Drama v Alžíru: Byli jsme štvaná zvěř, líčí přeživší

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 1. 2013 12:15
Detaily přepadení v Alžírsku dokazují, že islamisté cíleně pátrali po cizincích
Družicový snímek areálu u města Ajn Amanásod.
Družicový snímek areálu u města Ajn Amanásod. | Foto: Reuters

Alžír - Alžírský premiér Abdelmalek Sellal zpřesnil bilanci čtyřdenního dramatu v alžírském vrtu. Celkem přišlo o život 37 cizinců z osmi zemí, 1 Alžířan a 29 teroristů. Tři radikálové byli zajati.

Nepodařený útok na obsazený vrt byl podle Sellala nutný, protože ho únosci chtěli vyhodit do povětří. "Teroristé navíc popravovali rukojmí," dodal podle BBC.

Přestože v komplexu žilo a pracovalo mnohonásobně víc Alžířanů než cizinců, islamisté napojení na Al-Káidu šli právě po nich.

Věděli, že svého mohou dosáhnout, jen pokud se zmocní občanů západních zemí. Ze zahraničních pracovníků se tak v rozsáhlém areálu stala lovná zvěř.

Naopak k Alžířanům se ozbrojenci chovali poměrně slušně.

"Alžírské ženy okamžitě propustili, muže ne, ale řekli nám, že jsou naši bratři a neublíží nám. Nechali nás zavolat rodinám. Tvrdili, že nás drží pro naše dobro, aby po nás alžírská armáda nezačala střílet," potvrdil listu The New York Times jeden z alžírských zaměstnanců, jenž se představil jako Mussá.

To francouzský zaměstnanec Alexandre Berceaux byl ve zcela odlišné situaci. Na smrt vystrašený se schoval pod postel hned, jak zaslechl střelbu.

Tušil, že teroristé půjdou po cizincích, a tak schoval svůj pas a dlouhé desítky hodin mu nezbývalo než čekat.

Alžírští kolegové riskovali život, aby mu přinesli jídlo a vodu. "Když mě nakonec pod postelí objevili, myslel jsem, že přišel můj konec, naštěstí mě ale našli alžírští vojáci," vzpomíná.

Museli mít uvnitř komplice

Také další svědci popisují, jak se vystrašení schovávali v areálu komplexu a snažili se zabarikádovat. Únosci se ale v prostorách odlehlého vrtu asi 1300 kilometrů východně od Alžíru dobře orientovali. Zřejmě proto, že jim někdo dal plány.

"Měli u sebe seznamy s čísly pokojů cizinců, " řekla arabskému listu Al-Shorouk svědkyně, která v zařízení pracovala jako zdravotní sestra.

Foto: Reuters

Skotský zaměstnanec vrtu Alan Wright měl štěstí. Kdyby mu nepomohl alžírský kolega, téměř jistě by skončil v rukou únosců. 

"Zrovna jsem snídal, když najednou vypadla elektřina. Pak se ozvala střelba a věděli jsme, že je zle. Jeden z alžírských zaměstnanců mi ale dal klobouk, abych nebyl tak nápadný, a poté jsme se společně prostříhali plotem a utekli do pouště," svěřil se serveru Globe and Mail.

Měli štěstí, v poušti narazili na vojenské kontrolní stanoviště.

Záchranná operace nemusela být prioritou

Alžírská vláda čelí kritice za to, že osvobození západních občanů trvalo tak dlouho, západní vlády nebyly o vývoji situace podrobně informovány a vrt byl podle všeho nedostatečně zabezpečen.

Objevují se také svědectví, z nichž vyplývá, že ochrana rukojmích při vojenské operaci nebyla prioritou.

"Můj bratr musel spát s pásem semtexu kolem krku. Ruce měl celou noc svázané a pusu přelepenou lepicí páskou. Když ho únosci chtěli spolu s dalšími zadržovanými v rámci komplexu někam převézt, alžírská armáda na kolonu zaútočila ze vzduchu. Téměř všichni uvnitř čtyř z pěti džípů zemřeli. Ten pátý, v němž seděl Steven, měl naštěstí poruchu," cituje CNN bratra 36letého elektrotechnika z Irska Briana McFula.

Alžírský premiér Abdelmalek Sellal měl na tiskové konferenci co vysvětlovat.
Alžírský premiér Abdelmalek Sellal měl na tiskové konferenci co vysvětlovat. | Foto: Reuters

Podle dalšího z přeživších, Rubena Andrada, únosci vyhrožovali, že pokud nedojde k propuštění vězněných členů Al-Káidy, bez okolků je zabijí. 

"Na útěk ale nikdo ze skupiny asi čtyř desítek spoluvězňů nemyslel, protože jedinou šancí, jak přežít, bylo poslouchat jejich rozkazy," vysvětluje Andrada.

Byl jedním z mála, kdo v džípu únosců přežil útok armády. Vyvázl se střelným zraněním pravé ruky, modřinami a oděrkami.

Japonsko mezitím potvrdilo smrt sedmi svých občanů s tím, že další tři pohřešuje.

Washington hlásí tři mrtvé a sedm pohřešovaných. Podle britského ministerského předsedy Davida Camerona v areálu vrtu zemřeli tři Britové a další tři se pohřešují, i když je pravděpodobné, že jsou rovněž mrtví.

Své občany pohřešují také Francie, Norsko, Malajsie, Filipíny a Rumunsko.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy