Trump uhýbá Huaweii. Jestli zruší obvinění ze špionáže, bude to katastrofa, zní z USA

Martin Novák Martin Novák
2. 7. 2019 5:30
Prezidenti Donald Trump a Si Ťin-pching se o víkendu rozešli po summitu G20 v Ósace smířlivě. Spojené státy a Čína si podle nich nepřejí další prohlubování obchodní války a nebudou si - alespoň zatím - zvedat navzájem cla na zboží. To je ekonomická stránka sporu mezi Bílým domem a Pekingem. Jak to ale bude s Trumpovým obviněním z čínské špionáže?
Prezentace Huawei na červnovém veletrhu elektroniky v Šanghaji.
Prezentace Huawei na červnovém veletrhu elektroniky v Šanghaji. | Foto: Reuters

Si Ťin-pching o víkendu ustoupil v tom, že Čína bude nakupovat víc amerických zemědělských produktů. V uplynulých měsících totiž omezila dovoz sójových bobů, stejně jako hovězího či vepřového masa z USA.

Trumpovy ústupky ale nečekaně zahrnuly i čínskou technologickou společnost Huawei. Americký prezident zmírnil omezení prodeje amerických technologií čínské firmě. Dosud museli američtí dodavatelé žádat vládu o výjimky.

Znamená to, že Donald Trump ustupuje z dřívější tvrdé politiky, v rámci níž také označil Huawei za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a vyzýval i další země, aby čínskou firmu vyloučily z budování sítě 5G?

Američtí senátoři, kteří zastávají vůči Číně a Huaweii tvrdý postoj, jsou s jednáním v Ósace nespokojeni. Trumpem dosažený kompromis jim vadí.

"Pokud se prezident rozhodne zrušit také sankce proti Huaweii, bude to katastrofální chyba. Zničí to důvěryhodnost varování jeho administrativy, nikdo ji už nikdy nebude brát vážně," napsal na Twitteru republikánský senátor Marco Rubio, bývalý prezidentský kandidát.

"Huawei je jednou z účinných pák, které Spojené státy mají v obchodních sporech na Čínu. Pokud prezident Trump ustupuje, což tak vypadá, dramaticky to sníží naši schopnost změnit čínské nekalé obchodní praktiky," uvedl šéf demokratické většiny v americké Sněmovně reprezentantů Chuck Schumer.

Tlak jako strategie?

Bílý dům založil blokádu proti Huaweii na tvrzení, že firma je propojená s čínskou rozvědkou a armádou. Proto je nebezpečná pro Spojené státy.

K výzvám připojit se k restrikcím vůči Huaweii se některé země stavěly chladně. Například Německo. V Česku však Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před výrobky Huawei už loni v prosinci.

Jestliže Trump od svých výhrad ustoupí, znamenalo by to, že tlak na Huawei byl od počátku spíše strategií, jak přimět Peking k obchodním ústupkům. A také k naplnění dlouhodobého Trumpova cíle: snížit obrovský schodek ve vzájemném obchodě mezi Spojenými státy a Čínou.

"Byla by to určitě velká rána pro americkou důvěryhodnost, protože vláda už zašla v diplomatické ofenzivě proti Huaweii hodně daleko. Ale u Trumpa bych takový krok kategoricky nevylučoval. Trump dělá politiku ne podle nějaké ideologie nebo podle šablon, ale podle toho, jak to cítí. Pro něj je důležité, jak to bude vnímat jeho voličská základna. Když bude moci svým voličům věrohodně vysvětlit, že Huawei vlastně koneckonců není tak špatný, tak to udělá," řekl Aktuálně.cz Tomáš Klvaňa, expert na americkou politiku, který působí na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Přesto si Klvaňa myslí, že to není moc pravděpodobné. "Ve hře není jenom bezpečnost, ale také sázka na americké technologie proti čínským v sítích 5G. Dovedu si představit kompromis na britské bázi. Britové plánují vytvořit komisi expertů, která bude čínské technologie podrobně studovat a vyhodnocovat. Neodmítají Huawei šmahem, ale chtějí si udržet kontrolu."

Nečekaný ústupek

Podle časopisu Forbes se mnozí analytici a příslušníci amerických zpravodajských služeb domnívají, že Trump čínské společnosti neumožní přístup do budování 5G sítě ve Spojených státech.

Čínský prezident Si Ťin-pching přitom před summitem v Ósace zmínil "konec tažení proti Huaweii" jako jednu z podmínek ukončení obchodní války. Podle zdrojů listu Financial Times ale byli samotní čínští vyjednávači v Japonsku nakonec zaskočeni tím, jak rychle Trump nabídl ústupek ohledně Huaweie, i když jen částečný.

Čínu si kupujeme v kapse, barevně bliká, říká Čásek v DVTV:

Čína se stává světovou velmocí. Kupuje si nás prostřednictvím našeho komfortu, říká Petr Ďásek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 13 minutami

Lasvignes končí v čele Centre Pompidou, nahradí ho šéf Picassova muzea

Novým prezidentem pařížského centra umění Centre Pompidou se stane dvaapadesátiletý Laurent Le Bon, dosavadní šéf Picassova muzea. Ve funkci nahradí Serge Lasvignese, jenž muzeum vedl od roku 2015. Změnu, o které rozhodl francouzský prezident Emmanuel Macron, v pátek oznámil týdeník Le Point. Podle něj se Le Bon ujme postu ve druhé polovině července, mandát má na pět let.

Absolvent prestižních univerzit École du Louvre a Sciences Po už v Centre Pompidou pracoval začátkem tisíciletí, kdy zde jako kurátor připravil rozsáhlou výstavu o dadaismu. Dále pracoval třeba na přehlídkách Jeffa Koonse a Takašiho Murakamiho na zámku ve Versailles. V letech 2008 až 2014 byl šéfem pobočky Centre Pompidou v Métách, posléze nastoupil do čela Picassova muzea.

Podle deníku Le Figaro se Le Bon kromě Centre Pompidou zajímal také o vedení Louvru. Prezident Macron i jeho manželka Brigitte Macronová kurátora znají, z Picassova muzea si mimo jiné vypůjčili několik děl do Elysejského paláce, doplňuje list. Centre Pompidou se v roce 2023 na tři roky uzavře kvůli rekonstrukci.

Zdroj: AFP, Le Figaro
Další zprávy