Donald Trump se objevil v propagačním videu islamistů. Díky výroku o zákazu vstupu muslimů do USA

ČTK ČTK
2. 1. 2016 7:59
Somálské milice Šabáb, odnož teoristické sítě Al-Káida, zveřejnily náborové video pro nové členy. Jako argument v něm používají nedávné vystoupení kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde navrhl zákaz vstupu do USA pro všechny muslimy včetně turistů. Trumpovi kritici již dříve varovali, že podobné výroky pouze vyprovokují radikály.
Donald Trump chce zakázat vstup všem muslimům na území USA.
Donald Trump chce zakázat vstup všem muslimům na území USA. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálské milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, využily v novém propagačním videu protimuslimské výpady uchazeče o funkci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to dnes středisko SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů.

Trump se do jednapadesátiminutového propagačního materiálu pro zájemce o boj v řadách radikálů dostal se svým nedávným výrokem o zákazu vstupu muslimů do USA.

Trumpa za něj kritizovali politici v USA i v zahraničí. Mnozí upozorňovali na to, že tato slova mohou být využita právě jako propaganda islámských radikálních skupin. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu.

Ve videu milic, které usilují o zavedení islámského práva v Somálsku, se dále objevil například bývalý šéf jemenské odnože Al-Káidy Anwar al-Awlaki, který zemřel při útoku bezpilotního letadla v roce 2011.

Díky spojení armád několika afrických zemí se sice Šabáb podařilo vytlačit z Mogadiša, ale teroristé dále útočí, a to nejenom v Somálsku, ale také na území sousední Keni.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy