Nerovný souboj s čínským drakem. Hongkong už je dvacet let pod správou komunistického Pekingu

Hana Vařáková Hana Vařáková
Aktualizováno 1. 7. 2017 14:45
Před dvaceti lety – 1. července 1997 – přešla bývalá britská kolonie Hongkong pod čínskou správu. V dějinách známého přístavu na pobřeží Jihočínského moře začala po 150 letech nová kapitola. Začal taky souboj mezi relativně otevřeným demokratickým prostředím Hongkongu a komunistickým režimem v Pekingu. Jak dopadl po dvou dekádách? A jaké jsou vlastně další vyhlídky Hongkongu? Hlavní otázky a odpovědi přehledně.
Prodemokratičtí aktivisté v ulicích Hongkongu.
Prodemokratičtí aktivisté v ulicích Hongkongu. | Foto: Reuters

Jak se Hongkong za posledních 20 let změnil? 

Hodně. Sedmimilionové přístavní město je čím dál těsněji propojené s pevninskou Čínou. Skrze dopravní uzly, školy nebo firmy.

Politicky je bývalá britská provincie rozdělená na dva tábory. První část prosazuje komunistickou linii centrální Číny. Demokratická opozice naopak trvá na tom, že Hongkong si musí od totalitního Pekingu udržet co největší autonomii.

Očekává se proto, že dvacáté výročí spojení s Čínou budou prokomunističtí politici oslavovat a demokratická část naopak protestovat.

Deset aktivistů například tento týden zahalilo pozlacenou sochu květu bauhínie - oficiálního symbolu předání Hongkongu do čínských rukou v roce 1997 - do černé látky (viz níže). Policie ji ale okamžitě sundala.

Na připomínku spojení Hongkongu s Čínou dorazil i čínský prezident Si Ťin-pching. Celé město se kvůli bezpečnostním opatřením proměnilo v nedobytnou pevnost. V ulicích má být podle britského listu The Independent kolem devíti tisíc policistů.

Hongkongská policie už předem zakázala účastníkům protestního pochodu mít s sebou transparenty s protičínskými hesly a fotografiemi s odkazem, že by to mohlo prezidenta uvést do "rozpaků".

Jak se k politice komunistické Číny staví obyvatelé Hongkongu?

Někteří z nich - asi jedno procento ročně - jsou se situací ve městě natolik nespokojení, že odcházejí do emigrace.

Ti, kteří zůstávají, nečekají, že se v dohledné době něco v této "zvláštní správní oblasti" změní, protože komunistický Peking má všechno pevně pod kontrolou.

Nespokojenost s postupným omezováním demokratických svobod ve městě roste v posledních letech hlavně mezi mladými lidmi. Ti se na podzim 2014 vzbouřili proti centrální vládě a žádali demokratické volby oficiálního správce provincie. 

Joshua Wong.
Joshua Wong. | Foto: Reuters

Následovaly několikatýdenní demonstrace, vedené mj. studentem Joshuou Wongem, pro které se ujal název "deštníkové hnutí" - podle deštníků, kterými se lidé chránili před policejními vodními děly a slzným plynem. 

Oficiální správce Hongkongu ale tehdy nařídil policii, aby desetitisíce demonstrantů rozehnala silou, což se taky stalo. 

Část mladých obyvatel Hongkongu dál požaduje nezávislost města na Číně.

Jak proběhlo před 20 lety předání Hongkongu Číňanům?

Na slavnostní ceremonii předání Hongkongu Číně přijel britský následník trůnu princ Charles a tehdejší premiér Velké Británie Tony Blair.

Ve svém deníku, který si Charles v té době psal a který později unikl na veřejnost, si mimo jiné poznamenal, že čínské vedení vypadá jako "skupina otřesných starých voskových figurín".

Muž v Hongkongu sleduje video s ceremonií předání provincie v roce 1997.
Muž v Hongkongu sleduje video s ceremonií předání provincie v roce 1997. | Foto: Reuters

Po skončení ceremonie nasedli princ, britský premiér a poslední guvernér v Hongkongu Chris Patten na královskou jachtu Britannia a odpluli.

Hongkong nebyl před dvaceti lety s pevninskou Čínou úplně propojený. Udržel si některé instituce z doby britské koloniální nadvlády - nezávislé soudnictví, samostatný zákonodárný sbor a svobodu projevu.

Proč chtěla Čína získat Hongkong pod svou správu?

Od roku 1949, kdy se komunisté v Číně chopili moci, chtěli, aby enklávy, které byly pod správou cizích zemí, přešly do rukou Pekingu.

V 80. letech minulého století dokonce tehdejší čínský vůdce Teng Siao-pching hrozil britské premiérce Margaret Thatcherové, že Hongkong převezme silou, pokud se s Londýnem nedomluví na klidném předání. 

Britům bylo už tehdy jasné, že jejich vláda nad Hongkongem se chýlí ke konci. V roce 1997 totiž měla vypršet smlouva z konce 19. století o postoupení území dnešního Hongkongu Británii na 99 let.

Hongkong byl pro Číňany přitažlivý taky tím, že se z něj během 20. století stalo významné ekonomické a obchodní centrum. 

Jaké jsou vyhlídky Hongkongu do budoucna?

Nepříliš růžové.

Letos v březnu zvolila 1194členná hongkongská komise, ve které mají většinu stoupenci centrální čínské vlády, novou správkyni města.

Stala se jí Carrie Lamová, která je oblíbenkyní komunistického Pekingu. Do funkce ji uvede čínský prezident Si v rámci víkendových oslav 20. výročí předání Hongkongu pevninské Číně.

Je tedy pravděpodobné, že propojování Hongkongu s pevninskou Čínou a omezování jeho autonomie bude pokračovat.

Obyvatelé Hongkongu se většinou o "velkou" politiku nezajímají a řeší hlavně každodenní problémy. K nim patří například prudce rostoucí ceny nemovitostí, zhoršující se úroveň vzdělávání nebo mzdy, které se už několik let nezvyšují.

V roce 2047 navíc uplyne padesátileté období, během kterého slíbilo vedení komunistické Číny dodržovat v Hongkongu politiku "jedna země, dva systémy".

Region je tedy sice součástí Číny, ale má autonomní status, vlastní vládu a zákony. Hlavně politická reprezentace Hongkongu je ale čím dál těsněji napojena na komunistický Peking.

Čína představila megalomanský projekt. Staví město třikrát větší než New York | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy