Důvěra v Ameriku po celém světě rekordně klesla. Trumpovi k tomu stačil jeden rok v Bílém domě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 1. 2018 12:40
Po roce Trumpova prezidentování klesla důvěra ve Spojené státy na rekordně nízkou úroveň. Největší světovou velmocí je nyní v očích lidí podle Gallupova ústavu Německo.
Americký prezident Donald Trump má za sebou první rok v úřadu.
Americký prezident Donald Trump má za sebou první rok v úřadu. | Foto: Reuters

Washington - Za rok působení Donalda Trumpa v čele Bílého domu rekordně klesla celosvětová důvěra ve vedení Spojených států.

Nejnovější průzkum Gallupova ústavu ukázal, že lidé věří více dokonce i mocenskému postavení Číny. Její roli na mezinárodním poli schvaluje 31 procent dotázaných, zatímco roli USA jen 30 procent. Hned v závěsu je Rusko.

Největší světovou velmocí je ale podle průzkumu Německo, s čímž souhlasí 41 procent respondentů.

Pro Spojené státy tento výsledek znamená rekordní propad. Za minulého prezidenta Barracka Obamy se důvěra lidí pohybovala na 48 procentech. Dokonce i poslední rok funkčního období George W. Bushe byl v tomto směru úspěšnější, tehdy postavení USA ve světě schvalovalo 34 procent dotazovaných.

"Tento rok představuje významnou změnu v trendech," potvrdil pro americkou stanici CNN ředitel společnosti Gallup Jon Clifton. "V současné době nesouhlasí s vedením USA více lidí, než ho schvaluje."

Překvapivé je to především proto, že hlavním mottem Donalda Trumpa bylo už od dob jeho předvolební kampaně "Amerika na prvním místě", připomíná CNN. Což nyní podle průzkumu neplatí.

Nejneoblíbenější prezident

Jak navíc ukazuje další průzkum Gallupova ústavu, Američané této politice příliš nevěří.

Trump je po prvním roce v Bílém domě v průměru hodnocen nejhůře ze všech amerických prezidentů od konce druhé světové války. Anketa ukázala, že s Trumpovým počínáním souhlasilo v průměru 39 procent Američanů.

Agentura AP připomíná, že Američané obvykle poskytují svým novým prezidentům jakési období hájení, ale i během něj Trumpovo počínání schvalovalo nejvýše 45 procent obyvatel.

Trumpovu politiku nicméně podle jiného nedávného průzkumu stále podporuje 83 procent registrovaných republikánských voličů. Stejná anketa také ukázala, že většina voličů napříč politickým spektrem považuje Trumpa za inteligentní a silnou osobnost.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy