Donbas má nového cara. Vypracoval se z dědy Mráze

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
5. 5. 2014 19:30
Donbas našel hrdinu: lidového gubernátora Pavla Gubareva. Právě jeho jméno padalo i v souvislosti se zajatými inspektory OBSE. Ve vyšetřovací vazbě zůstane do konce června.
Pózování separatistů v obsazené budově regionální vlády v Doněcku.
Pózování separatistů v obsazené budově regionální vlády v Doněcku. | Foto: Reuters

Kyjev/Praha (od naší spolupracovnice) - Za "politického vězně" označují proruští aktivisté z východu Ukrajiny Pavla Gubareva, který sám sebe pasoval na "lidového gubernátora" Doněcku. Stal se symbolem separatistického odporu - po jeho propuštění z ukrajinského vězení volají demonstranti na tamním Leninově náměstí i ruský představitel v OSN.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

Už téměř dva měsíce je totiž za mřížemi v Kyjevě. Tamní soud dnes rozhodl, že ve vyšetřovací vazbě zůstane do konce června.

Mezi svými stoupenci si zatím získal pověst disidenta. Naopak Kyjev má nového "cara Donbasu" za výtržníka a pučistu.

Osud ochránce ruské menšiny v Doněcké oblasti znepokojuje například ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. "Pavel Gubarev je člověk, kterého na náměstí v Doněcku lidé zvolili takzvaným lidovým gubernátorem. Neměl v rukou zbraň a nepodílel se na obsazování budov. Požadoval pouze reformy a prosazoval referendum o federativním rozdělení Ukrajiny," řekl.

O porušování jeho lidských práv prý hodlá šéf ruské diplomacie informovat svůj americký protějšek Johna Kerryho. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin zase tvrdí, že Gubarev je ve vězení mučen.

Gubarev se stal ruskou mediální hvězdou, když začátkem března zorganizoval protesty proti kyjevskému vedení a vyzval ke vstupu ruských vojsk. Jeho stoupenci obsadili budovu oblastní správy a vyvěsili na střeše ruskou vlajku.

Sám vůdce povstalců se prohlásil za gubernátora a vyzýval k akcím občanské nepokory. Ukrajinské orgány činné v trestním řízení jej následně obvinily z organizování výtržností a zadržely pro podezření z organizování státního převratu. To však vyvolalo novou vlnu separatistických protestů, jejichž účastníci žádají propuštění vězněného předáka a vyhlášení referenda o změně statusu regionu.

Na naléhání ruských politiků Gubareva v kyjevském vězení navštívil zástupce pozorovatelské mise OBSE na Ukrajině. Ten přiznal, že se na zdravotním stavu vězně odrazila hladovka, kterou vyhlásil na protest proti ukrajinské vojenské operaci ve Slavjansku. Známky údajného mučení však neobjevil.

Ukrajinská média se pozastavují nad strmou politickou kariérou prakticky neznámého podnikatele z Doněcku.

Separatistické nálady ve východním regionu Ukrajiny začal Pavel Gubarev přiživovat teprve v době, kdy Rusko obsadilo Krym. Podle serveru hubs.com.ua se až do chvíle, kdy jej dav na náměstí v Doněcku vyhlásil lidovým gubernátorem, nijak politicky neangažoval.

Působil jako manažer v reklamní agentuře Morozko (Mrazík), která se specializovala na catering a poskytování služeb. Server New Lugansk napsal, že "ještě před rokem pracoval jako děda Mráz".

Zároveň přinesl videozáznam, na němž budoucí gubernátor vysvětluje, proč se zvyšují ceny za silvestrovské dárkové služby. Na sociálních sítích se vyznával z obdivu k carskému Rusku i Stalinovi.

Podle ukrajinských analytiků byl Gubarev "dosazen", aby - podobně jako na Krymu - prosazoval separatistický scénář v režii Moskvy. "Díky ruské propagandě se samozvaný gubernátor Pavel Gubarev, který je ve vyšetřovací vazbě, stává politickým symbolem, kterému se mají klanět i místní oligarchové," tvrdí ukrajinský časopis Dělovaja stolica (Obchodní metropole).

V článku nazvaném Nový car Donbasu uvedl, že Kreml přišel s nápadem referenda, aby způsobil chaos na východě Ukrajiny. I kdysi vládnoucí Strana regionů, která byla hlavní politickou silou v této oblasti, ztratila vliv a nezbývá jí než poslouchat Moskvu, tvrdí.

Smyslem tohoto vývoje je podle týdeníku blokování činnosti ukrajinského parlamentu a destabilizace politické situace v zemi.

"Rusko nepotřebuje referendum. Potřebuje samotný proces," uvedl časopis. Právě proto se podle něj "politickým vězněm" stal neposkvrněný Gubarev, nikoli třeba lidový starosta ze Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov.

"Gubarev se stává 'vlajkou'. Ruská média se hemží jeho portréty," připomíná. Právě tato osoba se má podle něj stát mediálním "symbolem nepokory Donbasu".

Aktivita "lidových" představitelů, kteří stojí za proruskými separatistickými bouřemi na východě Ukrajiny, se ale příliš nezamlouvá ani zástupcům místní politické elity.

1. máj v Doněcku.
1. máj v Doněcku. | Foto: Reuters

"Lidé, kteří obsazují úřední budovy na východě Ukrajiny, ohrožují místní ruské obyvatele. Máme tam spoustu premiérů, gubernátorů a každý druhý je 'lidový'. Ruská oficiální moc a média z nich dělají hrdiny, zatímco oni chtějí Ukrajinu rozštěpit," snažil se jednotu Ukrajiny hájit poslanec z kdysi vládnoucí Strany regionů Nikolaj Levčenko při debatách v ruské televizi.

Představitelé doněcké lidové moci mu okamžitě vytkli, že je zrádce. Stejně jako jeho někdejší šéf a svržený prezident Viktor Janukovyč.

 

Právě se děje

Další zprávy