Druhé referendum bude, slíbí irský premiér na summitu

Pavla Adamcová Reuters Pavla Adamcová, Reuters
7. 12. 2008 14:02
Datum ale zatím neoznámí

Brusel - V Irsku se bude konat druhé referendum o Lisabonské smlouvě - to hodlá příští týden slíbit svým kolegům irský premiér Brian Cowen na summitu Evropské unie. Jak napsala agentura Reuters, termín referenda premiér zatím neoznámí.

Diplomatické zdroje uvádějí, že druhé hlasování by mohlo proběhnout příští rok v říjnu. Některé hlasy z vlády však tvrdí, že by se mohlo konat i v dubnu.

V prvním referendu o Lisabonské smlouvě, které proběhlo letos v červnu, Irové smlouvu odmítli. Irský parlament ale v listopadu upravil legislativu pro referendum nové.

Pokud Irové Lisabonskou smlouvu odsouhlasí, vstoupí v platnost počátkem roku 2010. Dohodli se na tom podle diplomatů představitelé Irska, Francie a činitelé evropských institucí. Ratifikovat smlouvu musí všech 27 členů Unie. Irsko spolu s Českou republikou a Polskem tak ještě plně neučinily.

"Jediné datum, které bude zmíněno, bude leden 2010," sdělil jeden z diplomatů. "Neočekáváme, že irský premiér Brian Cowen určí datum referenda, protože to pro něj bude výhradně jeho politické rozhodnutí," uvedl zdroj.

Cowen prý také bude chtít od svých kolegů na blížícím se summitu ujištění, že smlouva nenaruší politiku Irska v oblastech, jako jsou potraty, daňový systém nebo vojenská neutralita.

 

Právě se děje

před 21 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy