Dům, kde našel smrt bin Ládin, zmizel pod buldozery

ČTK ČTK
26. 2. 2012 11:20
Sídlo v pákistánském Abbottábádu bylo pro pákistánskou vládu bolestnou připomínkou
V tomto komplexu se Usáma bin Ládin skrýval a našel v něm smrt. Buldozery ho teď srovnávají se zemí
V tomto komplexu se Usáma bin Ládin skrýval a našel v něm smrt. Buldozery ho teď srovnávají se zemí | Foto: Reuters

Islámábád - Bezpečnostní síly v pákistánském Abbottábádu strhly sídlo, kde se několik let ukrýval vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin, než ho tu 2. května loňského roku dopadlo a zabilo speciální komando americké armády.

Demolice třípodlažního objektu zahájená v sobotu byla v neděli dokončena, informoval na svých internetových stránkách pákistánský list The Nation.

Podle místních obyvatel začal demoliční tým práci bez předchozího varování či upozornění a za přísných bezpečnostních opatření v sobotu večer. Kolem rozlehlého komplexu vytvořil početný tým policie a armády neprostupný kordon a nikdo neměl dovoleno vstoupit do vymezeného prostoru.

Od 2. května 2011 byl komplex v Abbottábádu pod dohledem pákistánských bezpečnostních sil a nikdo neměl dovoleno do něj vstoupit. Pákistánská vláda zprávy o demolici zatím oficiálně nepotvrdila.

Źádná vzpomínka

Jak napsal list The Wall Street Journal, demolice je zjevným pokusem pákistánské vlády zabránit tomu, aby se toto místo stalo turistickou destinací či jistou svatyní stoupenců Al-Káidy.

Zničením domu v Abbottábádu se Pákistán rozhodl stejně jako například Německo, které po celé roky nijak neoznačovalo bunkr Adolfa Hitlera, aby po jeho smrti na konci druhé světové války nepřitahoval zájem neonacistů.

Bezprostředně po smrti bin Ládina se do Abbottábádu, příjemného města obklopeného Himálajemi a vzdáleného asi 30 kilometrů od Islámábádu, sjely stovky místních turistů. Krátce poté už ale pákistánská armáda vyslala na místo vojáky, aby nepřetržitě střežili oblast a zabránili v přístupu novinářům i dalším zvědavcům.

Samotné umístění bin Ládinova úkrytu přitom představovalo velkou ostudu pro pákistánskou vládu i armádu, které se staly terčem více i méně otevřených náznaků, že o bin Ládinovi musely vědět.

Komplex v Abbottábádu stál v oblasti obdobných domů jen několik kilometrů od pákistánské vojenské akademie a posádkového města hustě obydleného vojenským personálem v aktivní službě i výslužbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent

Ruský Gazprom varoval, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 procent. Jeho vlastní vývoz a produkce vinou západních sankcí klesá.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Cena elektřiny na burze v Německu poprvé přesáhla 500 eur za megawatthodinu

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu v úterý na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu. Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy