Donald Trump se objevil v propagačním videu islamistů. Díky výroku o zákazu vstupu muslimů do USA

ČTK ČTK
2. 1. 2016 7:59
Somálské milice Šabáb, odnož teoristické sítě Al-Káida, zveřejnily náborové video pro nové členy. Jako argument v něm používají nedávné vystoupení kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kde navrhl zákaz vstupu do USA pro všechny muslimy včetně turistů. Trumpovi kritici již dříve varovali, že podobné výroky pouze vyprovokují radikály.
Donald Trump chce zakázat vstup všem muslimům na území USA.
Donald Trump chce zakázat vstup všem muslimům na území USA. | Foto: Reuters

Mogadišo - Somálské milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, využily v novém propagačním videu protimuslimské výpady uchazeče o funkci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to dnes středisko SITE, které monitoruje webové stránky islámských extremistů.

Trump se do jednapadesátiminutového propagačního materiálu pro zájemce o boj v řadách radikálů dostal se svým nedávným výrokem o zákazu vstupu muslimů do USA.

Trumpa za něj kritizovali politici v USA i v zahraničí. Mnozí upozorňovali na to, že tato slova mohou být využita právě jako propaganda islámských radikálních skupin. Podle Bílého domu je Trumpův požadavek v rozporu s americkými hodnotami i bezpečnostními zájmy státu.

Ve videu milic, které usilují o zavedení islámského práva v Somálsku, se dále objevil například bývalý šéf jemenské odnože Al-Káidy Anwar al-Awlaki, který zemřel při útoku bezpilotního letadla v roce 2011.

Díky spojení armád několika afrických zemí se sice Šabáb podařilo vytlačit z Mogadiša, ale teroristé dále útočí, a to nejenom v Somálsku, ale také na území sousední Keni.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy