Donald Tusk se pokusil "svrhnout polskou vládu", píše do Bruselu polská premiérka Szydlová

Josef Pazderka Josef Pazderka
8. 3. 2017 14:45
Polská premiérka Szydlová obvinila současného předsedu Evropské rady a bývalého polského premiéra Donalda Tuska z "pokusu o svržení (polské) vlády". Podle listu Financial Times to napsala v dopise adresovaném ostatním hlavám členských států EU před čtvrtečním summitem v Bruselu. Ten má mimo jiné potvrdit Donalda Tuska ve funkci předsedy Evropské rady na druhé funkční období.
Donald Tusk.
Donald Tusk. | Foto: Reuters

Varšava - Ve svém dopise polská premiérka Beata Szydlová píše, že Donald Tusk podle jejího názoru "mnohokrát překročil svůj evropský mandát" a zasahoval i do napjatých vnitropolitických debat v Polsku.

Tusk, který bude ve čtvrtek obhajovat křeslo předsedy Evropské rady, je bývalým lídrem dnes už opoziční Občanské platformy. Ta v Polsku vládla v letech 2007-16.

K politickému dění ve své rodné zemi se vyjadřoval v poslední době jen sporadicky.

Komentoval zejména obavy, které v Bruselu vyvolává kontroverzní tažení polské vlády proti Ústavnímu soudu a řadě dalších klíčových státních institucí. To podle Evropské komise, která situaci ve Varšavě bedlivě sleduje, i podle některých členských zemí unie ohrožuje základy právního státu.

Nová polská konzervativní vláda premiérky Szydlové kroky Evropské unie opakovaně označila za zasahování do svých vnitřních záležitostí.   

Čerstvé výroky Beaty Szydlové jsou patrně nejostřejší kritikou Tuska před čtvrteční novou volbou předsedy Evropské rady.

Přestože má bývalý polský premiér podporu většinu členských států EU, Varšava ho odmítla podpořit a na protest proti jeho opětovné nominaci jmenovala vlastního kandidáta, polského europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Jeho šance na zvolení novým šéfem Evropské rady jsou ale minimální.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy