Držte se marxistických hodnot, vyzval ministr čínské školy

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 1. 2015 18:30
Nikdy nedovolte v univerzitních třídách kritiku stranických vůdců či jejich pomlouvání ani komentáře, které zpochybňují socialismus, apeloval ministr školství Jüan Kuej-žen.
Studium marxismu by mělo zintenzivnět, míní ministr.
Studium marxismu by mělo zintenzivnět, míní ministr. | Foto: Reuters

Peking - Čínské univerzity se musejí držet komunistické ideologie a nesmějí používat vzdělávací materiály propagující západní hodnoty.

Ve svém projevu to prohlásil čínský ministr školství Jüan Kuej-žen, kterého cituje agentura Nová Čína.

Musíme posílit kontrolu školních materiálů západního původu a nesmíme do našich tříd nechat proniknout materiály.

"Musíme posílit kontrolu školních materiálů západního původu a nesmíme do našich tříd nechat proniknout materiály, které šíří západní hodnoty," řekl ministr na čtvrteční akademické konferenci.

"Nikdy nedovolte v univerzitních třídách kritiku stranických vůdců či jejich pomlouvání ani komentáře, které zpochybňují socialismus," dodal Jüan.

Ministr již koncem prosince vyzýval k větší ideologické kontrole univerzit a vybízel ke studiu marxismu.

Pronásledovaní akademici

Čínská komunistická strana dlouhodobě brání uplatňování západních hodnot, jako je pluralitní demokracie či univerzální systém ochrany lidských práv, připomíná agentura Reuters.

Tlak zesílil, když se v roce 2013 dostal k moci prezident Si Ťin-pching, který zpřísnil dohled nad médii, politickými disidenty a internetem.

V posledních měsících se stupňuje také pronásledování akademiků. V prosinci oznámil profesor práv Čang Süe-chung, že byl vyloučen z Východočínské univerzity politologie a práv v Šanghaji, když se odmítl omluvit za své články kritizující vládu.

V říjnu potkal stejný osud ekonoma a obhájce svobody slova Sia Jie-lianga, který působil na Pekingské univerzitě. Sia je jedním ze signatářů Charty 08, která se inspirovala českou Chartou 77 a žádá svobodu vyjadřování a dodržování lidských práv v Číně.

Významný akademik Ilham Tohti, který pochází z menšinového etnika Ujgurů, byl loni odsouzen na doživotí za separatismus. Verdikt, který soud vynesl nad tímto zastáncem práv převážně muslimských Ujgurů, ostře odsoudily Spojené státy i řada dalších západních zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy