Lotyšsko už nebaví boj proti ruské propagandě. Je drahý, neefektivní a bezúčelný

ČTK ČTK, ČTK / BBC News
27. 7. 2016 21:13
Lotyšské boje s ruskou propagandou se ukazují jako marné. I přes dvouletou snahu mezi rusky mluvícími obyvateli přetrvává skalní přesvědčení, že jsou v zemi utlačováni a diskriminováni. Kdyby se měl na jejich území opakovat krymský scénář, ruské vojsko by přivítali.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Riga - Po dvou letech informační války dospěli v Lotyšsku k závěru, že válčit s ruskou propagandou nemá smysl, napsala BBC.

Odborníci i politici se domnívají, že boj o smýšlení lotyšských Rusů nevedl k žádoucím výsledkům.

Podle Centra bezpečnosti a strategických výzkumů Lotyšské národní akademie obrany, jediné vysoké vojenské školy v zemi, cítí většina rusky mluvících Lotyšů sounáležitost s Ruskem i se Sovětským svazem.

Vměšování Moskvy považují za nevyhnutelné pro řešení problémů utlačovaných Rusů žijících mimo Ruskou federaci a domnívají se, že se v Lotyšsku rodí fašismus a že jsou diskriminováni kvůli neznalosti úředního jazyka.

Jako v sovětských dobách

Bojovat s něčím takovým nemá smysl, tvrdí poslanec a předseda branného výboru parlamentu Ainars Latkovskis.

"Nevěřím, že je jednoduché bojovat za smýšlení lidí. Rusko to dělá jako v sovětských dobách. Ale v demokratických zemích je velice těžké vymývat mozky. Soudím, že situace se změní až za několik generací," citovala jej ruská verze BBC.

Válka informací. Seriál

Ruská propaganda - ikona

Aktuálně.cz se v novém seriálu pokouší přiblížit fungování médií a roli propagandy v současném Rusku. A vysvětlit, proč na ni Rusové tolik slyší.

Bořiči podfuků a mýtů z Ukrajiny. Jak se hledá pravda ve válce informací. Na návštěvě v organizaci Stopfake.

Ukrajinci na nás pořádají hon. Na Donbasu jsem viděl jámy s těly. Rozhovor s ruským válečným reportérem.

Řekl to Putin a to si pamatujte." Co zaznělo v ruské show a proč dopadne Evropa jako Ukrajina. Analýza ruské talk show.

Na začátku ukrajinské krize před dvěma lety mluvili lotyšští politici o přímé souvislosti mezi vojenskou zranitelností Lotyšska vůči Rusku a vysokým počtem rusky mluvících obyvatel země. Lotyšské bezpečnostní složky otevřeně varovaly před ohrožením národní bezpečnosti ruskými médii a vybízely k omezení "podvratného" ruského vysílání a k rozvoji vlastního vysílání v ruštině.

Mluvilo se o tom, že místní Rusové sledují ruskou televizi, nechávají se ovlivnit ruskou propagandou a v případě, že by se v Lotyšsku hypoteticky opakoval krymský scénář, přidali by se na stranu "zelených mužíčků", tedy ruských vojáků ze speciálních jednotek. Tyto obavy byly argumentem i při volání po zřízení základny NATO v Lotyšsku.

Lotyšské úřady od té doby pozastavily vysílání ruské televize RTR-Rossija, zavřely portál ru.sputniknews.lv, vyčlenily miliony na ruské vysílání v lotyšské televizi a rovněž přijaly řadu opatření sloužících k boji s hrozbou hybridní války. Podobné postupy se uplatňovaly i v ostatních pobaltských republikách.

Po dvou letech, kdy NATO rozhodlo o stálém rozmístění svých jednotek ve východní Evropě, se však s ruskou propagandou už skoro nikomu bojovat nechce - je to totiž drahé, neefektivní a bezúčelné.

Podle průzkumu společnosti TNS klesla sledovanost ruského vysílání lotyšské televize z 2,7 na 2 procenta.

Dva roky boje, žádná změna

Ukazuje se, že i po dvou letech bojů s kremelskou propagandou se většinová část ruskojazyčného obyvatelstva Lotyšska stále přiklání na ruskou stranu, a to nejen pokud jde o ukrajinský konflikt, ale i co se týče vnímání vlastního postavení v Lotyšsku. K takovým výsledkům dospěli při zkoumání možné destabilizace společnosti výzkumníci z Akademie obrany.

Ovlivňovat lidi, kteří již předem souhlasí s tím, co se říká v ruské televizi, je velmi jednoduché, jsou přesvědčeni experti z Akademie obrany.

Redaktorka výzkumu Ieva Berzinová tvrdí, že v dlouhodobé perspektivě sice tato polarizace názorů prohlubuje mezeru ve společnosti, nemá ale žádný vztah k posílení vojsk NATO. Lotyšsko se totiž ozbrojuje na obranu proti Rusku, ne kvůli přítomnosti Rusů v zemi.

"Problém spočívá v tom, že není jasné, jak postupovat politicky, jestliže lidé vidí svět různými pohledy. Je jasné, že jedna strana bude souhlasit, zatímco ta druhá ne. To může v případě psychologického nátlaku za hypotetické krize znesnadňovat možnosti obrany," říká Berzinová.

Noční vlci nejsou invazní armáda, jde ale o projekci ruské moci mimo své hranice, říká politický geograf Martin Riegl | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 29 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy