Vyhrávám! A brzy bude vyhrávat celá země. Donald Trump drtivě ovládl hlasování v Nevadě

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2016 11:24
Realitní magnát Donald Trump pokračuje ve vítězném tažení. Po Jižní Karolíně ovládl i volební shromáždění republikánů. Hlasování ovšem podle zpráv na Twitteru provázel chaos, hlášeny byly nedostatek lístků, absence kontrol totožnosti či dvojí hlasování.
Donald Trump slaví vítězství v Nevadě.
Donald Trump slaví vítězství v Nevadě. | Foto: Reuters

Las Vegas - "Ještě před několika měsíci nikdo nečekal, že bych zde mohl vyhrát. A já vyhrávám, vyhrávám, vyhrávám. A brzy bude opět vyhrávat, vyhrávat a vyhrávat i celá země."

Těmito slovy oslavil Donald Trump své třetí vítězství v republikánských primárkách, tentokrát poprvé na západě USA - ve státě Nevada.

Získal 46 procent hlasů a obrovský náskok před ostatními.

Druhé místo nakonec se ziskem 24 procent hlasů uhájil senátor z Floridy Marco Rubio, třetí je senátor z Texasu Ted Cruz se ziskem 21,4 procenta hlasů. Daleko za nimi zůstali neurochirurg Ben Carson (4,8 %) a guvernér Ohia John Kasich (3,6 %).

"Zase učiníme Ameriku bezpečnou a skvělou," vzkázal Trump voličům.

Volební shromáždění v Nevadě bylo po Iowě, New Hampshire a Jižní Karolíně čtvrtým republikánským kláním od začátku souboje o stranickou nominaci pro prezidentské volby. Prvním velkým střetem bude takzvané "superúterý", tedy 1. března, kdy se volí ve vícero státech.

Lidé na Twitteru se zmiňovali o zmatcích. Mnozí například ohlásili nedostatek hlasovacích lístků, špatně vedené seznamy či nedbalé nebo vůbec žádné kontroly totožnosti, někteří se zmiňovali i o vícenásobném hlasování.

Republikánské hlasování v Nevadě je oficiálně volebním shromážděním. Zúčastnit se ho mohli jen republikáni, kteří se předem zaregistrovali.

Trump má prozatím jistých 61 delegátů, zatímco Cruz 11 a Rubio deset. Nutných k nominaci jich je v republikánském táboře 1237. Nominaci straničtí delegáti oficiálně potvrzují na celonárodním sjezdu strany, po němž už začíná ostrý předvolební boj o prezidentský úřad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy