Dva bombové útoky v Nigérii zabily nejméně 37 lidí, stopy míří k Boko Haram

ČTK ČTK
1. 5. 2018 20:25
První útočník se odpálil v místní mešitě, druhý pak na tržnici ve chvíli, kdy tam z napadené mešity vyběhli věřící.
Policejní hlídka v Nigérii. Ilustrační foto.
Policejní hlídka v Nigérii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 37 mrtvých a více desítek mrtvých si dnes vyžádaly dva po sobě následující bombové útoky sebevražedných atentátníků v nigerijském městě Mubi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace lékařů, záchranářů a úředníků nigerijského státu Adamawa.

Nejprve se odpoledne kolem 13:30 místního času odpálil první útočník v místní mešitě. Následně pak v blízké tržnici aktivoval svou nálož druhý sebevrah, a to ve chvíli, kdy tam z napadené mešity vyběhli věřící.

Výbuchy nesou charakteristické rysy útoků teroristické skupiny Boko Haram, uvedla místní policie. Nigerijská média s odvoláním na svědky napsala, že útok v mubiské mešitě zřejmě spáchal ještě ne dvacetiletý chlapec s vestou napěchovanou výbušninami.

Mluvčí místní policie Othman Abubakar podle AFP zatím potvrdil úmrtí 24 lidí, nicméně podle svědků je obětí mnohem více.

"Panuje tu chaos. Do nemocnice jsme převezli desítky mrtvých a zraněných," sdělil agentuře Habu Saleh, který se dobrovolně zapojil do záchranných prací. Přesný počet ale sdělit nemohl vzhledem k pokračujícím převozům postižených.

Další ze záchranářů Sani Kakale ale uvedl, že mrtvých už je 42 a zraněných 68. "Když jsem tam byl, napočítal jsem 42 těl. Viděl jsem je na vlastní oči," řekl.

Nejmenovaný pracovník nemocnice v Mubi AFP v té době sdělil, že do tamní márnice již bylo převezeno 37 mrtvých. "Doposud jsme z obou míst útoků napočítali 37 těl a desítky zraněných," uvedl tento zdroj.

Tyto nové násilné činy následují po čtvrtečním atentátu, při němž islamisté ze skupiny Boko Haram usmrtili ve městě Maiduguri, metropoli sousedního státu Borno, čtyři lidi.

Příslušníci Boko Haram od roku 2009 terorizují severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde chtějí vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Násilí páchané Boko Haram si jen v Nigérii vyžádalo přes 20 000 obětí a více než 2,5 milionu lidí vyhnalo z jejich domovů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy