Švédská IKEA, v níž došlo k vraždě, už nože prodávat nebude

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 11. 8. 2015 20:53
Policie má dva podezřelé, jeden je těžce zraněn. Jedná se o dva eritrejské žadatele o azyl.
Švédský policista před obchodním domem Ikea ve Vasterasu
Švédský policista před obchodním domem Ikea ve Vasterasu | Foto: Reuters

Stockholm - Švédská policie v souvislosti s pondělním ubodáním dvou lidí v obchodním domě IKEA zadržela dva podezřelé eritrejské žadatele o azyl. První z nich byl dopaden bezprostředně po incidentu, druhým zadrženým je pak vážně zraněný muž, který byl původně považován za oběť. Motiv útoku je nadále nejasný. Obchodní dnům, v němž se tragická událost odehrála, nebude po znovuotevření prodávat kuchyňské nože.

Incident se stal ve městě Västeraas, které leží asi 115 kilometrů západně od Stockholmu. Místní deník VLT uvedl, že oběťmi jsou matka a její syn. Podle policie není znám žádný vztah mezi mrtvými a podezřelými.

Svědci vypověděli, že zabití se jevili jako běžní zákazníci. Přesné okolnosti incidentu ale nejsou známé. Zveřejněno bylo pouze to, že se odehrál v oddělení kuchyní. VLT s odvoláním na svůj policejní zdroj napsal, že byly očividně použity nože prodávané v obchodě. Oficiálně to však potvrzeno nebylo.

Incident, který se odehrál v oddělení domácích potřeb, zřejmě zachytily bezpečnostní kamery, jichž je v obchodním domě nainstalováno přes čtyři desítky.

Policie uvedla, že o motivu nebude spekulovat. V reakci na zprávy některých médií, že to byl čin choromyslných útočníků, uvedla, že k tomu se nebude vyjadřovat.

Podle vyšetřovatelů jsou zadrženými dva eritrejští žadatelé o azyl a jsou podezřelí z dvojnásobné vraždy. Jejich přechodné bydliště policie nezná.

Jeden z podezřelých, ve věku 23 let, popřel jakýkoli podíl na útoku, zatímco druhý, narozený roku 1979, byl hospitalizován v kritickém stavu a policie ho zatím nemohla vyslechnout. Policie rovněž neupřesnila, jak došlo k jeho zranění.

Obchodní dnům, v němž se tragická událost odehrála, zastaví prodej kuchyňských nožů. "Rozhodnutí, které jsem učinil, je dočasné," řekl agentuře TT ředitel obchodního domu ve Västeraas. Dodal, že obchod, který je kvůli vyšetřování od pondělí zavřený, znovu otevře v úterý ráno.

Zhruba 140tisícový Västerås leží asi 115 kilometrů severozápadně od metropole Stockholmu. Tamní IKEA patří s 3000 parkovacími místy k největším ve Švédsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy