Drony USA zřejmě zlikvidovaly vůdce somálských milic Šabáb

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 9. 2014 14:23
Úspěch náletu potvrdily zdroje ze somálských i západních bezpečnostních složek. Teroristé už prý hledají Godaneho nástupce.
Americké bezpilotní letouny se trefily do černého.
Americké bezpilotní letouny se trefily do černého. | Foto: US Customs and Border Protection

Mogadišo - Velitel somálských islamistických milic Šabáb Ahmed Abdi Godane byl velmi pravděpodobně zabit během pondělních amerických náletů.

S odvoláním na somálské i západní bezpečnostní složky to píše agentura AFP.

Godane měl sedět v jednom ze dvou vozidel, která zasáhl americký bezpilotní letoun.

Máme informace, že povstalci už řeší Godaneho nástupnictví.

"Máme informace, že povstalci už řeší Godaneho nástupnictví," uvedl vysoký představitel somálských tajných služeb. Na definitivní potvrzení teroristovy smrti je však prý brzy. Vzhledem k situaci v oblasti se bezpečnostní složky nemohly dostat na místo útoku a případně ohledat Godaneho tělo. Mluvčí Šabábu se k údajné smrti svého vůdce odmítl vyjádřit.

Teroristé zuří a odnášejí to civilisté

Islamisté rozpoutali údajně krátce po americkém útoku v oblasti teror. Zabíjeli prý všechny obyvatele podezřelé ze špionáže pro USA.

Godane patřil k nejhledanějším africkým teroristům od září 2013, kdy somálské milice Šabáb podnikly rozsáhlý atentát na nákupní centrum v keňské metropoli Nairobi, při němž zahynulo nejméně 67 lidí. Šlo o pomstu Šabábu vůči Keni, která vyslala do Somálska své vojáky na pomoc v boji proti extremistům. Pod Godaneho vedením se somálští radikálové také spojili s teroristickou sítí Al-Káida. Spojené státy na jeho hlavu vypsaly odměnu sedm milionů dolarů (asi 147 milionů korun).

Američané své jednotky ze Somálska stáhli v roce 1994, v posledních letech ale provedli na somálském území několik leteckých útoků namířených proti islamistům ovládajícím některé oblasti na jihu a ve střední části země.

Letos v lednu zasáhl americký letecký útok na jihu Somálska auto s jedním z vůdců radikálů. Loni v říjnu pak Američané při náletu na auto s vysokými představiteli hnutí Šabáb usmrtili člověka, který je v rámci tohoto hnutí expertem na výbušniny.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy