Domy rodin atentátníků z Grozného zapálili žháři

ČTK ČTK
11. 12. 2014 7:19
Čečenský vůdce Kadyrov po incidentu v Grozném prohlásil, že sousedé a rodiče teroristů musí nést odpovědnost a jejich domy musí být zničeny do základů.
Po útoku v Grozném.
Po útoku v Grozném. | Foto: Reuters

Moskva - Na domy příbuzných údajných teroristů, kteří stáli za nedávnými krvavými atentáty v centru čečenské metropole Groznyj, zaútočili žháři.

K útoku došlo krátce poté, co čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyzval k potrestání rodin těch, kteří za přepadem hlavního města ruské autonomní republiky stáli, uvedl zpravodajský server BBC.

Hořelo ve vesnici Jandi, která leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Grozného. Právě v Jandi žijí rodiny atentátníků.

Kadyrov krátce po incidentu v Grozném podle Rádia Svobodná Evropa prohlásil, že sousedé a rodiče teroristů musí nést odpovědnost a jejich domy musí být zničeny do základů. Kadyrov také řekl, že ho v této souvislosti absolutně nezajímá mínění takzvaných ochránců lidských práv.

Na počátku prosince několik ozbrojenců přepadlo centrum Grozného. Útok si vyžádal asi dvacet mrtvých, polovina z nich byli policisté. K akci se přihlásili islamisté z organizace Kavkazský emirát.

Podle Kadyrova útoky zosnoval bratr někdejšího vůdce severokavkazských teroristů Achmat Umarov.

Achmatův bratr Doku Umarov, považovaný za hlavu kavkazských islamistů, zahynul v boji s oddíly ruské policie letos v dubnu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy