Trump chystá "sjednocující" výroční řeč. Boj ale pokračuje, dál ostřeluje demokraty

Daniel Anýž Daniel Anýž
5. 2. 2019 15:57
"Sjednocující, vizionářská, inspirativní." Taková má být podle Bílého domu letošní Zpráva o stavu unie, kterou prezident Donald Trump přednese v úterý v noci před společným shromážděním obou komor Kongresu. U televizorů budou tento tradiční výroční projev amerických prezidentů sledovat desítky milionů Američanů.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Bude ale stačit jediný pohled televizních kamer do kongresového sálu, aby Trumpova snaha o "překlenutí starých rozdílů", jak prezidentův tým projev inzeruje, dostala vážné trhliny.

Přímo za prezidentem, z křesla předsedkyně Sněmovny reprezentantů , bude Trumpa poslouchat demokratka Nancy Pelosiová. Její strana po loňských listopadových volbách ovládla většinu v dolní komoře Kongresu.

A právě Pelosiová je hlavní osobností demokratické opozice, která prezidentovi zásadně komplikuje další politické plány. Jak Američané názorně viděli v předchozích týdnech, kdy USA zažily nejdelší shutdown (omezení financování státních úřadů) v historii.

V souboji o peníze na financování vlády, v jehož centru stojí požadavek Donalda Trumpa, aby mu demokraté dali finance na výstavbu zdi či bariéry na hranici s Mexikem, Pelosiová učinila bezprecedentní krok. V jednu chvíli oznámila, že dokud bude vláda zavřená, musí prezident svoji letošní Zprávu o stavu unie odložit.

Trump následně kapituloval a podepsal peníze pro vládu, aniž by mu demokraté požadované finance na zeď dali. Svůj projev tak v úterý přednese s týdenním odkladem oproti původně plánovanému termínu.

Trump: Zeď je potřeba

Trumpův tým uvedl, že prezident v projevu nabídne "nadstranickou cestu" k vyřešení sporů ohledně imigrace do USA. Ale v praxi tomu vůbec nic nenasvědčuje.

Naopak se zdá, že prezident přednese projev ve chvíli, kdy už za deset dní může přijít další shutdown. Schválené peníze stačí vládě jen do 15. února, přičemž žádná ze stran - ani prezident, ani demokraté - nehodlá ze svých neslučitelných pozic ohledně pohraniční zdi ustoupit. A pokud nenajdou kompromis, federální ministerstva a úřady znovu přestanou pracovat.

"Do země proudí drogy, lidé v celé zemi umírají, a to proto, že lidé jako Nancy Pelosiová z politických důvodů nechtějí přistoupit na odpovídající bezpečnost hranic," zaútočil Trump v nedělním rozhovoru pro televizi NBC.

Zároveň naznačil, že pokud se s demokraty nedohodne, může vyhlásit stav ohrožení, který by mu dovoloval uvolnit peníze na zeď bez souhlasu Kongresu. Podle Trumpa jsou na stole všechny možnosti. "Zeď je potřeba a každý, kdo říká, že ne, jen hraje hry," uvedl prezident.

"Prezidentův naprosto zavádějící výklad pozice demokratů, kteří jsou odhodláni zabezpečit hranici, vůbec nijak nepřispívá k bezpečnosti země," odpověděl ale Trumpovi mluvčí Pelosiové.

Přistěhovalci a pohraniční stráž na jednom místě

Spor o peníze na zeď je přitom jen příslovečnou špičkou ledovce zásadně rozdílného pohledu Trumpa a jeho republikánů a na druhé straně demokratů na otázku imigrace do USA.

Trump vyhrál prezidentské volby v roce 2016 právě i díky svému tvrdému postoji nejen proti ilegálnímu přistěhovalectví, ale celkově proti příliš velkému přílivu cizinců do USA. Demokraté, především jejich nejmladší voliči, by ale chtěli imigrační zákony naopak více uvolnit.

Tento zásadní rozpor bude v úterý v noci dobře vidět i na galerii kongresového sálu, kam si prezident a členové Kongresu mohou na projev pozvat hosty.
Demokraté pozvali uprchlíky, kteří v USA žádají o ochranu, a také přistěhovalce. Včetně několika imigrantů, kteří jako "ilegálové" dříve pracovali v golfovém klubu Donalda Trumpa v New Jersey.

Republikáni oproti tomu pozvali příslušníky pohraniční stráže či rodiče mladého Američana, který zahynul při automobilové nehodě zaviněné ilegálním migrantem.

"Společně můžeme rozbít desítky let politického patu. Můžeme zahojit naše rány, vybudovat nové koalice, uvolnit výjimečné přísliby pro budoucnost Ameriky," pronese v úterý Trump podle výňatků z projevu, které poskytl Bílý dům novinářům.

Americká média k tomu dodávají, že ve svých předchozích dvou vystoupeních v Kongresu, po nástupu do úřadu v roce 2017 a loni ve své první regulérní Zprávě o stavu unie, byl Trump ve srovnání s většinou svých ostatních veřejných projevů smířlivější, optimističtější, "státnický".

A v některých tématech, o kterých bude Trump v úterý mluvit, by skutečně mohl s demokraty najít shodu. Prezident chce například vyzvat Kongres, aby ratifikoval novou obchodní dohodu, renovovanou smlouvu NAFTA, kterou loni na podzim podepsaly USA, Kanada a Mexiko

Také znovu vyzve k velkým investicím do obnovy americké infrastruktury. Měl by rovněž představit plán na snížení cen léků a podle webu Politico taky zdravotnický program, v rámci kterého by se do roku 2020 výrazně zpomalilo, až úplně zastavilo šíření viru HIV.

Jen řeči a sliby

Jak ale zároveň doplnil web Politico, a jak vesměs předpovídají další média, pokud Amerika vůbec zažije "nadstranický" moment, tak to bude jen během projevu.

"Jinak bychom si ale od slov o nadstranickosti žádnou změnu slibovat neměli. Protože ani nikdy dříve to nic nezměnilo," uvádí pro web Doug Heye, který dlouhé roky pracoval jako republikánský poradce v Kapitolu.

Tradiční slavnostní atmosféra okolo výroční Zprávy o stavu unie, kdy všichni prezidenti apelují na americkou jednotu, podle Heye vždy v politické praxi vyprchá.

A v případě Donalda Trumpa to bude hodně rychle, a to nejen kvůli nadcházející hrozbě dalšího shutdownu. Už na pátek si totiž demokraté předvolali do Kongresu k výpovědi bývalého Trumpova osobního právníka a "muže na špinavou práci" Michaela Cohena.

Ten nejdříve uvázl v takzvané ruské kauze v síti zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. A následně přiznal, že na Trumpův pokyn v prezidentské kampani v roce 2016 vyplatil dvěma ženám peníze za mlčení o jejich předchozích aférách s Trumpem.

Demokraté si na pátek do Kongresu povolali i stávajícího šéfa ministerstva spravedlnosti Matthewa Whitakera, který loni v říjnu vystřídal Trumpem vyhozeného ministra Jeffa Sessionse.

Podle webu Politico mají obě páteční slyšení "potenciál Trumpa naštvat". A přitom jde, jako doplňuje web, o samotný začátek "celoročního vyšetřování", které demokraté v Kongresu spustí.

Podívejte se, jak Donald Trump během shutdownu nabízel v Bílém domě hamburgry

Donald Trump nabízel v Bílém domě hamburgry | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy