reklama
 
 

Dron zabil v Jemenu druhého nejmocnějšího muže Al-Káidy

Aktualizováno 16. 6. 2015 12:08
Násir Vahajší byl šéfem Al-Káidy na Arabském poloostrově. V minulosti působil jako osobní tajemník Usámy bin Ládina.

Saná - Při úderu bezpilotního letounu byl v pátek v Jemenu zabit vůdce místní odnože teroristické sítě Al-Káida Násir Vahajší.

S odvoláním na dva jemenské bezpečnostní zdroje o tom v pondělí informovala americká stanice CNN.

Islamisté Vahajšího smrt potvrdili

Islamisté potvrdili, že Vahajší byl zabit při útoku amerického dronu, a zároveň oznámili jméno jeho nástupce.

Na videozáznamu, který zveřejnila Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP), jeden ze členů hnutí čte prohlášení, v němž oznamuje smrt Vahajšího, a dodává, že ho nahradil jeho dosavadní zástupce a někdejší šéf vojenských operací Kásim Rajmí. Radikál dále zdůrazňuje, že válka proti Americe, kterou jeho skupina vede, bude i nadále pokračovat.

"Ve jménu Boha, krev těchto našich průkopníků nás ještě více motivuje k tomu, abychom se obětovali," říká mluvčí na videu. "Ať nepřátelé vědí, že nejde o bitvu s jednotlivcem... v bitvě vedené křižáky a jejich agenty dochází ke střetu s miliardovým národem," dodává.

Armáda, nebo CIA? Američané mlčí

Nejmenovaný činitel agentuře Reuters sdělil, že armáda Spojených států se do žádného úderu nezapojila. Není jasné, zda nálet nemohla provést americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), napsala agentura Reuters.

Vahajší byl šéfem Al-Káidy na Arabském poloostrově (AQAP), která má hlavní stan v Jemenu, a druhým nejmocnějším mužem v hierarchii mezinárodní teroristické sítě Al-Káidy.

V minulosti působil jako osobní tajemník šéfa Al-Káidy Usámy bin Ládina. Toho počátkem května 2011 zabilo speciální americké komando na severu Pákistánu.

Největší rána pro Al-Káidu od smrti bin Ládina?

Ministerstvo zahraničí USA nabídlo odměnu deset milionů dolarů (242 milionů Kč) komukoli, kdo by mohl pomoci předvést Vahajšího před spravedlnost.

Vahajší byl podle americké diplomacie zodpovědný za schvalování cílů, nabírání nových členů, rozdělování zdrojů na výcvik a plánování útoků a pověřování ostatních k provádění útoků.

Středisko SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů, uvedlo, že na sítích jemenských islámských radikálů v pondělí kolovaly zprávy, které hovořily o Vahajšího úmrtí. Pokud se potvrdí, bude to největší útok na Al-Káidu od bin Ládinova úmrtí, uvedla podle zpravodajského serveru BBC ředitelka střediska SITE Rita Katzová.

AQAP vznikla v lednu 2009 sloučením odnoží Al-Káidy v Jemenu a Saúdské Arábii a Vahajší se téhož roku ujal jejího vedení. AQAP je považována za teroristickou organizaci, která má největší schopnost udeřit na americké zájmy, napsala agentura AP.

"Musíme zlikvidovat kříž... Poslem kříže je Amerika," prohlašoval podle CNN Vahajší v projevu ke skupině na videozáznamu, který se objevil loni v dubnu.

Americké ministerstvo obrany se ke zprávě o Vahajšího úmrtí odmítlo vyjádřit, informovala stanice BBC.

autoři: ČTK, Zahraničí | 16. 6. 2015 7:01

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama