Drama v Sydney. Útočník drží v kavárně až desítky rukojmí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2014 9:21
Rušnou čtvrť Martin Place obklíčily stovky policistů, s únoscem policie vyjednává. Podle svědectví jsou v kavárně dvě bomby.
Nikdo neví, kolik lidí přesně uvnitř kavárny Lindt Cafe je. | Video: Youtube

Sydney - Už devět hodin drží ozbrojený útočník v kavárně v centru australského Sydney až několik desítek rukojmí.

Stovky policistů rušnou obchodní čtvrť Martin Place ihned uzavřely a místo obklíčily.

V okně kavárny je umístěna černá vlajka s bílým arabským nápisem. Útočník zjevně nutí rukojmí, aby ji ve výloze drželi a střídali se v tom.

Vlajka se podobá té, kterou používají radikálové z Islámského státu v Iráku a v Sýrii. Je na ní arabsky takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok."

Tento typ vlajky využívají například islamisté z fronty An-Nusra operující v Sýrii.

Australskému televiznímu kanálu "Ten News" se podařilo telefonicky spojit se dvěma ze zajatců. Oba jsou ve velmi špatném psychickém stavu.

Televizi řekli, že únosce si přeje mluvit s australským premiérem Tonym Abbottem. Kromě toho žádá dodat vlajku Islámského státu.

Rukojmím prý tvrdí, že v kavárně umístil dvě bomby.

Až 40 rukojmí

Podle premiéra Abbotta existují indicie, že by mohlo jít o politicky motivovaný čin.

Po mnoha hodinách se z kavárny podařilo dostat pěti nebo šesti rukojmím.

Dosud nebylo potvrzeno, zda uprchli, nebo je únosce pustil. Jeden zaměstnanec unikl bočním vchodem, dva zákazníci vstupními dveřmi.

Kolik lidí v podniku zbývá, se neví. Údaje se rozcházejí - mluví se o patnácti až čtyřiceti.

Na televizních záběrech z místa jsou vidět rukojmí uvnitř kavárny, kteří mají ruce nad hlavami nebo je opírají o výlohu, popsal server news.com.au. Zhruba deset zadržovaných jsou zaměstnanci podniku v obchodní čtvrti Sydney.

Policista ve čtvrti Martin Place v australském Sydney.
Policista ve čtvrti Martin Place v australském Sydney. | Foto: Reuters

Policie už s útočníkem začala vyjednávat. Detaily zatím nejsou známy.

Sdělila nicméně, že útočník je nejméně jeden a je ozbrojený.

"Chceme, aby se to vyřešilo poklidně, a uděláme pro to všechno, co je v našich silách," řekl policejní komisař Andrew Scipione. Nevyloučil, že jde o teroristický útok, nicméně ani to nepotvrdil.

Vše začalo kolem pondělí 09:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy na policii přišlo hlášení o pohybu muže s podezřelou taškou (ve které mohla být zbraň), který vešel do kavárny a obchodu Lindt v centru Sydney. Podle policejní mluvčí zatím nikdo neutrpěl žádná zranění.

Odveta za Irák?

"Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou tady ale určité indicie, že by mohlo být," prohlásil australský premiér Abbott na krátkém briefingu. "Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů."

Místní obyvatele vyzval ke klidu a k modlitbám za ty, kteří jsou v kavárně drženi.

Celá oblast byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl i nedaleký americký konzulát.

Nedlouho poté, co se objevily informace o obsazení kavárny, vyšlo najevo, že byla kvůli podezřelému balíčku evakuována i známá budova opery v Sydney. Zatím není jasné, zda a případně jak spolu oba incidenty souvisejí.

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená Spojenými státy podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje financování.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 35 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy