Konečně zpět doma. Dva Kanaďané obvinění v Číně ze špionáže byli propuštěni

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 9. 2021 16:22
Dva občané Kanady, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli propuštěni z vězení a odletěli zpět domů. Do země by se měli vrátit v sobotu brzy ráno místního času.
Foto: Reuters

Zprávu o propuštění oznámil novinářům kanadský premiér Justin Trudeau a přišla jen několik hodin poté, co se vrcholná manažerka čínského komunikačního gigantu Huawei Technologies dohodla na urovnání svého obvinění s americkým ministerstvem spravedlnosti a odletěla zpět do Číny.

Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zadrženi v prosinci 2018, krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zatkla finanční ředitelku Huaweie Meng Wan-čou. Podle čínských úřadů se Spavor a Kovrig dopouštěli aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost. Ottawa se proti jejich zatčení hlasitě ohrazovala a tvrdila, že se jedná o pomstu za zatčení finanční ředitelky Huaweie, což však Peking odmítal. Spavora odsoudil v srpnu čínský soud k 11 letům vězení za špionáž.

"Pro nás všechny je dobrá zpráva, že jsou na cestě domů ke svým rodinám. Za posledních tisíc dní prokázali svou sílu, vytrvalost, odolnost a důstojnost," řekl Trudeau. Oba muže doprovází do vlasti kanadský velvyslanec v Číně Dominic Barton.

Meng Wan-čou je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.

Americká prokuratura v pátek sdělila, že dosáhla s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání. Podle amerických prokurátorů skončí dohoda v prosinci příštího roku, a pokud do té doby Meng Wan-čou neporuší znovu zákon, přestanou ji USA stíhat úplně. Finanční ředitelka Huaweie podle amerických médií bude muset výměnou uznat, že se v některých věcech dopustila protiprávního jednání. Dohoda se týká pouze Meng Wan-čou, a žaloby Spojených států vůči samotné společnosti Huawei tak zůstanou nadále platné, napsala agentura Reuters.

Firma Huawei dnes uvedla, že proti obviněním, že protiprávně porušila americké sankce vůči Íránu, se hodlá dál bránit u amerických soudů.

Meng strávila tři roky v domácím vězení v Kanadě, kde se rozhodovalo o žádosti o její vydání americké justici. Její přílet z Vancouveru do Šen-čenu bude dnes v Číně hlavním tématem zpráv a návratem 49leté finanční ředitelky Huaweie žijí i sociální sítě, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy