Dosud nebylo k vidění: Tak vypadá polární záře na Zemi z vesmíru

Dosud nebylo k vidění: Tak vypadá polární záře na Zemi z vesmíru
Rozptyl světla v atmosféře; na Zemi je pak zřetelné Středozemní moře, řeka Nil se svou deltou a Sinajským poloostrovem. Snímek byl pořízen 15. října 2011 během devětadvacáté expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Pohled na Východní Evropu v noci. Na snímku je vidět maďarská Budapešť - v popředí (uprostřed a vlevo) a v dálce ukrajinský Kyjev (uprostřed nahoře). Snímek byl pořízen 15. října 2011.
Pohled na americké Skalisté hory (Rocky Mountains) a prérijní města. Fotografie byla pořízena 16. října 2011 během devětadvacáté expedice na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
A takto se podařilo nasnímat polární záři nad Zemí z Mezinárodní vesmírné stanice ISS 26. září 2011. Snímek je o to vzácnější, že spektrum barev přechází do červené. Barvy jsou závislé na atomech - ty se "rozsvítí" v okamžiku, kdy se částice nabité slunečním větrem srazí s atomem kyslíku na Zemi.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
4. 11. 2011 15:50

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil unikátní snímky, které se podařilo vyfotit posádce Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Zachycují Zemi z vesmíru, na dalších snímcích je dokonce zaznamenána polární záře na jejím horizontu.

Prohlédněte si i další neobvyklé pohledy na planetu Zemi i do míst vzdálených tisíce světelných let.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy