Druhý život vyhoštěných diplomatů. Češi z ambasády v Moskvě směřují do Bruselu

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
5. 5. 2021 16:30
Pracovníci české ambasády v Moskvě, které Kreml před třemi týdny vyhostil z Ruska v odplatě za českou odpověď na Vrbětice, se nemusí obávat, že by je v konkurenčním prostředí zahraniční služby čekal úřad práce.
Vyhoštění čeští diplomaté s rodinami po návratu z Moskvy do Prahy.
Vyhoštění čeští diplomaté s rodinami po návratu z Moskvy do Prahy. | Foto: ČTK

Od naší zpravodajky z Bruselu - Česko má o kvalifikované diplomaty, s nimiž navíc počítal státní rozpočet, eminentní zájem. Někteří z nich by mohli odjet na další ostře sledovaný post: na Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu. Přidali by se k českému týmu před nadcházejícím evropským předsednictvím, které začne v půlce příštího roku.

Informaci o možné bruselské kariéře vyhoštěných diplomatů potvrdil deníku Aktuálně.cz náměstek pro evropskou sekci na ministerstvu zahraničních věcí Aleš Chmelař. "Uvažujeme o jejich vyslání do Bruselu. Na stálém zastoupení v Bruselu je o ně velký zájem a uvažují o tom i sami diplomaté," sdělil redakci Chmelař.

Zatím jsou v hledáčku dva bývalí pracovníci české ambasády v Moskvě. V Bruselu by posílili oddělení, které se věnuje společné zahraniční a bezpečnostní politice. Za Česko by se tak podíleli na formulaci společných kroků Evropské unie vůči státům, jako je právě Rusko a další třetí země.

Odkdy by vybraní lidé v Bruselu působili a kolik by jich nakonec bylo, se teprve vyjasní během května. Často jde o pracovníky, kteří se profesně dlouhodobě věnují bilaterálním vztahům v ruskojazyčném prostředí a na prostor nadnárodní EU ve frankofonním Bruselu se řada z nich necítí. "Nyní mají navrátivší se diplomaté tři měsíce času, aby si přeskládali rodinný život a rozhodli se ve věci svého dalšího působení," dodal Chmelař.

Pokud by jejich další mise nesměřovala do Bruselu, Černínský palác s nimi počítá na zastupitelské úřady v zemích bývalého sovětského bloku nebo by jim zajistil práci v pražské centrále. Celkově se z Moskvy vrátilo dvacet lidí, z toho šestnáct diplomatů.

Tým českého předsednictví v Bruselu je podle hodnocení řady lidí včetně bývalého českého velvyslance při EU personálně poddimenzovaný, protože vláda premiéra Andreje Babiše schválila zdaleka nejúspornější rozpočet na půlroční předsedání unii ze všech členských zemí. Každá "ruka" navíc se tak hodí. 

V případě diplomatů vyhoštěných z Ruska je výhodou, že by podle informací Aktuálně.cz mohlo jít o takzvaná tabulková místa. Jejich přesun do Bruselu či kamkoli jinam by tak velmi pravděpodobně nepředstavoval nutnost hledat nové peníze v rozpočtu, ale pouze zařazení pod jiný úřad.

Výdaje na předsednictví vláda z rozhodnutí premiéra zastropovala na 50 milionech eur (zhruba 1,3 miliardy korun). Stejně velké Švédsko, které bude předsedat sedmadvacítce po Česku, má rozpočet 120 milionů eur. Lidí přiberou Češi do Bruselu 58, Švédové kvůli agendě o stejném rozsahu zhruba trojnásobek.

Video: Ruská propaganda přitvrzuje, říká Josef Pazderka

Propaganda dostává lidi do módu, že je pro ně pochopitelná obrana vlastní země. Nostalgie po sovětském impériu je silná i u mladé generace, míní. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy