Druhé referendum o Lisabonu je možné, rozhodli Irové

Blahoslav Hruška, Dominik Jandl
27. 11. 2008 17:50
Irští zákonodárci dospěli k závěru, že k plebiscitu neexistuje alternativa
Změní se No v Yes? Repete referenda je právně možné.
Změní se No v Yes? Repete referenda je právně možné. | Foto: Blahoslav Hruška

Dublin - Opakování neúspěšného referenda o Lisabonské smlouvě je možné.

Ve svém dnes zveřejněném expertním posudku o tom rozhodla podkomise obou komor irského parlamentu (oirechteas).

Jejich zpráva zároveň vyloučila, že by k plebsicitu existovala jakákoli alternativa, ať už ratifikace částí smlouvy parlamentem či pokus o její přejednání. Za "nemyslitelné" označili zákonodárci občas zmiňované referendum o samotném členství Irska v EU.

"Zpráva potvrzuje, že Irsko má své místo v srdci Evropské unie," přivítal závěry týmu zákonodárců irský ministr zahraničí Micheal Martin.

Opakování referenda ale zřejmě bude možné jen tehdy, když Irové dostanou další záruky, například v podobě společného prohlášení Rady EU.

A co Irům na Lisabonské smlouvě vadí? Mimo jiné vymahatelnost Listiny základních práv EU, která je součástí reformní smlouvy. Odkaz na společné etické hodnoty podle Dublinu může vést k tomu, že Brusel nakonec donutí Irsko ke zmírnění či dokonce zrušení zákazu potratů.

Další pojistkou by měla být deklarace suverenity Irska, čímž by se ostrov vymanil ze zásady společné obranné politiky EU.

Případné schválení Lisabonu v dalším referendu by mělo dopady i v Česku. Prezident Václav Klaus se totiž nechal slyšet, že se pod tento dokument podepíše jen v případě, pokud by Irové v druhém referendu, s jehož uskutečněním Klaus mimo jiné zásadně nesouhlasí, smlouvu schválili.

K takovému postupu se už dříve přihlásil také polský prezident Lech Kaczyński.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy