Venezuelská tajná služba odvezla dva opoziční vůdce neznámo kam. Z domu je odvedla v pyžamu

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2017 7:20
Venezuelská tajná služba odvedla během úterní noci Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu, dva přední opoziční vůdce a kritiky prezidenta Nicoláse Madura. Oba muži byli převezeni na neznámé místo. López byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení a Ledezma je již třetím rokem vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba muži byli ze zdravotních důvodů v domácím vězení. Americký prezident Donald Trump v prohlášení uvedl, že jeho venezuelský protějšek Nicolás Maduro je v očích USA osobně odpovědný za jejich zdraví a bezpečnost. K zadržení došlo dva dny po kontroverzních volbách Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice velké protesty.
Podporovatelé Antonia Ledezmy protestují za jeho propuštění.
Podporovatelé Antonia Ledezmy protestují za jeho propuštění. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelská tajná služba v úterý v noci odvedla z jejich domovů dva významné opoziční vůdce Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu, každého přímo z jeho domu. S odvoláním na rodinné příslušníky o tom informují místní média.

Oba přední kritici prezidenta Nicoláse Madura, které předtím venezuelský režim poslal do domácího vězení, byli odvedeni patrně do vojenského vězení. Stalo se tak dva dny po kontroverzních volbách do Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice rozsáhlé protesty. Jeden z jejích lídrů oznámil, že velká demonstrace proti režimu plánovaná na středu se přesouvá na čtvrtek.

Pro oba muže přišli v noci na úterý agenti tajné služby známé pod zkratkou SEBIN. List El Nacional zveřejnil video, které natočili sousedé a na němž skupina ozbrojených mužů a žen násilím odvádí bývalého starostu Caracasu Ledezmu oblečeného v pyžamu.

"Právě odvedli Leopolda z domu. Nevíme, kam ho vezou. Maduro ponese odpovědnost, jestli se mu něco stane," uvedla na twitteru Lópezova manželka a přední opoziční aktivistka Lilian Tintoriová.

Venezuelský nejvyšší soud uvedl, že López a Ledezma porušili podmínky domácího vězení, když v posledních dnech vládu kritizovali přes sociální sítě. Soud, který mají pod kontrolou Madurovi lidé, také uvedl, že obdržel "zprávy z oficiálních zpravodajských zdrojů", podle kterých oba muži plánovali útěk.

Americký prezident Donald Trump v prohlášení uvedl, že jeho venezuelský protějšek Nicolás Maduro je v očích USA osobně odpovědný za jejich zdraví a bezpečnost.

"Zcela svévolné rozhodnutí"

López, kterému někteří přezdívají "latinskoamerický Mandela", byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení za podněcování k násilí a protivládní spiknutí kvůli demonstracím z roku 2014. Ledezma je už třetí rok vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba muži byli ze zdravotních důvodů v domácím vězení.

Lópezův obhájce Gutiérrez rozhlasové stanici Exitos řekl, že jeho mandant byl v 03:00 místního času (09:00 SELČ) vrácen do vojenské věznice Ramo Verde, z níž byl 8. července propuštěn. Odpykal si tam tři z celkem 13 let, které mu soud vyměřil za podněcování k násilí na opozičních demonstracích.

Gutiérrez také řekl, že rozhodnutí vlády vrátit Lópeze do vězení je zcela svévolné a že López dodržoval podmínky domácího vězení a nikdy neměl v úmyslu uprchnout.

Ledezma den před svým zadržením zveřejnil projev ke stoupencům venezuelské opozice, které vyzval k jednotě, vzájemné upřímnosti a nápravě minulých chyb, díky čemuž by podle něj opozice mohla konečně uspět v klání se současnou socialistickou vládou. Právě názorová nejednota je podle některých kritiků jednou z příčin, proč se opozici ovládající parlament dosud nepodařilo sesadit stále méně oblíbeného prezidenta.

Ledezmova manželka Mitzy Caprilesová na tiskové konferenci v Madridu vyzvala svět k pomoci a požadovala hospodářské sankce vůči své zemi. "Dozvěděli jsme se, že Antonio je zadržován ve vojenské věznici Ramo Verde, i když rodinu oficiálně nikdo neinformoval," řekla Caprilesová.

 

Česko: Vážné ohrožení demokracie

Také české ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že "je vážně znepokojeno současnou situací ve Venezuele, kde v uplynulých měsících během protestů opozičních sil zahynulo více než 100 osob". Černínský palác také vyjádřil naději, že "probíhající protesty nebudou nadále potlačovány neadekvátními prostředky".

Volby do Ústavodárného shromáždění Praha považuje za vážné ohrožení demokracie a vyzývá venezuelskou vládu, aby hledala řešení prostřednictvím politického dialogu se zástupci opozice. Za důležité považuje i propuštění osob zatčených při protestech, osvobození politických vězňů a obnovení jejich občanských práv a svobod.

Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy