Dotace za milion skončily v českém nevěstinci. Případ vyšetřuje Evropská komise

ČTK ČTK
5. 4. 2017 10:00
Evropské dotace v hodnotě více než milion korun měly jít na "rekonstrukci bývalého statku" v českém Pomezí nad Ohří. Ve skutečnosti jde ale o zařízení s názvem Partynightclub, které funguje jako nevěstinec, informuje německá stanice MDR. Podle ní případ v současnosti prošetřuje Evropská komise a možná se mu bude věnovat i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Berlín - Přes milion korun z evropských dotací šlo na modernizaci penzionu v Pomezí nad Ohří na česko-německé hranici, který je dnes používán jako nevěstinec. Uvedla to německá televizní a rozhlasová stanice MDR.

Případ nyní prošetřuje Evropská komise a možná se mu bude věnovat i evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Podle zpravodajského pořadu Exakt, který stanice MDR odvysílá ve středu večer, šla dotace na rekonstrukci bývalého statku.

V něm je ale dnes zařízení s názvem Partynightclub. To se na svých webových stránkách chlubí nově zrekonstruovanými pokoji.

Firmu, která žádala o dotaci, podle pořadu úřady vyzvaly k vrácení peněz.

Německá televize v této souvislosti informuje, že v Česku je možné evropské dotace získat už po formálně správném podání žádosti. Jejich skutečný účel použití se kontroluje až posléze.

To kritizuje například europoslanec za německou vládní Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Peter Jahr. "Případ jasně ukazuje, že se kontrola musí uskutečnit v první vteřině. Tam dochází k rozhodujícím chybám, tam se objevují pokusy o podvod," míní. U zodpovědných osob v regionu je podle něj výrazný prostor pro zlepšení.

O případu už v minulosti informoval server iDnes.cz, podle kterého o dotaci na zateplení fasády a střechy penzionu požádala majitelka budovy Alexandra Vašková v roce 2013.

O dva roky později získala dotaci z Programu rozvoje venkova pro rozvoj venkovského cestovního ruchu ve výši 1 061 731 korun. Podmínkou pro vyplacení peněz bylo ale mimo jiné to, že objekt musí sloužit stejnému účelu nejméně pět let. Kvůli nedodržení účelu je musela na přelomu loňského a letošního roku vrátit.

 

Právě se děje

Další zprávy