Družice posílá obrázky z hrozící srážky ostrova s ledovcem. Sleduje ho 3 roky

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
11. 12. 2020 18:00
Největší blok ledu, který se odtrhl od Antarktického poloostrova, by mohl tento měsíc narazit na pevninu a způsobit katastrofu ve vodách poblíž ostrova Jižní Georgie. Pohyb ledovce sleduje družice Evropské vesmírné agentury Sentinel-1. Poskytuje radarové snímky, i když je Antarktida několik měsíců v roce zahalena temnotou.
Největší ledovec, který se odtrhl od Antarktického poloostrova, by mohl tento měsíc způsobit katastrofu ve vodách poblíž ostrova Jižní Georgie. | Video: ESA

Masa ledu, která je více než dvakrát větší než Lucembursko, se odtrhla od Larsenova ledového šelfu v roce 2017 a vytvořila jeden z největších ledovců v historii. O tři roky později nesou proudy ledovec A-68A otevřenými vodami jižního Atlantiku - více než 1000 km od místa jeho vzniku.

Nyní se obří mořský ledovec nachází asi 120 km od Jižní Georgie. Pokud neuhne ze svého současného směru, mohl by se brzy dostat k břehům ostrova a zničit místní pobřežní faunu a flóru.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 8 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy