Dosud nebylo k vidění: Tak vypadá polární záře na Zemi z vesmíru

Dosud nebylo k vidění: Tak vypadá polární záře na Zemi z vesmíru
Rozptyl světla v atmosféře; na Zemi je pak zřetelné Středozemní moře, řeka Nil se svou deltou a Sinajským poloostrovem. Snímek byl pořízen 15. října 2011 během devětadvacáté expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Pohled na Východní Evropu v noci. Na snímku je vidět maďarská Budapešť - v popředí (uprostřed a vlevo) a v dálce ukrajinský Kyjev (uprostřed nahoře). Snímek byl pořízen 15. října 2011.
Pohled na americké Skalisté hory (Rocky Mountains) a prérijní města. Fotografie byla pořízena 16. října 2011 během devětadvacáté expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
A takto se podařilo nasnímat polární záři nad Zemí z Mezinárodní vesmírné stanice ISS 26. září 2011. Snímek je o to vzácnější, že spektrum barev přechází do červené. Barvy jsou závislé na atomech - ty se "rozsvítí" v okamžiku, kdy se částice nabité slunečním větrem srazí s atomem kyslíku na Zemi.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
4. 11. 2011 15:50

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil unikátní snímky, které se podařilo vyfotit posádce Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Zachycují Zemi z vesmíru, na dalších snímcích je dokonce zaznamenána polární záře na jejím horizontu.

Prohlédněte si i další neobvyklé pohledy na planetu Zemi i do míst vzdálených tisíce světelných let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy