Dva Rusové prchli před mobilizací až na Aljašku. Pluli z Čukotky na rybářském člunu

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
31. 1. 2023 6:12
Když loni 5. října připlul motorový člun k břehům Ostrova svatého Vavřince, vystoupili z něj dva muži ve vojenských uniformách a gumových holínkách. Udivení obyvatelé si je nejprve spletli s ruskými vojáky, ale pak pomocí internetového překladače Google zjistili, že dvojice chce v USA požádat o politický azyl.
Obyvatelé Čukotky - ilustrační foto.
Obyvatelé Čukotky - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dvaapadesátiletý Sergej Nečajev a pětačtyřicetiletý Maxim Teunaut vyrazili z ruské Čukotky a přes Beringovo moře dopluli na americký ostrov. Překonali vzdálenost téměř 500 kilometrů. Svobody si ale moc dlouho neužili. Poté, co je místní pohostili pizzou a džusem, americká pobřežní stráž přepravila nelegální imigranty na západní pobřeží Spojených států.

Skončili na tři měsíce ve vazbě ve městě Tacoma, než za ně zaplatil kauci ukrajinský kněz. Ten je poté i ubytoval, doplňuje britský týdeník The Economist, který je nyní vyzpovídal.

Na nebezpečnou plavbu se vydali 29. září, tedy osm dní po vyhlášení částečné mobilizace, která měla za cíl povolat do války na Ukrajině 300 tisíc lidí. "Měli z ruské vlády tak velký strach, že se rozhodli plavit se na čtyři metry dlouhém člunu a riskovat své životy," řekla pak novinářům senátorka za stát Aljaška Lisa Murkowská, která muže ve vazbě navštívila.

Tvrdili jí, že patří k původním obyvatelům Sibiře a že se ruský prezident Vladimir Putin během mobilizace zaměřil na venkov, kde žijí národnostní menšiny.

Muži věděli, že na útěk z ruského přístavu Egvekinot budou mít jen jednu šanci. Když vypluli, zastihla je bouře a museli se na čas vrátit k ruským břehům, kde se utábořili. Poté pokračovali dál. "Ani nás nenapadlo se otočit," říká Nečajev, který se o útěk na Aljašku pokusil kvůli hrozící mobilizaci už dříve. Tehdy si ale plavbu rozmyslel právě kvůli bouři.

Cesta do Ameriky

Po nezdařeném pokusu Nečajev kontaktoval svého dávného přítele Teunauta. Oba měli stejnou čerstvou zkušenost: na dveře domu jim klepali neznámí lidé v uniformách. Pravděpodobně kvůli mobilizaci. Ani jeden jim neotevřel - místo toho muži rychle vymysleli plán na přeplutí Beringova moře.

Na cestu si připravili chléb, klobásy, vařená vejce, čaj, kávu, sušenky a několik krabiček cigaret. Zkušený rybář Teunaut nabídl vlastní čtyřmetrový člun. Oba si vypnuli mobilní telefony, aby zvýšili své šance dostat se přes ruské hlídky. O tom, kam ve skutečnosti plují, věděla jenom jedna Nečajevova dcera.

Člun s dvojicí plul blízko čukotských břehů a razil si cestu skrz vlny, které obývají i velryby. Na jednu noc zastavili u Teunautových příbuzných, další strávili u Nečajevových známých. Když se jich ptali, kam míří, odpovídali, že hledají mrtvé mrože, aby prodali jejich kly. Nakonec spali i ve stanu.

Pak přišla těžší část plavby. Během bouře člun nabíral vodu, kterou dvojice neustále vylévala. V tu chvíli si prý Nečajev říkal: "Neměl bych tu být. Na tomhle místě by neměl být žádný člověk." Nakonec je skrz silný vítr a vysoké vlny dostal hlavně Teunaut. "Díky jeho schopnostem jsme přežili," říká Nečajev. 

"Neměl jsem na výběr"

Na pohraniční stráž za celou plavbu nenarazili, což je prý překvapilo. Oba mají s ruskými úřady své zkušenosti.

Nečajev se nikdy moc netajil svými politickými názory. Loni v červnu ho zadržela policie kvůli podezření z napojení na ruského opozičního politika Alexeje Navalného. On sám tvrdí, že žádné neexistuje. O měsíc později ho obvinili z extremismu a zakázali mu opouštět Egvekinot. Že Nečajev nepodporoval ruskou vládu, nasvědčuje i jeho starší fotografie z místa, kde byl zavražděn opozičník Boris Němcov.

Teunaut podle týdeníku The Economist moc politické názory neprojevoval. Když ho jeho přítel kontaktoval, viděl to prý tak, že buď zemře na Ukrajině, nebo se pokusí prchnout do Ameriky. "Neměl jsem na výběr," říká.

Existuje však i fotografie, kterou na začátku března Teunaut zveřejnil na sociální síti Instagram. Na ní je los s červeně namalovaným písmenem Z. To bývá vyobrazeno na některé ruské vojenské technice a stalo se od začátku války symbolem propagandy. Význam snímku s losem ale není jasný.

Ruská státní agentura RIA Novosti krátce po připlutí Rusů na Aljašku uvedla, že neutíkali před mobilizací, ale aby se "vyhnuli odpovědnosti za určité akce na území Ruské federace". Také napsala, že oba muži byli v Rusku zadlužení. Jednoho z nich údajně vyšetřovali kvůli podezření z držení drog, cituje agenturu opoziční web Meduza.

Druhá vlna mobilizace 

Ačkoliv Kreml tvrdí, že mobilizace v Rusku byla ukončena, prezident Vladimir Putin stále nepodepsal dekret, který by tak učinil. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov minulý týden uvedl, že výnos stále platí.

Rusové se proto obávají vyhlášení druhé vlny mobilizace. Britské ministerstvo obrany v pondělí uvedlo, že ruské vedení pravděpodobně nadále hledá způsoby, jak zajistit vysoký počet lidí potřebných k budoucí velké ofenzivě.

Video: Každý den noví mobilizovaní vojáci. Rusové je podle Ukrajinců doslova házejí na bojiště (19. 1. 2023)

Každý den noví mobilizovaní vojáci. Rusové je podle Ukrajinců doslova házejí na bojiště | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy