O brexitu rozhodneme až po hlasování v Londýně, tvrdí Brusel. Britové se dál hádají

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2019 11:31
Britský premiér Boris Johnson neprosadil v sobotu v britském parlamentu novou dohodu o vystoupení své země z EU a večer pak odeslal do Bruselu dopis s žádostí o odklad brexitu, který ovšem nepodepsal. Připojil k němu další list, ve kterém odklad označuje za chybu. EU se bude zabývat případným odkladem brexitu až po hlasování britského parlamentu, shodli se v neděli velvyslanci členských států.
Demonstrace ve Velké Británii na podporu setrvání v EU.
Demonstrace ve Velké Británii na podporu setrvání v EU. | Foto: Reuters

Předseda Evropské rady Donald Tusk v sobotu večer oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale Boris Johnson dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další, už podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu.

Tusk na twitteru dopis dále nekomentoval, ale uvedl, že na jeho základě zahájí konzultace s členskými zeměmi Evropské unie. V neděli pak jejich velvyslanci potvrdili, že se budou zabývat případným odkladem brexitu až po definitivním hlasování britského parlamentu. Dohodu navíc dostane ke schválení europarlament.

Nedělní dopolední schůzka velvyslanců zemí EU s unijním vyjednavačem Michelem Barnierem byla velmi krátká a diplomaté se během asi 15 minut domluvili na dalším postupu. K Johnsonovým sobotním dopisům podle svých slov vůbec nepřihlíželi. "Děláme, jako by se v sobotu nic nestalo a pokračujeme v přípravách tak, jak vyplývá z rozhodnutí summitu," řekl agentuře ČTK zdroj obeznámený s jeho výsledky.

Na druhé straně kanálu La Manche ale i v neděli panovala nejistota ohledně dalších kroků britské vlády. Podle Michaela Govea, de facto náměstka premiéra Borise Johnsona, plánuje kabinet i přes výsledek sobotního hlasování odejít z Evropské unie k 31. říjnu. Gove to prohlásil v neděli v televizi Sky News. "Víme, že EU chce, ať odejdeme. A my víme, že máme dohodu, která nám to umožňuje," řekl. Připustil ale, že se zvýšilo riziko odchodu z unie i bez vyjednané dohody. 

Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že vláda má v Dolní sněmovně dostatečnou podporu, aby dohoda obstála v dalším hlasování, které by se mohlo odehrát už příští týden.

Britská Dolní sněmovna v sobotu neschválila návrh dohody o brexitu. Sněmovna poměrem 322 hlasů ku 306 odhlasovala pozměňovací návrh, podle něhož se s definitivním schválením brexitové dohody musí počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Tím pádem vstoupil do hry zákon z minulého měsíce, který stanovuje, že vláda musí požádat o tříměsíční odklad brexitu, pakliže parlament zavčas neschválí "rozvodovou" úmluvu, případně odchod z EU bez dohody.

Konzervativní premiér Boris Johnson byl ale vždy proti odkladu brexitu a po sobotním neúspěchu ve sněmovně prohlásil, že o odsunutí termínu vyjednávat nebude a příští týden bude pokračovat ve snaze ratifikovat svou dohodu.

Podle BBC a The Sunday Times následně odeslal do Bruselu nepodepsanou fotokopii textu dopisu, jak je uveden ve zmíněném zákoně. Doprovázel ho ale další dopis podepsaný premiérem uvádějící, že odklad brexitu by byla chyba. Podle dosavadních záměrů Británie i EU by brexit měl nastat 31. října.

Johnson v podepsaném dopise vyjádřil přesvědčení, že se celý proces podaří do konce měsíce dokončit. "Mnozí z těch, kteří dnes (v sobotu - pozn. red) hlasovali proti vládě, naznačili, že novou dohodu a její bezodkladnou ratifikaci podporují," uvedl britský premiér ve svém listu. 

"Od té doby, co jsem se stal premiérem, jsem zdůrazňoval, a dnes jsem to v parlamentu zopakoval, že další průtahy by poškodily zájmy Británie a našich partnerů v EU a vztahy mezi nimi. Musíme tento proces dokončit, abychom mohli přejít k další fázi a vybudovat nový vztah," dodal britský premiér v sobotním dopise do Bruselu.

"Johnsonovo dětinské odmítnutí dokonce i podepsat dopis (s žádostí o odklad brexitu) potvrzuje, čeho jsme se vždy obávali, že Johnson se se svou arogancí domnívá, že stojí nad zákonem a nad odpovědností", podotkl ve své reakci zveřejněné na twitteru labouristický předák John McDonnell.

Reakce britského tisku

Sobotní události se staly hlavním předmětem zpráv britského tisku. "Boris proti rozvracečům brexitu bojuje třemi vzdornými dopisy Evropské unii," shrnuje události sobotní noci list The Sunday Times, podle kterého Johnson "ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu". Premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat označuje list za nekompromisní.

Podle nedělníku The Sunday Telegraph premiér Johnson žádost v sobotu poslal jen proto, že ho k tomu nutí britský zákon. "Je to dopis parlamentu, nikoliv můj," cituje Johnsovův text list, který premiérovo rozhodnutí žádost nepodepsat vítá. "Poslanci našli další způsob, jak prodloužit agónii naší země a znovu odložit vlastní návrat do reality," komentuje sobotní hlasování v Dolní sněmovně.

Jako o "ponižující porážce" premiéra Johnsona v Dolní sněmovně píše o hlasování nedělník The Observer, podle kterého z premiérových plánů na odchod zbyl jen chaos. Titulní stranu doplňuje fotografie sobotních demonstrací zastánců členství Británie v EU.

"Sněmovna bláznů"

Podobně situaci vnímá i deník Daily Mirror, který premiérův sobotní boj shrnul slovem "ponížen". O hlasování list referuje jako o Johnsonově porážce, dopisy označil za "protichůdné".

Ostatní tisk se vzhledem k uzávěrce spíše než na noční žádost soustředil na hlasování v dolní komoře. List Daily Mail ji označuje za "sněmovnu bláznů" a hlásí, že "národ kvílí nad tou marností" kvůli zákonu schválenému v září, který vládě ukládá nutnost dopis žádající EU o tříměsíční odklad brexitu odeslat.

"Proč nás nenechají odejít?" ptá se na černě vyvedené titulní straně Sunday Express. Otázka je směřována britským poslancům, kteří podle listu zablokovali "Borisovu převratnou dohodu o brexitu".

Farage: Raději odklad a nové volby

Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage by raději viděl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami. Současnou podobu dohody o vystoupení Británie z Evropské unie, jak ji dojednal premiér Boris Johnson, totiž považuje za špatnou. Farage, který je i poslancem Evropského parlamentu, to řekl televizi Sky News.

Stínový ministr financí John McDonnell uvedl, že opoziční labouristé se vynasnaží dohodu upravit přes pozměňovací návrhy tak, aby byla přijatelná pro všechny. "Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit," uvedl Farage. Dohodu, kterou vyjednal Johnson, označil za "mizernou".

Bývalý ministr pro brexit David Davis uvedl, že Johnson neměl jinou možnost, než žádost o odklad předsedovi Evropské rady odeslat, jelikož ho k tomu váže zákon. "Parlament vám může něco nařídit, ale nemůže změnit váš názor," dodal Davis v reakci na dva dopisy, které Johnson odeslal v sobotu v noci předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi.

"Budeme přinášet pozměňovací návrhy a uvidíme, zda se na nějaké přijatelné podobě v Dolní sněmovně shodneme," uvedl k dohodě labourista McDonnell, podle kterého labouristé chtějí zahrnout například lepší ochranu práv zaměstnanců. Nevyloučil ani projednávání druhého referenda o brexitu. "Vždy jsme prosazovali, aby rozhodl lid," uvedl McDonnell.

Podívejte se na rozhovor Jiřího Přibáně o brexitu v DVTV:

V Británii se zvraty dějí v hodinách, parlament může Johnsona zbrzdit, ale nemůže ho zastavit, karambol je brexit bez dohody, říká Jiří Přibáň | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy