Su Ťij bude novou barmskou ministryní zahraničí, politický vliv armády zůstává nadále silný

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2016 13:25
Držitelka Nobelovy ceny míru Su Ťij byla navržena, aby se stala členkou nové barmské vlády. Podle agentury AFP se stane novou ministryní zahraničí. Su Ťij přivedla NLD loni v listopadu k výraznému vítězství v parlamentních volbách. Kandidaturu na prezidenta jí znemožnila ústava ještě z dob vojenské diktatury. Prezidentem Barmy byl ovšem zvolen její blízký spolupracovník Tchin Ťjo.
Do Aun Schan Su Ťij.
Do Aun Schan Su Ťij. | Foto: Reuters

Neipyijto (Myanmar) - Barmská vůdkyně doposud opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Do Aun Schan Su Ťij se stane ministryní zahraničí ve vznikající barmské vládě. Uvedla to agentura AFP.

Nositelku Nobelovy ceny míru do vlády navrhl nastupující barmský prezident. Agentura AP už dříve varovala, že v případě, že Su Ťij přijme ministerský post, bude se muset vzdát svého místa v parlamentu a ukončit stranické aktivity.

Su Ťij přivedla NLD loni v listopadu k výraznému vítězství v parlamentních volbách. Kandidaturu na prezidenta jí znemožnila ústava ještě z dob vojenské diktatury. Prezidentem Barmy byl ovšem zvolen její blízký spolupracovník Tchin Ťjo.

V případě navržených ministrů se jméno Su Ťij skloňovalo hned u čtyř ministerstev. Uvedla to agentura Reuters, která se dostala k příslušnému seznamu. Kromě ministerstva zahraničních věcí se jednalo i o ministerstvo elektrické energie a energetiky, školství a ministerstvo pro prezidentskou kancelář.

Vláda moc převezme na začátku dubna

Zvolený prezident Tchin Ťjo se úřadu oficiálně ujme 1. dubna. Stejný den převezme moc od dosavadní hlavy státu Thein Seina také příští barmská vláda. Nový barmský parlament v pondělí drtivou většinou odhlasoval snížení počtu ministerstev z původních 36 na 21.

Armáda si v Barmě nadále udržuje silný vliv na politické dění; ústava jí zaručuje čtvrtinu parlamentních křesel, což jí umožňuje vetovat ústavní dodatky a omezovat tak rozsah demokratických reforem. Vrchní velitel armády také jmenuje ministra vnitra, obrany a bezpečnosti hranic.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy