Bílé útesy u Doveru jsou na prodej. Hrozí, že poslední část pozemků skoupí developeři

Zahraničí Zahraničí
5. 9. 2017 19:36
Britský farmář prodává své pozemky na Bílých útesech doverských. Cena je 2,5 milionu liber (skoro 71 milionů korun). Půdu se snaží koupit nezisková organizace National Trust, která vlastní celé zbývající území doverských útesů. Nyní vyhlásila veřejnou sbírku. Pokud během následujících tří týdnů neshromáždí chybějící milion liber, pozemek podle ní skončí v rukou developerů.
Bílé útesy doverské.
Bílé útesy doverské. | Foto: ČTK

Dover - Byla to první věc, kterou viděli britští vojáci, když se vraceli domů z druhé světové války. Bílé útesy u Doveru jsou však nyní na prodej. A podle aktivistů hrozí, že skončí v rukou developerů.

Majitelem posledního kusu "vstupní brány do Velké Británie", jak se útesům někdy přezdívá, je zatím místní farmář. Ten se však nedávno rozhodl svůj pozemek o rozloze 700 tisíc metrů čtverečních prodat.

Cena je 2,5 milionu liber (skoro 71 milionů korun).

Celé zbývající území, na kterém se doverské útesy nacházejí, vlastní nezisková organizace National Trust. Ta nyní vyhlásila veřejnou sbírku, aby mohla i poslední pozemky odkoupit.

Chybí jí milion liber (v přepočtu 28 milionů korun) a čas má jen do 22. září.

Velké plány

National Trust má s křídovými útesy velké plány. Pokud se organizaci podaří vybrat zmíněný milion, plánuje na půdě, kde se teď pěstují zemědělské plodiny, obnovit louky.

Na nich se budou pást exmoorští poníci, čímž se obnoví tradiční ráz krajiny.

Zároveň by vznikly další přístupové cesty pro návštěvníky a turisty.

Exmoorští poníci.
Exmoorští poníci. | Foto: Wikimedia Commons

"Bílé útesy jsou výjimečné. Mnoho lidí je chápe jako součást našeho kulturního dědictví," řekla britskému listu The Telegraph Virginia Portmanová z organizace National Trust.

Její snahy podpořily i některé britské celebrity. Mezi nimi stoletá zpěvačka Vera Lynnová, která v roce 1942 nazpívala válečnou baladu s názvem Bílé útesy doverské.

"Ty ikonické bílé útesy jsou významné pro mnoho lidí. Často to byl první pohled na domov pro naše statečné hochy, kteří se vraceli z války. A budou i nadále představovat důležité britské ideály, jako je naděje a odolnost i v těch nejtěžších dobách," uvedla Lynnová.

Jak dodává Portmanová, na pobřeží navíc žije mnoho živočichů - včetně sokola stěhovavého, skřivana nebo několika druhů motýlů. Je tu také nespočet druhů květin a trav, včetně hadince obecného nebo tořiče pavoukonosného.

Od Římanů až po nacistické letectvo

Útesy se táhnou od města Folkestone přes Kingstown až k Doveru. Jsou vysoké zhruba 110 metrů.

Římané podle nich nazvali území Anglie Albionem, což v překladu znamená "bílé útesy".

Doverské útesy navíc po staletí inspirovaly řadu umělců a spisovatelů v čele s dramatikem Williamem Shakespearem.

Byly významné i z vojenského hlediska. Útesy byly tím prvním, co museli překonat dobyvatelé britských ostrovů od starověkých Římanů přes normanské dobyvatele až po nacistické letectvo.

Jedna z největších britských firem, která se zabývá sledováním provozu na železnici, představila budoucnost cestování vlakem. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy