"Drahý vůdce" Kim je nemocný, přiznal Pchjongjang

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
26. 9. 2014 13:07
Jednatřicetiletý Čong-un byl naposledy na veřejnosti viděn 3. září, kdy společně se svou manželkou navštívil koncert. Již od července bylo navíc patrné, že při chůzi kulhá.
Severokorejský vůdce si donedávna hojně užíval pozornosti médií, když se skoro denně nechával filmovat a fotografovat.
Severokorejský vůdce si donedávna hojně užíval pozornosti médií, když se skoro denně nechával filmovat a fotografovat. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severokorejská oficiální média přiznala, že mladý vůdce země Kim Čong-un trpí zdravotními problémy.

Stalo se tak poté, co se Kim neobjevil tři týdny na veřejnosti, napsala v pátek agentura Reuters.

Jednatřicetiletý Kim byl naposledy viděn na veřejnosti 3. září, kdy společně se svou manželkou navštívil koncert. Již od července bylo navíc patrné, že vůdce KLDR při chůzi kulhá.

"Vyskytla se řada zpráv, že Kim není v dobrém zdravotním stavu, což podpořily i videozáznamy, na nichž je na jedné akci v červenci a potom znovu počátkem tohoto měsíce zachycen, jak zřetelně kulhá," říká japonský expert na severokorejské záležitosti Tošimicu Šigemura. "Ze záběrů je zřejmé, že nedokáže jít rychle ani rovně vpřed," dodal.

Ve čtvrtek severokorejská státní média odvysílala dokumentární pořad, v němž Kim vystupuje a kde jsou jeho potíže s chůzí patrné. "Za bohatství a prosperitu našeho socialistického státu vděčíme horlivému úsilí našeho vůdce, který severokorejskému lidu dál rozjasňuje cestu jako jiskřička plamene, navzdory tomu, že se necítí dobře," konstatoval hlas doprovázející hodinový dokument.

Může to být dna, tvrdí expert

Fotografie ze severokorejských státních médií svědčí o tom, že Kim od nástupu do úřadu po nečekané smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011 značně přibral na váze.

"Z jeho chůze lze usuzovat, že ho trápí dna. K tomuto onemocnění má předpoklady vzhledem ke svému jídelníčku a také vzhledem k tomu, že tato choroba postihla i další členy jeho rodiny," uvedl expert na severokorejskou vládnoucí dynastii Michael Madden.

Severokorejský vůdce si donedávna hojně užíval pozornosti médií, když se skoro denně nechával filmovat a fotografovat "v terénu" při návštěvách v různých továrnách, zemědělských družstvech či s vojenskými jednotkami. Od počátku září se ale neukázal na veřejnosti, přičemž se nezúčastnil ani čtvrtečního mimořádného zasedání severokorejského parlamentu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy