Dušičkový průvod v Bělorusku těžkooděnci rozháněli výstřely. Přišly desetitisíce lidí

ČTK ČTK
1. 11. 2020 21:33
V Minsku se opět sešli demonstranti, kteří už třetí měsíc každou neděli vyjadřují odpor vůči režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Odhady hovoří o účasti desítek tisíc lidí. Těžkooděnci dav rozháněli a podle organizace na ochranu lidských práv Vjasna policie zatkla přes 250 lidí.
Těžkooděnci v běloruském Minsku účastníky rozháněli a zatýkali.
Těžkooděnci v běloruském Minsku účastníky rozháněli a zatýkali. | Foto: Reuters

Dnešní protestní akce byla spojena s Dušičkami, během nichž si obyvatelé Minsku tradičně připomínají oběti stalinských represí průvodem z centra města do lesa Kurapaty na okraji metropole. Tam byly objeveny hroby obětí masových poprav z konce 30. a 40. let. Letos však úřady vzpomínkovou akci nepovolily. Podle informací agentury TASS se i přes odpor silových složek ale několika stovkám demonstrantů podařilo do lesoparku dorazit. 

Očití svědci, na které se odvolává agentura Interfax, tvrdí, že se před zahájením protestní akce v ulicích běloruského hlavního města pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety.

Prezident Lukašenko tento týden demonstrujícím pohrozil, že obranné složky se nebudou rozpakovat použít násilí, ministerstvo vnitra dříve zmínilo rovněž střelné zbraně.

Ze zpráv a videí na sociálních sítích vyplývá, že policie proti demonstrantům použila zábleskové granáty a vodní děla, poznamenala agentura DPA. Při zatýkání bylo mnoho lidí brutálně zbito, mezi zatčenými jsou i novináři, uvedla organizace Vjasna.

"Úřady se pokoušejí ten vřící běloruský hrnec utěsnit, ale z historie víme, kam to může vést," řekl šéf Vjasny Ales Bjaljacki.

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že od neděle dočasně uzavře hranice cizincům a osobám bez občanství. Opaření má podle kabinetu souviset se šířením nemoci covid-19. Tento týden už Bělorusko částečně uzavřelo pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Alexandr Lukašenko předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a vyzbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek zdůraznil, že nehodlá dělat žádné ústupky.

Hromadné protesty proti režimu vyvolaly prezidentské volby na začátku srpna. Opozice a demonstranti pokládají Lukašenkovo oficiálně oznámené vítězství ve volbách s více než 80 procenty hlasů za zfalšované, v Minsku se od té doby každou neděli scházejí desítky tisíc lidí. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, kterou řada Bělorusů považuje za skutečného vítěze voleb, je v exilu v Litvě.

"V naší zemi se opět odehrávají hrůzy. Nezapomněli jsme na naši minulost a nezapomeneme ani na to, co se děje právě teď," uvedla dnes v prohlášení na podporu demonstrantů Cichanouská.

 

Právě se děje

Další zprávy