Duvalier nechtěl pomáhat, vrátil se kvůli penězům

Václav Viták
21. 1. 2011 23:05
Charitatvní motivy bývalého haitského diktátora byly falešné
Duvalier se zřejmě přepočítal, pokud jde o jeho návrat na Haiti
Duvalier se zřejmě přepočítal, pokud jde o jeho návrat na Haiti | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Tyrani se obvykle nevracejí z exilu na misto činu. Někdejší haitský dikrátor Jean-Claude Duvalier to učinil, byl zatčen, vyslýchán, pak sice propuštěn, ale nesmí už opustit Haiti.

Tento navenek hloupý čin udivil téměř každého zvláště proto, že Duvalier měl všechny důvody ho nedělat. Jeho absurdní tvrzení, že se vrátil, aby "pomohl Haiťanům", které během své vlády brutálně utiskoval a okrádal, samozřejmě nikdo nebral vážně.

Jeho odpůrci se dokonce obávali, že "Baby Doc" Duvalier chce využít společenského a hospodářského chaosu v této karibské zemi, aby se znovu dostal k moci.

Jenže dnes téměř šedesátiletý Duvalier už dávno není tím baculatým, ale nelítostným tyranem, jakým býval v 70. a 80 letech. Je starý, vyhublý, neslouží mu zdraví. Představa, že by se pokoušel o nějaký puč, je téměř nemyslitelná.

Motivem jeho návratu jsou, jak uvedl deník The New York Times, s největší pravděpodobností zase peníze.

Chudý a nemocný

Duvalier zpronevěřil během své patnáctileté vlády z haitské státní pokladny údajně 100 až 300 milionů dolarů. Zdá se však, že většinu těchto peněz rozházel ve svém francouzském exilu.

Se svou tehdejší manželkou, mulatkou Michele Bennettovou, vedl okázalý život, nakupoval šperky, drahé vozy a nic neinvestoval.

S Bennettovou se navíc v roce 1990 rozešel a rozvod ho stál údajně ohromné částky.

Dnes je Duvalier vyhaslý starý muž, kterého podle jeho přátel trápí lupenka a mluví se dokonce o tom, že bývalý diktátor má rakovinu pankreatu. Podle všeho navíc směřuje na stará kolena do chudoby.

Kousek za hranicemi Francie ale leží 6 milionů dolarů, které by chtěl za každou cenu dostat. Tato suma se nacházela na jednom z jeho švýcarských účtů, které ale Švýcarsko na žádost Haiti v roce 2007 zmrazilo.

Švýcarský soud ale loni těsně před zemětřesením, které změnilo Haiti v ruiny, vynesl verdikt, v němž přiznal Duvalierovi právo disponovat 4,6 miliony z této částky. Rozsudek vyvolal bouři nevole a Haiti se odvolalo.

Jak je získat?

Švýcarští politici, kteří honem chtěli zbavit svoji zemi pověsti cynického finančního ráje pro diktátory, rychle schválili takzvaný Duvalierův zákon, který umožňuje snáze vrátit peníze těm zemím, kterým byly ukradeny.

Tento zákon však začne platit až od 1. února letošního roku. A v tom je zřejmě podstata Duvalierova zdánlivě hloupého rozhodnutí vrátit se na Haiti.

Duvalier má na Haiti stále své stoupence, nápis na zdi mu přeje hezký návrat
Duvalier má na Haiti stále své stoupence, nápis na zdi mu přeje hezký návrat | Foto: Reuters

Zatím platí stávající zákon, který říká, že stát, který žádá navrácení peněz z účtu v nějaké švýcarské bance, musí švýcarským úřadům prokázat, že také skutečně zahájil trestní řízení proti příslušné podezřelé osobě.

Haiti se stále nevzpamatovalo z loňského zemětřesení a nemá prezidenta. Listopadové prezidentské volby byly označeny za podvodné, v zemi se stále vedou spory, který kandidát má nebo nemá postoupit do ruhého kola.

Pokud by Duvalier přiletěl na Haiti a zase po několika dnech odletěl - původně se chtěl zdržet do čtvrtka - mohl by předstoupit před švýcarské úřady s tvrzením, že Haiti už ho nemá zájem soudně stíhat.

Švýcaři by mu potom zřejmě museli dát zmíněnch 4,6 milionu dolarů. Haitské úřady nakonec ale svým úterním zásahem tento Duvalierův cíl zřejmě zmařily.

 

Právě se děje

Další zprávy