Dva roky bojovala Ukrajinka s prominentem, který jí zabil sestru. Teď ji našli brutálně zavražděnou

Josef Pazderka Josef Pazderka
Aktualizováno 2. 1. 2018 13:48
Ukrajinou otřásla brutální vražda právničky, která strávila dva roky života snahou udržet za mřížemi vlivného muže, který pod vlivem drog srazil a usmrtil její mladší sestru. Teď za to pravděpodobně zaplatila životem i ona.
Zavražděná ukrajinská právnička Iryna Nozdrovská.
Zavražděná ukrajinská právnička Iryna Nozdrovská. | Foto: Facebook Iryny Nozdrovské

Kyjev - Dva roky se ze všech sil snažila, aby vrah její mladší sestry neunikl trestu. Osmatřicetiletou ukrajinskou právničku Irynu Nozdrovskou přátelé mnohokrát varovali, že zápasí s velmi nebezpečným soupeřem napojeným na vlivného soudce.

I přesto se Nozdrovské povedlo udržet obviněného Dmytra Rossošanského za mřížemi. Brzy poté ale zmizela.

Její nahé tělo našli v pondělí 1. ledna ukrajinští policisté nedaleko říčky u metropole Kyjeva.

Policie už potvrdila, že jde o tělo právničky a že incident vyšetřuje jako vraždu. K podezření, že za smrtí mladé ženy stojí pomsta Rossošanského, jehož okolí jí podle svědků opakovaně vyhrožovalo, se zatím nechce vyjadřovat.

Incident, který měl zůstat bez trestu 

Právnička Iryna Nozdrovská se s mužem, který usmrtil její mladší sestru Světlanu Sapatrinskou, poprvé střetla před necelými třemi lety.

Patrně zdrogovaný řidič Dmytro Rossošanskij srazil Sapatrinskou 30. září 2015 v malé vesničce nedaleko Kyjeva. Po střetu ale nezastavil. Bezvládné tělo 26leté ženy vláčel ještě několik metrů pod koly automobilu, čímž jí způsobil okamžitou smrt.

Světlana Sapatrinská se svým malým synem.
Světlana Sapatrinská se svým malým synem. | Foto: Facebook Iryny Nozdrovské

Rossošanskij navíc po nehodě neposkytl mladé ženě pomoc, namísto toho podle médií volal svým příbuzným.

Z místa činu uprchl. Když ho policie později zadržela, vyšlo najevo, že jde nejen o známého recidivistu, ale taky synovce vlivného ukrajinského soudce z vyšhorodského regionálního soudu.

Právě tyto vazby stály podle novinářů z ukrajinského serveru Obozrevatěl patrně za tím, že se vyšetřování nehody začalo protahovat a mířilo do ztracena.

Recidivista unikající trestům

Novináři navíc zjistili, že Rossošanskij unikl v minulosti za podezřelých okolností celé řadě trestů. Podle serveru Obozrevatěl například v roce 2005 ukradl pod vlivem drog automobil.

V roce 2010 byl obviněn se skupinou kompliců z organizovaní krádeže v Kyjevě, ale úřady ho později za podezřelých okolností propustily. Pár měsíců předtím, než svým automobilem zabil Sapatrinskou, ho kyjevská policie zastavila pod vlivem drog. Dostal jen pokutu.  

Dmytro Rossošanskij u soudu (uprostřed).
Dmytro Rossošanskij u soudu (uprostřed). | Foto: Facebook Iryny Nozdrovské

I po sražení a smrti Světlany Sapatrinské v září 2015 to nejprve vypadalo, že Dmytro Rossošanskij vyvázne s velmi mírným trestem. Díky tlaku právničky Iryny Nozdrovské a okruhu jejích přátel se to ale nakonec nestalo.

V květnu 2017 byl odsouzen na 7 let vězení nepodmíněně. Rossošanského advokáti se ještě koncem roku pokusili o propuštění klienta na základě kontroverzního výkladu amnestie, čemuž ale právnička Nozdrovská veřejnými akcemi před soudem zabránila.

Přátelé právničky dlouho upozorňovali na skutečnost, že Nozdrovská čelí řadě brutálních výhrůžek z okolí muže, který zabil její sestru. Podle novináře Volodymyra Tymofějčuka čelila napadení i její nezletilá dcera a otec Rossošanského řekl právničce během posledního soudního státní 27. prosince 2017, že "neskončí dobře".

Druhý den Nozdrovská zmizela a její tělo našli později policisté nedaleko Kyjeva.

Vražda známé aktivistky a právničky vzbudila na Ukrajině velkou pozornost. V úterý proběhla v Kyjevě veřejná demonstrace, během které lidé požadovali urychlené vyšetření vraždy Nozdrovské a taky policejní ochranu pro její dceru.

Video: Záběry z úterní demonstrace v Kyjevě. 

Vášně ovládly demonstraci v Kyjevě. Lidé žádali okamžité vyšetření vraždy právničky Iryny Nozdrovské. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 5 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy