Dopisy, společné lyžování i pěší túry. Jan Pavel II. měl 30 let velmi osobní vztah s vdanou ženou

Zahraničí Zahraničí
15. 2. 2016 11:16
Láska a hluboké přátelství se nevyhýbá ani vrcholným představitelům katolické církve. Soukromá korespondence, do které po letech nahlédla stanice BBC, odkrývá dlouholetý vztah Jana Pavla II. s Američankou polského původu. Nezůstalo ale jen u psaní dopisů. Oba dva se setkávali i osobně a v soukromí.
Papež Jan Pavel II.
Papež Jan Pavel II. | Foto: Reuters

Varšava - Soukromé dopisy bývalého papeže Jana Pavla II., prohlášeného v roce 2014 za svatého, odhalily blízký vztah, který přes 30 let udržoval s vdanou ženou.

Anna-Teresa Tymieniecká byla Američanka polského původu a s Janem Pavlem II. ji spojovalo hluboké přátelství. Jejich dlouholetou korespondenci uchovává polská národní knihovna.

Do dopisů bývalé hlavy katolické církve teď nahlédla britská stanice BBC.

Jejich přátelství začalo v roce 1973. V té době byl Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Wojtyla, ještě arcibiskupem v Krakově. Tymieniecká za ním přijela z USA diskutovat o filozofické knize, kterou napsal.

Dohodli se na spolupráci na jejím rozšíření - a začali si dopisovat.

Jemu bylo 53 a jen o tři roky mladší Tymienecká se do něj podle všeho zamilovala. "Domnívám se, že se to v té korespondenci odráží," řekla BBC Marsha Malinowskiová, která dopisy znala a Tymienecké pomohla s kontaktem s polskou národní knihovnou.

Ta potom korespondenci odkoupila.

Platonická láska

Jejich psaní se postupně stávalo čím dál osobnějším. Wojtyla ji nazývá božím darem a o jejích dopisech se vyjadřoval jako o "hluboce osobních".

Nezůstalo ale jen u psaní dopisů. Oba dva se setkávali, a ne vždy to bylo za přítomnosti tajemníka. Doprovázela ho na lyžařské dovolené nebo pěší túře, což dokládají fotografie ze společných výletů.

Polské knihovně prodala Tymieniecká své dopisy několik let před svou smrtí v roce 2008. Z reakcí v papežových odpovědích je cítit, že k němu chovala hluboké city.

V několika dopisech Jan Pavel II. otevřeně "zápasí" se smyslem jejich přátelství. Nic však podle BBC nenasvědčuje tomu, že by jejich vztah někdy přerostl v něco více.

Po volbě papežem

Blízcí si zůstali i poté, co byl v roce 1978 zvolen papežem. Tehdy - aby ji o stálosti svých citů ujistil -, v dopise napsal: "Píšu po té události, takže dopisování mezi námi bude pokračovat. Slibuji, že si budu pamatovat vše v této nové etapě své pouti."

Jejich přátelství trvalo 32 let až do papežovy smrti.

Ačkoliv mezi přáteli Jana Pavla II. byly ještě další ženy, se kterými si dopisoval, dopisy pro Tymienieckou byly citově nejintenzivnější.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy