"Život dcery měl přednost." Boj mladé Američanky o zdravotní pojištění ohrožuje Trumpovy plány

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 10. 2017 7:04
Americký prezident Donald Trump zasadil prozatím nejtěžší ránu tzv. Obamacare, tedy velké zdravotní reformě svého předchůdce Baracka Obamy. Trump zastavil federální příspěvky, které pojišťovnám dotovaly zabezpečení chudších Američanů. Řada z nich dodnes řeší doslova existenciální potíže. Osmatřicetiletá Američanka Rebecca Woodová je matkou pětileté dcery Charlie. Po předčasném porodu musela Rebecca volit mezi záchranou dcery a vlastními zdravotními potížemi. Na oboje její zdravotní pojištění nestačilo.
Američanka Rebecca Woodová s dcerou Charlie.
Američanka Rebecca Woodová s dcerou Charlie. | Foto: Twitterový účet Rebeccy Woodové

Washington - Americký prezident Donald Trump nevzdává snahu zrušit velkou zdravotní reformu svého předchůdce Baracka Obamy.

Trumpova administrativa nejnověji přestala dotovat pojišťovny, které v rámci "Obamacare" poskytovaly dostupné pojištění chudším Američanům.

Podle deníku New York Times tím prezident hodil do celého systému "bombu", která může způsobit kolaps pojišťovacího trhu v USA.

Rebecca Woodová z Charlottesville ve Virginii si ale myslí, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Dcera se vešla do dlaně

Pokud se podle ní systém, který začal fungovat za bývalého prezidenta Baracka Obamy, zhroutí, Američané konečně pochopí rozsah problému, který představuje americké zdravotnictví.

"Jediným řešením je všeobecné zdravotní pojištění. Takové, jaké máte v Evropě. A Američané to taky pochopí," tvrdí Rebecca.

Pro svůj postoj má velmi osobní důvody.

"1 libru a 12 uncí. Vešla se mi do dlaně. A dnes je jí pět let," ukazuje osmatřicetiletá Rebecca v telefonu současnou fotografii své pětileté dcery Charlie.

Charlie se narodila císařským řezem na začátku dvacátého šestého týdne těhotenství, vážila ani ne 0,8 kila.

Podařilo se ji zachránit, a i když má dcerka dodnes zdravotní potíže, její matka Rebecca věří, že Charlie "povede normální život".

Hodně to ale bude záviset na dostupném zdravotním pojištění.

Rebecca se proto zapojila do veřejných kampaní, které ho podporují. Aby její dcera nemusela projít zkušeností, kterou má za sebou ona.

Výdaje za nutné zdravotnické zákroky a za následné terapie pro Charlie přivedly Rebeccu a jejího manžela do těžké situace.

Mladá Američanka sice měla základní pojištění, v jednu chvíli se ale musela rozhodnout.

Zda zaplatit další účty za péči o Charlie, nebo dát peníze za zubní operaci, kterou nutně potřebovala.

Většina základních pojišťovacích plánů v USA se na práci zubařů nevztahuje. Ve srovnání s Evropou jsou přitom velmi drahé.

Charlie měla přednost

"Charlie měla samozřejmě přednost," říká Rebecca. V její výslovnosti lze postřehnout, že si lehce šlape na jazyk.

To je cena, kterou za léčení Charlie a za následný nedostatek peněz na zubaře Rebecca zaplatila.

S těžkým zánětem nakonec skončila na pohotovosti, kde ji kromě zubů vzali i část čelisti.

Kvůli tomu, že neměla na narkózu, prodělala šestihodinový zákrok v lokální anestezii.

"Několik týdnů jsem jedla jako malé dítě, tekutou stravu, kašičky… A jsem ráda, že jsem po těch všech prášcích proti bolesti neskončila na drogách," vypravuje Rebecca.

Vysvětluje tím zároveň, proč se z ní stala obhájkyně všeobecného zdravotního pojištění v USA.

Letos v září vystoupila Rebecca dokonce na tiskové konferenci, na které demokratický senátor a loňský uchazeč o prezidentskou kandidaturu Bernie Sanders takový zdravotní systém (nazývaný v USA "single payer system") představil.

Rebecca Woodová s pětiletou dcerou Charlie
Rebecca Woodová s pětiletou dcerou Charlie | Foto: C-SPAN

Zavedení zdravotnické reformy předchozího amerického prezidenta Obamy  chápala Rebecca jako "důležitý,  i když určitě ne konečný krok" na této cestě.

S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se ale situace výrazně proměnila.

Trump slíbil, že Obamovo rozšíření zdravotního pojištění zruší. A Rebecca vyrazila do ulic protestovat. 

Jak zastrašit senátorku

"Bylo to i zásluhou našeho tlaku a kampaně, proč v Kongresu zrušení reformy neprošlo," tvrdí Rebecca.

A může mít pravdu.

Záměr zrušit tzv. Obamacare  mezi demokratickými voliči a aktivisty vyvolal širokou, energickou protiofenzivu.

Demonstrace na Kapitolu ve Washingtonu jsou prakticky na denním pořádku.  A když jsou američtí poslanci a senátoři doma zpět ve svých volebních okrscích, jsou na setkáních s voliči bombardováni nesouhlasnými reakcemi.

Rebecca Woodová je přesvědčena, že republikáni i kvůli tomu přišli v Kongresu o rozhodující hlasy.

"Ještě za Baracka Obamy senátorka Collinsová několikrát hlasovala za zrušení reformy. Teď ale couvla," upozorňuje Rebecca na republikánskou senátorku Susan Collinsovou ze státu Maine.

Během letošního léta a září hlasovala Collinsová - v sérii několika dosavadních republikánských pokusů zrušit Obamacare - vždy proti.

I podle amerických médií k tomu skutečně přispěla aktivistická kampaň, které byla Collinsová vystavena.

Protestovalo se před její kanceláří v Maine, dostávala stovky e-mailů, aktivisté demonstrovali i přímo v zasedací místnosti Senátu, kde zákonodárci jednali o návrhu na zrušení Obamacare.

"Tam jsem byla taky a podařilo se nám slyšení zcela rozvrátit," líčí Rebecca situaci z poloviny září, kdy se američtí republikáni v Senátu naposledy - a opět neúspěšně - pokusili o odvolání Obamovy reformy.

Jedním ze tří hlasů proti byl i ten republikánské senátorky Susan Collinsové

Nezodpovědný, bezohledný Trump?

V Trumpově administrativě následně skončil ministr zdravotnictví Tom Price.

Rebbeca Woodová se jen usmívá námitce, že musel odejít kvůli zneužívání státních prostředků pro soukromé lety. 

"Priceho jsme dostali my. Trump ho vyhodil kvůli tomu, že nedokázal zrušit Obamacare," říká Rebecca a sled událostí jí dává za pravdu.

Už letos v červenci americký prezident prohlásil, že Price přijde o místo ve vládě, pokud Obamacare nepadne.

Trumpův výnos z minulého pátku, kterým zastavil federální dotace pojišťovnám, je zatím nejvážnější ranou systému, zavedenému za Baracka Obamy.

Podle Rebeccy tak Američané jen uvidí, jak "nezodpovědně a bezohledně" si nový americký prezident počíná.

Konec dotací znamená, že chudší Američané budou mít pojištění dražší, nebo se sníží rozsah péče, kterou pojištění dosud pokrývalo.

Proto je podle Woodové možné, že se tím USA paradoxně přiblíží ke všeobecnému zdravotnímu pojištění. 

"Nemyslíme si, že to můžeme prosadit okamžitě. Ale není pravda, jak tvrdí odpůrci evropského modelu, že Amerika je úplně jiná, že všeobecné pojištění tady nemá šanci," tvrdí Rebecca.

Smysl představení Sandersova plánu právě nyní, kdy Trump ruší tzv. Obamacare, je podle ní jednoduchý.

"Ukázat Američanům přesně opačnou možnost. Dostat to do veřejné diskuse. A ve volbách 2020 to už může být jedno z podstatných témat," hledí Rebecca k příštím prezidentským volbám.

Mladí prý mění Ameriku

Průzkumy veřejného mínění dávají Woodové za pravdu přinejmenším v tom, že podpora pro myšlenku všeobecného pojištění v USA stoupá.

V průzkumu PEW Research Center z letošního června by pro tento systém bylo 33 procent Američanů, což je o 12 procent víc než před třemi roky.

Průzkum potvrdil také to, co bylo patrné v loňské prezidentské kampani v USA, kdy sedmasedmdesátiletý senátor Bernie Sanders jasně porážel demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou mezi mladými voliči.

Mezi Američany do třiceti let je podle zmíněného průzkumu pro všeobecné zdravotní pojištění už 66 procent dotázaných.

Dceři Rebeccy Woodové je 5 let.

"Až bude Charlie v mém věku, bude ten systém už platit," je přesvědčena její osmatřicetiletá matka. 

Podle ní dělá dokonce Donald Trump všechno pro to, aby to "možná bylo ještě o dost dřív".

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy