Trump přešel do protiútoku. Slibuje "Trumpcare" a hrozí, že zavře hranici s Mexikem

Daniel Anýž Daniel Anýž
2. 4. 2019 13:38
Verdikt zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, podle kterého americký prezident Donald Trump v předvolební kampani v roce 2016 nespolupracoval s Rusy, povzbudil šéfa Bílého domu k rázným krokům. Trump znovu zvedl téma zrušení reformy zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy. A také je patrně odhodlán učinit bezprecedentní opatření v imigrační politice.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: ČTK

Podle průzkumů je americká veřejnost "stranicky" rozdělena v názoru, zda závěr Muellerova vyšetření prezidenta plně očistil. Mezi republikány je podle analýzy pro deník Washington Post 8 z 10 voličů přesvědčeno, že Donald Trump se ničeho nedopustil.

Na straně demokratů je to opačné, 76 procent z nich se domnívá, že ani teď není jisté, zda Trump "vážně nepochybil", nebo zda dokonce neporušil zákon.

Demokraté kritizují, že z celé Muellerovy zprávy, která má přes 300 stran, ministr spravedlnosti William Barr zatím zveřejnil pouze čtyřstránkové resumé. A upozorňují, že vyšetřovatel Mueller nechal otevřenou otázku, zda prezident nebránil výkonu spravedlnosti, když se měl snažit mařit vyšetřování FBI v tzv. ruské kauze. Mueller v tomto bodě konstatoval, že nenašel dost důkazů, ale dodal, že prezidenta z tohoto podezření nemůže ani zcela očistit.

Trump už ale mezitím přešel do protiútoku. Oznámil, že instruoval ministerstvo spravedlnosti, aby oficiálně podpořilo žalobu, v rámci které federální soud v Texasu loni v prosinci rozhodl, že celá reforma zdravotnictví Baracka Obamy by měla být zrušena.

"Pravděpodobně to skončí před Nejvyšším soudem," předpověděl sám Trump to, co odhadují i mnozí komentátoři a analytici. Tedy že celý případ, který je teď v odvolacím řízení, se nakonec dostane až k vrcholné soudní instanci USA.

"My pro lidi děláme něco, co bude mnohem levnější než Obamacare. A jak jsem vždy říkal, nakonec to bude Republikánská strana, kdo bude stranou zdravotního zabezpečení," avizuje prezident, že jeho partaj má lepší řešení.

"Obamova reforma je lepší než nic"

Trump se tak vrací k jednomu ze svých ústředních předvolebních slibů: že zruší "Obamacare" a nahradí tento systém vlastním plánem. Předchozí pokus, kdy se už jako prezident snažil Obamovu reformu odvolat, ale na podzim 2017 skončil Trumpovou těžkou prohrou. Pro zrušení reformy v Senátu se tehdy nenašlo dost hlasů.

Teď, když z něj spadla hlavní tíha ruské kauzy, Trump toto politicky žhavé téma zvedl znovu. Jenže i podle některých republikánů špatně odhadl situaci.

Pro demokratické voliče je obrana Obamovy reformy zdravotnictví klíčovou věcí. Bylo to jedno z témat, které je loni v listopadu motivovalo k vysoké účasti ve volbách do Kongresu. Díky čemuž pak demokraté převzali většinu v jeho dolní komoře, Sněmovně reprezentantů.

"Všichni se shodneme na tom, že Obamova reforma je lepší než nic. A věřte, že nikdo z nás nedopustí, aby byla odvolána," uvedla demokratická kongresmanka Katie Hillová pro list Washington Post

Podle Hillové může Trumpův útok spíš sjednotit demokraty, kteří jsou jinak rozděleni do různých názorových proudů. A to by platilo nejen v Kongresu, ale i v nadcházející kampani před prezidentskými volbami v roce 2020. Což v reakci na prezidentovo vyhlášení předvedlo hned několik demokratických prezidentských kandidátů, například senátorka Amy Klobucharová.

"Tohle je něco, na čem Američanům velmi záleží. Na Muellerovu zprávu se mě voliči možná ani neptají, ale buďte si jisti, že se mě ptají na zdravotní zabezpečení," uvedla Klobucharová v prohlášení pro média

Rozpačití republikáni

Americká média k tomu citují i rozpačité reakce republikánů v Kongresu, které prezidentův útok na Obamovu zdravotní reformu evidentně překvapil. Trump přitom také prohlásil, že republikáni už mají vlastní plán.

"Ne," odpověděl republikánský senátor Charles Grassley, jestli jeho rozpočtový výbor, který by byl garantem příslušného zákona, chystá reformu.

"Obamacare nebude nahrazena, jedině pokud by ji soudy prohlásily za protiústavní," dodal Grassley pro média, že republikáni v Kongresu ani nepřemýšleli, že by se znovu pokusili Obamovu reformu jako celek odvolat.

Odmítnutí ze strany demokratů a rozpačitost mezi republikány pak vyvolalo i Trumpovo vyhlášení, že pokud mexická vláda nezastaví příliv imigrantů ze zemí Střední Ameriky, Spojené státy zavřou svoji hranici s Mexikem.

"Když je nezastaví, zavřeme hranici. A necháme ji zavřenou dlouho. Nehraju žádné hry," vyhlásil Trump na Twitteru.

"Neproveditelné" zavření hranic

Počet imigrantů ze Střední Ameriky, hlavně z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, zadržených na hranici s USA se v posledních měsících dramaticky zvýšil. V únoru to bylo 76 tisíc lidí. Navíc jde z velké části o rodiny s dětmi. Zadržovací zařízení na americké straně situaci už nezvládají.

Úplné zavření hranice by ovšem mohlo Trumpovi přidělat politické potíže. Demokraté v Kongresu by mohli zablokovat ratifikaci jeho nové obchodní dohody s Mexikem a Kanadou, která má nahradit dohodu NAFTA.

Pro prezidenta, pro něhož je tato dohoda zatím jediným konkrétním výsledkem jeho ofenzívy proti "nespravedlivým" obchodním dohodám USA se světem, by šlo o nepříjemnou prohru.

Ekonomové pak upozorňují, že zavření hranice s Mexikem, které je třetím největším obchodním partnerem USA, by dopadlo i na americkou ekonomiku. Z Mexika do USA denně směřují nejen potraviny a další zboží, ale na dovozu součástek jsou přímo závislé i velké americké automobilky.

"Je to neproveditelné a nerealistické. Nevěřím, že by to skutečně mohli udělat," uvedl pro deník Washington Post Rufus Yerxa, prezident americké Národní rady pro zahraniční obchod, která zastupuje zájmy nadnárodních firem.

Zavření hranice by navíc nejspíše nedosáhlo ani hlavního zamýšleného efektu. Trump chce zarazit příliv imigrantů, kteří při vstupu do USA žádají o azyl. Pokud by však nemohli zažádat na oficiálních přechodech, které by byly zavřené, nejspíše by se pokoušeli překročit hranici ilegálně.

Bílý dům ovšem o víkendu opakovaně potvrdil, že prezident myslí své varování zcela vážně. Šéf kanceláře Bílého domu Mick Mulvaney dokonce naznačil, že prezident je už rozhodnut hranici zavřít. Podle Mulvaneyho by se "muselo stát něco dramatického, aby tak neučinil".

Podívejte se na prohlášení Donalda Trumpa k Muellerovu vyšetřování:

Trump o zprávě o údajném ruském vměšování: Takže je to úplné očištění. Žádná tajná dohoda | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy