Donald Trump junior nesmí půl dne psát na Twitter. Zveřejňoval zavádějící informace

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 7. 2020 6:30
Nejstaršímu synovi amerického prezidenta Donaldu Trumpovi juniorovi Twitter na 12 hodin zakázal zveřejňovat příspěvky. K rozhodnutí společnost dospěla poté, co Trump mladší sdílel video o přínosech antimalarika hydroxychlorochin proti koronaviru. Příspěvek Twitter označil za zavádějící, porušoval pravidla platformy ohledně šíření dezinformací o koronaviru.
Donald Trump mladší.
Donald Trump mladší. | Foto: Reuters

Syna se vzápětí zastal prezident Donald Trump a v úterý znovu podpořil používání hydroxychlorochinu. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přitom zpochybnil jeho účinnost a varoval, že přípravek může způsobit srdeční potíže a minulý měsíc zrušil své předchozí povolení pro mimořádné použití hydroxychlorochinu u pacientů s covidem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že "v současné době neexistují žádné důkazy" o účinnosti hydroxychlorochinu při léčbě či prevenci covidu. WHO zastavila testování tohoto přípravku v rámci svého mezinárodního programu, který zkoumá možné způsoby léčby nemoci covid-19. 

Prezident Trump již dříve poznamenal, že antimalarikum funguje preventivně proti nemoci covid-19 a že jej sám také bral, přestože toto tvrzení řada lékařských studií vyvrátila. Twitter v úterý uvedl, že příspěvek prezidentova syna porušoval pravidla platformy ohledně šíření dezinformací o koronaviru. Trump mladší bude nadále moci číst příspěvky jiných uživatelů a vyměňovat si s nimi přímé zprávy.

"Umlčování hlasů"

Mluvčí Trumpa juniora Andrew Surabian uvedl, že velké technologické platformy jako Twitter jsou "největší hrozbou pro svobodu slova v Americe", a dodal, že jde o příklad "vměšování do voleb ve snaze umlčet republikánské hlasy".

Prezidentské volby, v nichž bude republikánský prezident Trump usilovat o znovuzvolení, se v USA uskuteční na podzim. Mluvčí Trumpova syna také poznamenal, že názory ve zdravotnické komunitě ohledně přínosů antimalarika v boji s koronavirem se různí. Uvedl, že existují studie, "o nichž informovala i mainstreamová média jako CNN, které opravdu naznačují, že (hydroxychlorochin) může sloužit k efektivní léčbě (koronaviru)".

 

Právě se děje

před 35 minutami

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku

Silný vítr dnes kolem poledne zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu lanovky. Z Růžové hory se turisté mohou na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. V provozu je lanovka denně od 08:00 do 19:00. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Lanovka na Sněžku se rozjela do letní sezony ve středu 12. května, a to po více než třech měsících odstávky dané epidemickými restrikcemi. Následně se ve východních Krkonoších do letní sezony rozjely také lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a na Pláně, z Janských Lázní na Černou horu, z Velké Úpy na Portášky a z Herlíkovic na Žalý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy