Důležité jižanské primárky mají překvapení: Santoruma

ČTK ČTK
14. 3. 2012 10:40
Konzervativec Rick Santorum vyhrál v Alabamě i Mississippi, Havaj patří Romneymu
Rick Santorum oslavuje s manželkou Karen vítězství v primárkách ve státech Alabama a Mississippi.
Rick Santorum oslavuje s manželkou Karen vítězství v primárkách ve státech Alabama a Mississippi. | Foto: Reuters

New York - Konzervativec Rick Santorum překvapivě vyhrál republikánské primárky v Alabamě i Mississippi.

Bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich skončil v obou jižanských státech na druhém místě a bude pod velkým tlakem, aby odstoupil z kampaně.

Se třetím místem se pak na "hlubokém jihu" musel spokojit dosavadní favorit seriálu republikánských primárek a volebních shromáždění Mitt Romney, kterému se nepodařilo přesvědčit tamní konzervativní voliče. Náladu si spravil alespoň jednoznačným vítězstvím na Havaji.

Proč je dobré být alternativou

Vítězství bývalého senátora Santoruma v obou důležitých jižanských primárkách málokdo předpokládal. Poslední průzkumy naznačovaly spíše těsné souboje mezi Gingrichem a bývalým massachusettským guvernérem Romneym.

"Znovu jsme to dokázali," řekl po vítězství v Alabamě Santorum, který stále více potvrzuje roli konzervativní alternativy vůči spíše umírněnému Romneymu.

Skončí Gingrich?

Pro bývalého šéfa sněmovny Newta Gingriche je výsledek značně nepříjemný. Osmašedesátiletý politik, jenž má domov v jiném jižanském státě - Georgii -, si od Mississippi a Alabamy sliboval oživení své skomírající kampaně.

Zatím se ovšem nezdá, že bude čelit výzvám na odstoupení z kampaně. Jeho tábor již před vyhlášením výsledků naznačoval, že nic takového nepřichází v úvahu a že Gingrich hodlá v republikánském klání i nadále pokračovat.

Bývalý šéf sněmovny to v projevu k voličům potvrdil. Zároveň zaútočil na Romneyho. Výsledek na jihu podle něj ukázal, že nejde o kandidáta, jehož zvolení je nevyhnutelné. Dosavadní vývoj republikánských primárek podle něj ukazuje, že žádný z kandidátů nezíská dostatečnou podporu a o konečné nominaci se bude rozhodovat na srpnové republikánské nominační konferenci v Tampě. Tam by pak strana měla vybrat kandidáta, který bude nejlépe vybaven na souboj s nynějším prezidentem Barackem Obamou. Za něj Gingrich považuje sebe.

Proč nevyhrál Romney

Romney v každém případě nemůže být spokojený. Některé poslední průzkumy naznačovaly, že by si v některém ze silně konzervativních států mohl dokonce pomýšlet na vítězství.

Zatím se ale nic takového nepotvrzuje, a bývalý guvernér tak zřejmě nadále ponese nálepku kandidáta, který nedokáže oslovit konzervativce. Zároveň výrazně posílí jeho zatím nejsilnější soupeř, kterým je Santorum.

Romneymu zároveň v primárkách stále uniká rozhodující úder, jímž mohlo být právě vítězství v některém z jižanských států. Konec republikánského klání o Bílý dům je tak stále v nedohlednu. Bývalý guvernér nicméně zatím přes všechny výhrady zůstává nejperspektivnějším kandidátem. Jeho stále větším problémem ale je, že tak nepůsobí. Lze přitom očekávat, že například Santorum z toho bude i nadále výrazně těžit.

Poslední ze čtveřice republikánských kandidátů, kongresman Ron Paul, podle očekávání u jižanských voličů propadl. Nedařilo se mu ani na Havaji.

Volební matematika

Exguvernér Romney bude mít i nadále nejvíce delegátů na nominační sjezd strany. Dosud jich nashromáždil 480. Do potřebné většiny 1144 delegátů mu ale stále hodně zbývá. Santorum jich má 234, Gingrich 139, Paul 66.

Hlasy delegátů se v republikánských primárkách a volebních shromážděních většinou rozdělují poměrně. Je tomu tak i v Alabamě a Mississippi, kde jich bylo k dispozici přes 80. Santorumovo vítězství vzhledem k těsnému výsledku z tohoto pohledu nebylo nijak drtivé a všichni kandidáti na prvních třech příčkách si, co se týče delegátů, polepšili.

I to třeba Gingrichovi umožňuje odolávat tlaku na odstoupení z kampaně. "Odejdeme z Alabamy a Mississippi s výrazným počtem kandidátů," řekl. Ještě minulý týden přitom jeho poradci dávali najevo, že bez vítězství v alespoň jednom z těchto států budou Gingrichovy vyhlídky na pokračování v republikánském souboji pochmurné.

Bývalý šéf sněmovny zatím vyhrál jenom ve dvou státech oproti Romneyho 17 vítězstvím a Santorumovým devíti vítězstvím. V minulosti by tak již zřejmě v kampani nepokračoval, protože by jej opustili sponzoři. Specifikem letošní kampaně je ale vliv takzvaných politických akčních supervýborů, které těží z předloňského rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, podle nějž nelze omezovat výši darů určených na podporu či kritiku jednotlivých kandidátů. Každý z kandidátů se díky tomuto rozsudku těší podpoře miliardářů, která jim umožňuje pokračovat v kampani i v situaci, kdy by za normálních okolností již dávno odstoupili.

 

Právě se děje

Další zprávy