Dva bombové útoky v Nigérii zabily nejméně 37 lidí, stopy míří k Boko Haram

ČTK ČTK
1. 5. 2018 20:25
První útočník se odpálil v místní mešitě, druhý pak na tržnici ve chvíli, kdy tam z napadené mešity vyběhli věřící.
Policejní hlídka v Nigérii. Ilustrační foto.
Policejní hlídka v Nigérii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 37 mrtvých a více desítek mrtvých si dnes vyžádaly dva po sobě následující bombové útoky sebevražedných atentátníků v nigerijském městě Mubi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace lékařů, záchranářů a úředníků nigerijského státu Adamawa.

Nejprve se odpoledne kolem 13:30 místního času odpálil první útočník v místní mešitě. Následně pak v blízké tržnici aktivoval svou nálož druhý sebevrah, a to ve chvíli, kdy tam z napadené mešity vyběhli věřící.

Výbuchy nesou charakteristické rysy útoků teroristické skupiny Boko Haram, uvedla místní policie. Nigerijská média s odvoláním na svědky napsala, že útok v mubiské mešitě zřejmě spáchal ještě ne dvacetiletý chlapec s vestou napěchovanou výbušninami.

Mluvčí místní policie Othman Abubakar podle AFP zatím potvrdil úmrtí 24 lidí, nicméně podle svědků je obětí mnohem více.

"Panuje tu chaos. Do nemocnice jsme převezli desítky mrtvých a zraněných," sdělil agentuře Habu Saleh, který se dobrovolně zapojil do záchranných prací. Přesný počet ale sdělit nemohl vzhledem k pokračujícím převozům postižených.

Další ze záchranářů Sani Kakale ale uvedl, že mrtvých už je 42 a zraněných 68. "Když jsem tam byl, napočítal jsem 42 těl. Viděl jsem je na vlastní oči," řekl.

Nejmenovaný pracovník nemocnice v Mubi AFP v té době sdělil, že do tamní márnice již bylo převezeno 37 mrtvých. "Doposud jsme z obou míst útoků napočítali 37 těl a desítky zraněných," uvedl tento zdroj.

Tyto nové násilné činy následují po čtvrtečním atentátu, při němž islamisté ze skupiny Boko Haram usmrtili ve městě Maiduguri, metropoli sousedního státu Borno, čtyři lidi.

Příslušníci Boko Haram od roku 2009 terorizují severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Násilí páchané Boko Haram si jen v Nigérii vyžádalo přes 20 000 obětí a více než 2,5 milionu lidí vyhnalo z jejich domovů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy