Doufám, že další summit s Trumpem přinese výsledky, uvedl vůdce KLDR Kim Čong-un

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2019 11:09
Severokorejský vůdce Kim Čong-un slíbil, že se při chystaném druhém summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem bude snažit zajistit takové výsledky, které naplní očekávání mezinárodního společenství. Oznámila to oficiální čínská agentura Nová Čína, podle níž Kim o svých záměrech mluvil tento týden na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.
Kim Čong-un a Donald Trump na loňském summitu v Singapuru.
Kim Čong-un a Donald Trump na loňském summitu v Singapuru. | Foto: ČTK

Kim navštívil svého hlavního diplomatického spojence Čínu začátkem týdne a pozorovatelé cestu vysvětlují jako snahu koordinovat postoje před zatím oficiálně nepotvrzenou druhou schůzkou Kima s Trumpem. Jednalo se o čtvrtou Kimovu návštěvu Číny během necelého roku.

Čínská státní média ve čtvrtek uvedla, že Kim při své návštěvě Pekingu získal podporu čínského vedení pro plánovaný druhý summit s Trumpem. Čínský prezident Si Ťin-pching podle agentury Nová Čína vyjádřil naději, že oba vůdci si při nadcházející schůzce "vyjdou vstříc".

Si rovněž prohlásil, že Peking je připraven hrát "pozitivní a konstruktivní roli" při udržování míru a denuklearizaci Korejského poloostrova, napsala agentura Nová Čína. Chystaný summit Kima s Trumpem označil za "vzácnou historickou příležitost".

Čínský prezident také přijal pozvání k návštěvě Severní Koreje, napsala čínská státní média s tím, že ale pořád není jasné, kdy by se tato návštěva měla uskutečnit.

Kim Čong-un se tento týden v Číně sešel s čínským prezidentem a navštívil také farmaceutickou továrnu specializující se na čínskou medicínu, napsal zpravodajský server BBC News. Ve středu Kim Peking opustil svým obrněným vlakem. Čínská státní média jako obvykle čekala se zveřejněním obsahu jednání až do Kimova odjezdu, napsala agentura AFP.

Vůdci USA a KLDR se setkali poprvé na historickém summitu loni v červnu v Singapuru. Společně se zavázali k úsilí o denuklearizaci a mír na Korejském poloostrově a k vybudování nových vztahů mezi USA a KLDR. Ujednání ale neobsahovalo příliš konkrétní závazky a rozhovory od té doby nepokročily.

Podle Kima by měl druhý summit přinést výsledky, ale KLDR zároveň potřebuje, aby byly brány vážně její "důvodné obavy" spojené s jaderným odzbrojením. Severní Korea označuje své jaderné zbraně za pojistku před možným útokem ze strany USA či sousední Jižní Koreje a bez ohledu na loňské zmírnění napětí ve vztazích s Washingtonem se dosud neodhodlala výrazněji pokročit v odzbrojování.

Výměnou za denuklearizaci žádá Pchjongjang od Washingtonu bezpečnostní záruky a zrušení sankcí, které na KLDR uvalila Rada bezpečnosti OSN kvůli jejím jaderným a raketovým zbrojním testům. Spojené státy trvají na tom, že KLDR se musí nejprve zcela vzdát jaderných zbraní a umožnit kontrolu mezinárodním inspektorům, než budou ochotny zrušit sankce.

Jihokorejský lídr Mun ve čtvrtek podle agentury AFP řekl, že Kimova čínská cesta naznačuje brzké uspořádání vrcholné schůzky s Trumpem. Na spadnutí je podle něho i další jednání hlav obou zemí Korejského poloostrova. Mun rovněž uvedl, že bude tlačit na omezení sankcí proti KLDR tak, aby bylo možné obnovit provoz společného průmyslového komplexu Kesong.

Video: Kim Čong-un na návštěvě Číny

Kim Čong-un přijel vlakem na návštěvu Číny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy