Bosna obžalovala dvanáct lidí z podpory terorismu

ČTK ČTK
15. 5. 2015 17:58
Obvinění jsou obžalováni z převzetí radikální ideologie takzvaného Islámského státu, působícího na území Sýrie a Iráku, a z opuštění Bosny s cílem připojit se k teroristickým organizacím.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sarajevo - Z terorismu v pátek obžalovala bosenská prokuratura dvanáct lidí, kteří založili teroristickou skupinu a účastnili se bojů v Sýrii a Iráku v řadách bojovníků radikální organizace Islámský stát. Médiím to oznámila prokuratura pověřená vyšetřováním závažné kriminality.

Páteční obžaloba následuje po zátazích a zatýkání, které v posledních osmi měsících prováděli příslušníci bezpečnostních sil po celé zemi. Při těchto operacích byly zadrženy desítky lidí a zabaveno množství zbraní, munice, výbušnin a rovněž zvláštní vojenské výbavy.

"Obvinění jsou obžalováni z... převzetí radikální ideologie takzvaného Islámského státu, působícího na území Sýrie a Iráku, a z opuštění Bosny s cílem připojit se k teroristickým organizacím," citovala agentura Reuters sdělení prokuratury.

Bojů v Sýrii a Iráku se členové této skupiny účastnili v letech 2012 a 2013.

Mluvčí prokuratury Boris Grubešić podle agentury AFP upřesnil, že někteří z obžalovaných jsou ve vazbě a další v domácím vězení. "Proti všem je vedeno vyšetřování, které trvá šest měsíců," dodal.

Bosenské výzvědné služby podle médií uvádějí, že k islamistickým bojovníkům v Iráku a Sýrii se už připojilo kolem dvou stovek občanů Bosny a Hercegoviny. Téměř třicet z nich bylo zabito a kolem čtyř desítek se vrátilo domů.

Bosenský parlament loni schválil novelu trestního zákona, která umožňuje trestat zapojení do ozbrojených formací v zahraničí až desetiletým vězením. Nepodmíněné tresty odnětí svobody hrozí i těm, kdo odchod na zahraniční bojiště financují nebo propagují.

V lednu začal v Bosně vůbec první proces spojený s rekrutováním lidí pro Islámský stát. Před soudem stanul vůdce místních radikálních muslimů Husein Bosnić, viněný z podněcování terorismu a vytváření teroristických skupin.

Při svých kázáních na různých místech v letech 2013 a 2014 podle obžaloby vybízel své věřící, aby odešli bojovat do Sýrie a Iráku.

Bosna a Hercegovina má 3,8 milionu obyvatel, z nichž asi 40 procent tvoří muslimové, většinou umírnění. Dalšími významnými náboženskými skupinami jsou pravoslavní Srbové a katoličtí Chorvaté.

 

Právě se děje

Další zprávy