Drama na K2 skončilo. Poslední přeživší je v nemocnici

gaz
6. 8. 2008 9:28
11 alpinistů nepřežilo. Uvnitř GRAFIKA
Italský horolezec Marco Confortola dorazil do nemocnice ve Skardu
Italský horolezec Marco Confortola dorazil do nemocnice ve Skardu | Foto: Reuters

Skardu (Pákistán) - Drama na K2, druhé nejvyšší hoře světa, skončilo.

Zraněného italského horolezce Marca Confortolu, posledního z těch, kteří minulý pátek přežili pád laviny, se podařilo helikoptérou dopravit do nemocnice ve městě Skardu.

Ital byl v péči doktorů od úterý, ale kvůli špatnému počasí ho záchranáři snesli jen do základního tábora ve výšce 5200 metrů.

Confortola na hoře v extrémních podmínkách přežil nakonec celkem pět nocí. Lavina zasáhla horolezce v pátek, 11 z nich se z K2 nevrátilo.

Už v pondělí do stejné nemocnice vrtulník dopravil dva nizozemské alpinisty Wilco Van Rooijena a Case Van de Gevela.

Čtěte více:

Wilco van Rooijen má rozsáhlé omrzliny, hrozí mu amputace
Wilco van Rooijen má rozsáhlé omrzliny, hrozí mu amputace | Foto: Reuters

Ital se ale nacházel ve vyšších polohách, kde podmínky nedovolovaly helikoptéře přistát. Vydala se tak pro něj pěší výprava, která horolezci pomohla sejít dolů.

Confortola na tom byl sice po fyzické stránce velmi špatně, ale údajně si zachoval duševní rovnováhu.

"Nahoře to bylo peklo," řekl podle agentury Ansa Marco po telefonu svému bratru Luigimu.

"Během sestupu pod 8000 metrů jsem kvůli vyčerpání a výšce dokonce usnul ve sněhu, a když jsem se probudil, nebyl jsem schopen si uvědomit, kde jsem."

Článek pokračuje pod grafikou

Podle zpráv ze všeho nejsou zatím venku ani Nizozemci. Velitel jejich expedice Wilco Van Rooijen, který je údajně zkušeným horolezcem, trpí rozsáhlými omrzlinami a hrozí mu amputace.

Cas Van de Gevel v nemocnici v Skardu
Cas Van de Gevel v nemocnici v Skardu | Foto: Reuters

Ačkoliv ještě horolezci nebyli ve stavu, aby mluvili s médii, převyprávěli tragické události svým přátelům.

Podle irského horolezce Pata Falveyho v pátek dosáhlo vrcholu společně sedmnáct horolezců z různých skupin a zemí, což je jedno z největších množství, kterému se to kdy najednou podařilo.

Při sestupu se však „uvolnila pohyblivá řeka ledu... jako kra, která se odtrhává od ledovce" a strhla s sebou tři horolezce a lano, které používali při lezení i ostatní.

Celý svah pak pokryla vrstvou ledu, která učinila sestup ještě nebezpečnějším.

„Museli sejít bez jakéhokoliv jištění a víme, že při tom sestupu někteří horolezci uklouzli a sjeli dolů a jejich další osud je nám neznámý," citovala CNN mluvčího holandské výpravy Michela Schuurmana.

Nor Rolf Bae se z K2 nevrátil
Nor Rolf Bae se z K2 nevrátil | Foto: Reuters

Podle van Rooijena citovaného BBC nebyli horolezci po pádu laviny bohužel schopni spolupracovat.

„Každý bojoval sám za sebe. Stále nemohu pochopit, proč každý opouštěl toho druhého."

Alpinisté zůstali navíc v oblasti, která je označována jako „zóna smrti". Je zde velmi málo kyslíku a pro tělo téměř nemožné se za místních mrazivých podmínek zotavit.

Někteří horolezci tak na svahu umrzli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy