Dupal jí na hlavu znovu a znovu. Útočník napadl 65letou ženu zřejmě kvůli původu

Po řadě kopanců a ranách pěstí skončila 65letá žena v nemocnici s otoky na tváři a zraněním nohy. Drastické napadení v centru New Yorku má na svědomí muž, který podle vyšetřovatelů pronášel při činu "antiasijské výroky". Jde o další v řadě útoků na obyvatele USA s asijskými kořeny, kterých v zemi od začátku pandemie výrazně přibylo.
Útočník zkopal 65 letou ženu. Jako důvod zřejmě stačil její asijský původ | Video: Associated Press

Útok se odehrál před vchodem do bytového komplexu v centru Manhattanu. Záznam z bezpečnostní kamery ukazuje, že útočník nejdříve ženu zepředu skopl na zem, pak jí třikrát dupnul na horní polovinu těla.

Násilí rychle přitáhlo pozornost muže uvnitř budovy, který ovšem nezasáhl. O několik vteřin později do obrazu vstupují dva muži v oblecích a jeden z nich zavírá dveře, zatímco venku se otřesená žena snaží vstát ze země.

Případ vyšetřuje jednotka newyorské policie, která se specializuje na zločiny s prvkem nenávisti vůči jisté menšině. Šéf policejního sboru nejlidnatějšího amerického města Dermot Shea incident označil za "nechutný". "Je pro mě nepochopitelné, jak může někdo zaútočit na 65letou ženu a nechat ji takhle na ulici," citovala jej agentura AP.

Americká média informují o dramatickém nárůstu útoků na obyvatele USA asijského původu. Výzkumný ústav pro studium nenávisti a extremismu při Kalifornské státní univerzitě tvrdí, že v roce 2020 byl počet projevů nenávisti vůči asijským Američanům meziročně o 149 procent vyšší.

O rozsahu problému vypovídá i twitterový účet zmíněné newyorské policejní jednotky, který jen za posledních deset dní informoval nejméně o šesti různých útocích s oběťmi asijského původu nebo "antiasijskou" rétorikou. Newyorská policie podle deníku The New York Times za letošní rok eviduje 33 útoků motivovaných nenávistí, jejichž oběťmi byli Asiaté.

"Nemůžeme mlčet tváří v tvář rostoucímu násilí vůči Američanům asijského původu," napsal dnes na Twitteru Biden. "Je to neamerické a musí to přestat," dodal. Jeho vláda vynaloží téměř 50 milionů dolarů z fondů určených na boj s pandemií na služby a programy pro oběti domácího násilí a sexuálních útoků. Na ministerstvu spravedlnosti rovněž vznikne zvláštní útvar, který bude mít za úkol bojovat proti xenofobii vůči lidem s asijskými kořeny ve zdravotnictví.

Bidenovo oznámení přichází necelé dva týdny poté, co v Atlantě a jejím okolí zastřelil útočník osm lidí ve třech různých kosmetických a masážních salonech. Většina z nich byly ženy asijského původu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy