Druhý pokus vyšel, k ISS míří první soukromá loď

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 5. 2012 12:47
Mise to bude přelomová, štafetu rozvoje kosmonautiky přebírá soukromý sektor
Střídání stráží na Mysu Canaveral
Střídání stráží na Mysu Canaveral | Foto: Reuters

Mys Canaveral - Po několika odkladech a sobotním neúspěchu, kdy byl start pro technickou závadu zrušen v poslední vteřině, odstartovala z kosmodromu NASA na floridském Mysu Canaveral raketa Falcon 9, která má na oběžnou dráhu vynést vůbec první soukromou vesmírnou loď.

Nákladní modul Dragon zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a pokud vše půjde podle plánu, po třech dnech se s ní spojí.

Úspěch mise bude znamenat překročení významného milníku. Štafetu po finančně vyčerpaných státních vesmírných programech teď mají převzít dynamičtější soukromníci a kosmonautika by se díky nim mohla po delší stagnaci opět rozhýbat.

K privátní kosmonautice je sice zatím daleko, nákladní loď Dragon společnosti Space Exploration Technologies (SpaceX) ale položí její základní kámen.

Obmění šatník a přiveze dobroty

Dragon by měl kosmonautům na ISS přivézt oblečení, jídlo a další zásoby. Náklad však není nezbytně nutný pro chod stanice.

Raketa Falcon.
Raketa Falcon. | Foto: Česká astronomická společnost

V současnosti zásoby na stanici dopravují ruské vesmírné lodě Progress nebo evropská plavidla typu ATV. Dragon však na rozdíl od nich může dopravovat náklad i zpět z ISS na Zemi, což je zásadní především pro vědce, kteří provádějí na oběžné dráze experimenty.

SpaceX je jednou z několika společností, které se ucházejí rovněž o zajišťování pilotovaných letů k orbitálnímu komplexu. Doufá, že bude schopna poskytnout potřebnou technologii do tří let. Zatím musí Spojené státy spoléhat na ruské rakety Sojuz.

Pilotovaná verze Dragonu by mohla být hotova okolo roku 2017, tedy v době, kdy má být uvedena do provozu i nová loď Orion agentury NASA - nástupce raketoplánů pro lety na oběžnou dráhu i dál.

Na další významný milník ale není třeba čekat roky, v létě 2012 by mohl být otestován první následovník raketoplánů - stroj Dream Chaser soukromé společnosti Sierra Nevada.

Půjde-li vše podle plánu, ISS si Dragona takhle přitáhne.
Půjde-li vše podle plánu, ISS si Dragona takhle přitáhne. | Foto: Wikimedia Commons

Kupředu jde také vesmírná turistika. Nejdál se zdá být projekt Spaceport America. První soukromý kosmodrom, vlastněný společností Virgin Galactic a státem Nové Mexiko. Od roku 2009 už do nevyšších vrstev atmosféry vypravil dvanáct raket bez lidské posádky.

První z více než čtyř stovek vesmírných turistů, kteří už si výlet za v přepočtu 3,6 milionu korun předplatili, by se mohl na suborbitální dráhu vypravit v roce 2013. Zkušební let s lidskou posádkou je naplánován už na letošek.

Animace průběhu mise:

 

Právě se děje

Další zprávy