"Život dcery měl přednost." Boj mladé Američanky o zdravotní pojištění ohrožuje Trumpovy plány

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 10. 2017 7:04
Americký prezident Donald Trump zasadil prozatím nejtěžší ránu tzv. Obamacare, tedy velké zdravotní reformě svého předchůdce Baracka Obamy. Trump zastavil federální příspěvky, které pojišťovnám dotovaly zabezpečení chudších Američanů. Řada z nich dodnes řeší doslova existenciální potíže. Osmatřicetiletá Američanka Rebecca Woodová je matkou pětileté dcery Charlie. Po předčasném porodu musela Rebecca volit mezi záchranou dcery a vlastními zdravotními potížemi. Na oboje její zdravotní pojištění nestačilo.
Američanka Rebecca Woodová s dcerou Charlie.
Američanka Rebecca Woodová s dcerou Charlie. | Foto: Twitterový účet Rebeccy Woodové

Washington - Americký prezident Donald Trump nevzdává snahu zrušit velkou zdravotní reformu svého předchůdce Baracka Obamy.

Trumpova administrativa nejnověji přestala dotovat pojišťovny, které v rámci "Obamacare" poskytovaly dostupné pojištění chudším Američanům.

Podle deníku New York Times tím prezident hodil do celého systému "bombu", která může způsobit kolaps pojišťovacího trhu v USA.

Rebecca Woodová z Charlottesville ve Virginii si ale myslí, že všechno zlé je k něčemu dobré.

Dcera se vešla do dlaně

Pokud se podle ní systém, který začal fungovat za bývalého prezidenta Baracka Obamy, zhroutí, Američané konečně pochopí rozsah problému, který představuje americké zdravotnictví.

"Jediným řešením je všeobecné zdravotní pojištění. Takové, jaké máte v Evropě. A Američané to taky pochopí," tvrdí Rebecca.

Pro svůj postoj má velmi osobní důvody.

"1 libru a 12 uncí. Vešla se mi do dlaně. A dnes je jí pět let," ukazuje osmatřicetiletá Rebecca v telefonu současnou fotografii své pětileté dcery Charlie.

Charlie se narodila císařským řezem na začátku dvacátého šestého týdne těhotenství, vážila ani ne 0,8 kila.

Podařilo se ji zachránit, a i když má dcerka dodnes zdravotní potíže, její matka Rebecca věří, že Charlie "povede normální život".

Hodně to ale bude záviset na dostupném zdravotním pojištění.

Rebecca se proto zapojila do veřejných kampaní, které ho podporují. Aby její dcera nemusela projít zkušeností, kterou má za sebou ona.

Výdaje za nutné zdravotnické zákroky a za následné terapie pro Charlie přivedly Rebeccu a jejího manžela do těžké situace.

Mladá Američanka sice měla základní pojištění, v jednu chvíli se ale musela rozhodnout.

Zda zaplatit další účty za péči o Charlie, nebo dát peníze za zubní operaci, kterou nutně potřebovala.

Většina základních pojišťovacích plánů v USA se na práci zubařů nevztahuje. Ve srovnání s Evropou jsou přitom velmi drahé.

Charlie měla přednost

"Charlie měla samozřejmě přednost," říká Rebecca. V její výslovnosti lze postřehnout, že si lehce šlape na jazyk.

To je cena, kterou za léčení Charlie a za následný nedostatek peněz na zubaře Rebecca zaplatila.

S těžkým zánětem nakonec skončila na pohotovosti, kde ji kromě zubů vzali i část čelisti.

Kvůli tomu, že neměla na narkózu, prodělala šestihodinový zákrok v lokální anestezii.

"Několik týdnů jsem jedla jako malé dítě, tekutou stravu, kašičky… A jsem ráda, že jsem po těch všech prášcích proti bolesti neskončila na drogách," vypravuje Rebecca.

Vysvětluje tím zároveň, proč se z ní stala obhájkyně všeobecného zdravotního pojištění v USA.

Letos v září vystoupila Rebecca dokonce na tiskové konferenci, na které demokratický senátor a loňský uchazeč o prezidentskou kandidaturu Bernie Sanders takový zdravotní systém (nazývaný v USA "single payer system") představil.

Rebecca Woodová s pětiletou dcerou Charlie
Rebecca Woodová s pětiletou dcerou Charlie | Foto: C-SPAN

Zavedení zdravotnické reformy předchozího amerického prezidenta Obamy  chápala Rebecca jako "důležitý,  i když určitě ne konečný krok" na této cestě.

S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se ale situace výrazně proměnila.

Trump slíbil, že Obamovo rozšíření zdravotního pojištění zruší. A Rebecca vyrazila do ulic protestovat. 

Jak zastrašit senátorku

"Bylo to i zásluhou našeho tlaku a kampaně, proč v Kongresu zrušení reformy neprošlo," tvrdí Rebecca.

A může mít pravdu.

Záměr zrušit tzv. Obamacare  mezi demokratickými voliči a aktivisty vyvolal širokou, energickou protiofenzivu.

Demonstrace na Kapitolu ve Washingtonu jsou prakticky na denním pořádku.  A když jsou američtí poslanci a senátoři doma zpět ve svých volebních okrscích, jsou na setkáních s voliči bombardováni nesouhlasnými reakcemi.

Rebecca Woodová je přesvědčena, že republikáni i kvůli tomu přišli v Kongresu o rozhodující hlasy.

"Ještě za Baracka Obamy senátorka Collinsová několikrát hlasovala za zrušení reformy. Teď ale couvla," upozorňuje Rebecca na republikánskou senátorku Susan Collinsovou ze státu Maine.

Během letošního léta a září hlasovala Collinsová - v sérii několika dosavadních republikánských pokusů zrušit Obamacare - vždy proti.

I podle amerických médií k tomu skutečně přispěla aktivistická kampaň, které byla Collinsová vystavena.

Protestovalo se před její kanceláří v Maine, dostávala stovky e-mailů, aktivisté demonstrovali i přímo v zasedací místnosti Senátu, kde zákonodárci jednali o návrhu na zrušení Obamacare.

"Tam jsem byla taky a podařilo se nám slyšení zcela rozvrátit," líčí Rebecca situaci z poloviny září, kdy se američtí republikáni v Senátu naposledy - a opět neúspěšně - pokusili o odvolání Obamovy reformy.

Jedním ze tří hlasů proti byl i ten republikánské senátorky Susan Collinsové

Nezodpovědný, bezohledný Trump?

V Trumpově administrativě následně skončil ministr zdravotnictví Tom Price.

Rebbeca Woodová se jen usmívá námitce, že musel odejít kvůli zneužívání státních prostředků pro soukromé lety. 

"Priceho jsme dostali my. Trump ho vyhodil kvůli tomu, že nedokázal zrušit Obamacare," říká Rebecca a sled událostí jí dává za pravdu.

Už letos v červenci americký prezident prohlásil, že Price přijde o místo ve vládě, pokud Obamacare nepadne.

Trumpův výnos z minulého pátku, kterým zastavil federální dotace pojišťovnám, je zatím nejvážnější ranou systému, zavedenému za Baracka Obamy.

Podle Rebeccy tak Američané jen uvidí, jak "nezodpovědně a bezohledně" si nový americký prezident počíná.

Konec dotací znamená, že chudší Američané budou mít pojištění dražší, nebo se sníží rozsah péče, kterou pojištění dosud pokrývalo.

Proto je podle Woodové možné, že se tím USA paradoxně přiblíží ke všeobecnému zdravotnímu pojištění. 

"Nemyslíme si, že to můžeme prosadit okamžitě. Ale není pravda, jak tvrdí odpůrci evropského modelu, že Amerika je úplně jiná, že všeobecné pojištění tady nemá šanci," tvrdí Rebecca.

Smysl představení Sandersova plánu právě nyní, kdy Trump ruší tzv. Obamacare, je podle ní jednoduchý.

"Ukázat Američanům přesně opačnou možnost. Dostat to do veřejné diskuse. A ve volbách 2020 to už může být jedno z podstatných témat," hledí Rebecca k příštím prezidentským volbám.

Mladí prý mění Ameriku

Průzkumy veřejného mínění dávají Woodové za pravdu přinejmenším v tom, že podpora pro myšlenku všeobecného pojištění v USA stoupá.

V průzkumu PEW Research Center z letošního června by pro tento systém bylo 33 procent Američanů, což je o 12 procent víc než před třemi roky.

Průzkum potvrdil také to, co bylo patrné v loňské prezidentské kampani v USA, kdy sedmasedmdesátiletý senátor Bernie Sanders jasně porážel demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou mezi mladými voliči.

Mezi Američany do třiceti let je podle zmíněného průzkumu pro všeobecné zdravotní pojištění už 66 procent dotázaných.

Dceři Rebeccy Woodové je 5 let.

"Až bude Charlie v mém věku, bude ten systém už platit," je přesvědčena její osmatřicetiletá matka. 

Podle ní dělá dokonce Donald Trump všechno pro to, aby to "možná bylo ještě o dost dřív".

Zpožděné odsouzení rasistických útoků dokazuje, že Donald Trump ze sebe neumí normálně dostat, že odmítá neonacisty, říká profesor Igor Lukeš. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy