Druhé referendum o Lisabonu je možné, rozhodli Irové

Blahoslav Hruška, Dominik Jandl
27. 11. 2008 17:50
Irští zákonodárci dospěli k závěru, že k plebiscitu neexistuje alternativa
Změní se No v Yes? Repete referenda je právně možné.
Změní se No v Yes? Repete referenda je právně možné. | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin - Opakování neúspěšného referenda o Lisabonské smlouvě je možné.

Ve svém dnes zveřejněném expertním posudku o tom rozhodla podkomise obou komor irského parlamentu (oirechteas).

Jejich zpráva zároveň vyloučila, že by k plebsicitu existovala jakákoli alternativa, ať už ratifikace částí smlouvy parlamentem či pokus o její přejednání. Za "nemyslitelné" označili zákonodárci občas zmiňované referendum o samotném členství Irska v EU.

"Zpráva potvrzuje, že Irsko má své místo v srdci Evropské unie," přivítal závěry týmu zákonodárců irský ministr zahraničí Micheal Martin.

Opakování referenda ale zřejmě bude možné jen tehdy, když Irové dostanou další záruky, například v podobě společného prohlášení Rady EU.

A co Irům na Lisabonské smlouvě vadí? Mimo jiné vymahatelnost Listiny základních práv EU, která je součástí reformní smlouvy. Odkaz na společné etické hodnoty podle Dublinu může vést k tomu, že Brusel nakonec donutí Irsko ke zmírnění či dokonce zrušení zákazu potratů.

Další pojistkou by měla být deklarace suverenity Irska, čímž by se ostrov vymanil ze zásady společné obranné politiky EU.

Případné schválení Lisabonu v dalším referendu by mělo dopady i v Česku. Prezident Václav Klaus se totiž nechal slyšet, že se pod tento dokument podepíše jen v případě, pokud by Irové v druhém referendu, s jehož uskutečněním Klaus mimo jiné zásadně nesouhlasí, smlouvu schválili.

K takovému postupu se už dříve přihlásil také polský prezident Lech Kaczyński.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy