Trump ve výbušných knihách. Vybíráme nejdůležitější informace ze zákulisí Bílého domu

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
12. 10. 2020 18:41
Donald Trump za sebou nechává dlouhý zástup lidí, kteří mu byli v minulosti blízcí, ale upadli v nelibost anebo prezidenta sami opustili. Někdejší poradci, právní zástupci i znepřátelení příbuzní Trumpa v posledních letech popisovali v knihách. Americké prezidentské volby 3. listopadu se blíží, projděte si ty nejzásadnější bestsellery popisující vládu i osobní vlastnosti Donalda Trumpa.

Dvakrát slavný Bob Woodward

Hned dvakrát se do prezidenta Trumpa svou knihou trefila legenda americké žurnalistiky, reportér deníku Washington Post Bob Woodward. První knihu Strach (v originále Fear) vydal už před dvěma lety na základě desítek rozhovorů s lidmi z nejbližšího okolí hlavy Spojených států. Druhá (Hněv, v originále Rage) vyšla letos v červnu a prezident kvůli ní s Woodwardem opakovaně a dlouze hovořil. 

K čtenářům obou knih, které se staly záhy po vydání bestsellery, se tak dostalo svědectví o nefunkčnosti prezidentovy administrativy i jeho svérázném způsobu řízení země, zejména v oblasti zahraniční politiky. Už před dvěma lety si mohli přečíst, že tehdejší personální šéf Bílého domu John Kelly si o Trumpovi myslí, že je idiot, nebo že tehdejší ministr obrany James Mattis přirovnal inteligenci šéfa Bílého domu k "žákovi páté nebo šesté třídy". Oba muži posléze popřeli, že by cokoliv z toho řekli. 

Sám Trump podle první Woodwardovy knihy chtěl spáchat atentát na syrského diktátora Bašára Asada. "Pojďme ho, ku*va, zabít! Vlítněme tam. Pojďme jich zabít ku*va hodně," měl údajně křičet Trump. Ministr obrany Mattis Trumpovi řekl, že by to raději "nedělal přímo takto". 

V letošní knize Strach Woodward odhalil 25 dosud neveřejných dopisů, které si v posledních dvou letech vyměnil Trump s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Oba lídři si v nich lichotí, vyznávají se z "hlubokého a speciálního přátelství" a nakonec se znovu rozcházejí "jako zhrzení milenci" kvůli selhání vyjednávání o severokorejském jaderném programu nebo nebo smíru KLDR s Jižní Koreou.

  • Podrobnosti o první Woodwardově knize najdete tady, jeho druhé dílo si můžete připomenout zde
  • Odpověď na otázku, proč si Trump všetečného novináře pustil k tělu, najdete tady
 

Právě se děje

Další zprávy