Donald Tusk se pokusil "svrhnout polskou vládu", píše do Bruselu polská premiérka Szydlová

Josef Pazderka Josef Pazderka
8. 3. 2017 14:45
Polská premiérka Szydlová obvinila současného předsedu Evropské rady a bývalého polského premiéra Donalda Tuska z "pokusu o svržení (polské) vlády". Podle listu Financial Times to napsala v dopise adresovaném ostatním hlavám členských států EU před čtvrtečním summitem v Bruselu. Ten má mimo jiné potvrdit Donalda Tuska ve funkci předsedy Evropské rady na druhé funkční období.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Ve svém dopise polská premiérka Beata Szydlová píše, že Donald Tusk podle jejího názoru "mnohokrát překročil svůj evropský mandát" a zasahoval i do napjatých vnitropolitických debat v Polsku.

Tusk, který bude ve čtvrtek obhajovat křeslo předsedy Evropské rady, je bývalým lídrem dnes už opoziční Občanské platformy. Ta v Polsku vládla v letech 2007-16.

K politickému dění ve své rodné zemi se vyjadřoval v poslední době jen sporadicky.

Komentoval zejména obavy, které v Bruselu vyvolává kontroverzní tažení polské vlády proti Ústavnímu soudu a řadě dalších klíčových státních institucí. To podle Evropské komise, která situaci ve Varšavě bedlivě sleduje, i podle některých členských zemí unie ohrožuje základy právního státu.

Nová polská konzervativní vláda premiérky Szydlové kroky Evropské unie opakovaně označila za zasahování do svých vnitřních záležitostí.   

Čerstvé výroky Beaty Szydlové jsou patrně nejostřejší kritikou Tuska před čtvrteční novou volbou předsedy Evropské rady.

Přestože má bývalý polský premiér podporu většinu členských států EU, Varšava ho odmítla podpořit a na protest proti jeho opětovné nominaci jmenovala vlastního kandidáta, polského europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Jeho šance na zvolení novým šéfem Evropské rady jsou ale minimální.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy