desítky lidí uvězněných v autech | Video: Reuters |  01:12
Nejméně 62 lidí zahynulo při lesních požárech v Portugalsku, dalších 60 je zraněno. Na místě zasahovalo podle úřadů kolem 1700 požárníků. Většina obětí uhořela ve svých autech, uvízlých v ohnivé pasti na silnici v regionu Leiria v centrální části Portugalska. Dalších minimálně 60 lidí, včetně šesti hasičů, je zraněných. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek. S velkým požárem, ale naštěstí zatím bez obětí, se v neděli potýkalo taky Chorvatsko poblíž letoviska Makarská, kde zasahovalo kolem 250 hasičů. Oheň tam spálil 250 hektarů lesa a křovin. Podle diplomatů nikoho z českých turistů oheň neohrozil.

Lisabon - Nejméně 62 mrtvých a okolo 60 raněných si vyžádal rozsáhlý lesní požár ve středním Portugalsku.

Jedná se o jeden z nejhorších požárů za desetiletí. Podle agentury AP na místě v neděli zasahovaly stovky hasičů, někteří z nich utrpěli zranění. 

Podle zpravodaje BBC mohl požár vzniknout kvůli blesku. Agentura AFP ohnisko požáru lokalizuje do centrální části země, a to asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra.

Uvádí dále, že oheň propukl v sobotu v 15 hodin místního času kolem obce Pedrógão Grande.

Většina obětí zemřela při pokusu uniknout z oblasti autem.

Podle deníku Correio da Manhã ve čtyřech vozech uhořelo nejméně 18 lidí. Ti uvízli v plamenech mezi městečky Figueiró dos Vinhos a Castanheira de Pêra.

V zemi byl mezitím vyhlášen třídenní smutek.

Portugalská vláda oznámila, že vedle stovek požárníků bylo nasazeno i 360 vojáků. Pomoc v podobně letounů poskytly Španělsko a Francie i Evropská unie.

České ministerstvo zahraničí nemá podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. 

"Je to oblast, kam příliš nejezdí zahraniční turisté, přesto ale upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová k požárům.

V Chorvatsku požáry zatím bez obětí

Požáry sužovaly v neděli i Chorvatsko v horách nad letoviskem Podgora na Makarské riviéře. 

S ohněm tam bojovalo kolem 250 hasičů, informoval server Večernji list (VL). Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež řekl, že se oheň postupně podařilo zvládnout.

"Hasiči už dostali požár pod kontrolu a zdá se, že ani kouřový mrak s popílkem nesměřuje na pobřeží," upozornil. V oblasti jsou podle Papeže desítky Čechů. 

Český konzul ve Splitu Juraj Varga uvedl, že se na něj v souvislosti s požárem žádný český občan o pomoc neobrátil. Nebezpečí obydleným oblastem podle něj nehrozí.

Podle informací serveru VL spálil oheň borový les i nižší podrost na výměře zhruba 250 hektarů v přírodním parku Biokovo.

Požár vypukl kolem druhé hodiny ranní. Kromě dvou stovek hasičů se na hasebních pracích podílela také tři letadla. 

Češi kvůli obavám z možných teroristických útoků mění svoje zvyky, dovolenou ale nevynechávají, říká zástupce cestovních kanceláří Jan Papež. | Video: Daniela Drtinová |  15:42

 

autor: ČTK | 18. 6. 2017 5:08

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama